Zerdeçal Nelere İyi Gelir?

Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal, zencefille akraba olan tropikal bir bitkiden elde edilir. Zerdeçal genel olarak parlak sarı renkte bir toz şeklinde öğütülür ve özellikle Güney Asya mutfağında yemeklere lezzet ve renk katmak için kullanılır. Öte yandan bu baharat şifacılar tarafından asırlardır iltihabı, sindirim problemlerini, cilt hastalıklarını ve enfeksiyonları iyileştirmek için başvurulan ilaçlardan da biri olmuştur.

Son yıllarda Batı dünyasında da zerdeçalın iyileştirici özellikleri ilgi görmeye başlamıştır.

Yakın zamanda yapılan araştırmalarda, zerdeçalda bulunan kurkumin adlı bir bileşenin, kanser hücrelerinin büyümesini engellediği ve kireçlenmeden kaynaklanan eklem ağrılarını hafifletebileceği yönünde bulgular elde edilmiştir. Zerdeçalın güçlü antioksidan etkisi ve iltihap sökücü özelliği alerjiden Alzheimer’a kadar pek çok kronik hastalığın önlenmesinde olumlu bir etkisi olabileceği iddiasını destekler.

Her ne kadar bu baharatın Güney Asya ülkelerinde sık kullanıldığını belirtmiş olsak da, iyi haber zerdeçalı ülkemizde de pek çok market ve aktarda bulabilecek olmanızdır. Zerdeçalı çorba, deniz ürünleri, omlet, sebze sote gibi pek çok farklı içerikteki yemek tarifinde kullanmak ve her gün bir tatlı kaşığı zerdeçal tüketmek mümkün.

Zerdeçal Sindirime İyi Gelir

Az önce sözünü ettiğimiz, zerdeçalda bulunan etkin madde kurkumin safra kesesinin safra üretimini arttırır. Böylece gaz ve şişkinlik, bulantı, hazımsızlık, iştah kaybı gibi sindirimle ilgili çeşitli sorunlar için zerdeçalın yararını görebilirsiniz. Ancak bu noktada hemen bir uyarıda bulunalım: kurkumin maddesi zaman zaman mide asidini çoğalttığından mide ülseri olanların zerdeçal ve zerdeçallı destek ürünlerinden kaçınmaları tavsiye edilir. Safra kesesi hastalıklarından muzdarip olanlar da, durumu kötüleştirmemek adına doktora danışmadan zerdeçal desteği almamalıdır.


Zerdeçal Kolesterolü Düşürür

Zerdeçalın kandaki kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve damar tıkanıklığına yol açan birikintileri azalttığı yönünde çeşitli araştırma sonuçları bulunmaktadır. Damar tıkanıklığına karşı önlem almak kalp krizi veya inme riskini de azaltır. Zerdeçalın damarlar üzerindeki olumlu etkisi bu kadarla da kalmaz. Zerdeçal, atardamar duvarlarında yine damar tıkanıklığına yol açabilecek kan pıhtıları oluşmasını da engellemeye yardımcıdır.

Zerdeçal Cildi Güzelleştirir

Akne, siyah nokta, kırışıklık, egzama ve sedef gibi cilt sorunları için zerdeçal cildin kurumasını engelleyen ve enfeksiyonları iyileştiren bir baharat olarak cilde sağlık katar. Cilde esneklik katarak cilt kırışıklıklarını önlediği ve cilt sağlığı kadar cilt güzelliği için de zerdeçalın önerildiğine şahit olabilirsiniz. Zerdeçalı süt veya yoğurt ile karıştırarak cilde parlaklık veren ve cilde sağlık katan yüz maskeleri hazırlayabilir, bu maskeyi yüzünüzde 10-15 dakika kadar bekletebilirsiniz. Akneler içinse, zerdeçalı susam yağı ile karıştırarak aknelerin üzerine uygulayıp yine karışımı yüzünüzde 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Zerdeçal İltihap Önleyicidir

İltihap vücut için önemlidir çünkü iltihaplanma olmasaydı bakteriler vücudumuzu kolayca ele geçirip bizi öldürebilirdi. Ancak bu durum elbette kısa süreli iltihaplanmalar için geçerlidir. Kronik ve düşük düzeyde seyreden iltihaplanmanın kanser, kalp krizi, Alzheimer gibi neredeyse hemen her hastalıkta büyük bir rol oynadığı bilinmektedir. Bu nedenle iltihapla savaşta işe yarayacağı düşünülen araçlar bu hastalıkları önlemede kritik bir rol oynar. İşte bu noktada, güçlü bir iltihap giderici olduğu anlaşılan kurkumin maddesi ve dolayısıyla zerdeçal, sağlıklı bir yaşam için hepimize destek olabilir.

Zerdeçalın Diğer Faydaları

 • Zerdeçal B6 vitamini bakımından zengindir.
 • Karaciğerin sağlığını korur.
 • Kas ağrılarının giderilmesinde yardımcıdır.
 • Eklem iltihaplanmasına iyi gelir.
 • Eklem ağrılarını ve şişlikleri azaltır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücudu zararlı maddelere korur.
Önlemler ve Uyarılar: Zerdeçal genel olarak kullanımı güvenli bir baharattır. Zerdeçalı yemeklerinizde kullanabilir ya da zerdeçal içeren bitkisel destek ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Ancak belli bir rahatsızlıktan muzdarip olanlar, bitkisel destek ürünlerini doktora danışmadan asla kullanmamalıdır. Safra ve mide hastaları, kalp damar hastaları vb. ilk olarak doktorun verdiği tedaviyi uygulamalı ve sorunu daha da kötüleştirecek şekilde zerdeçala başvurmamalıdır. Buradaki öneriler hastalıkları iyileştirmeye değil, hastalıların oluşumunu önlemeye ve yavaşlatmaya yöneliktir. 
Kaynaklar

, , ,

Zerdeçal Nelere İyi Gelir? İçin 7 Yorum Yapılmış

 1. serdar 23/04/2015 #

  Zeytin yağı, zerdeçal ve karabiber birlikte kullanıldığında kas ağrılarına müthiş faydalı oluyor.

 2. filiz 30/01/2016 #

  Bu kür nasıl kullanılacak masaj olarak mı yoksa ağızdan mı kullanılacak belirtmemişsiniz teşekkürler.

  • Ali 27/05/2016 #

   Bende iltap var zerda çal içiyorum ve zerda çalla ne içmem lazım eklemlerde iltap var 14 aydır yürüyemiyorum zerda çallan ne karışımı yapayım süre yim ayağıma yardımcı olursanız sevinirim allah rızası için

  • Ali 27/05/2016 #

   Bende iltap var zerda çal içiyorum ve zerda çalla ne içmem lazım eklemlerde iltap var 14 aydır yürüyemiyorum zerda çallan ne karışımı yapayım süre yim ayağıma yardımcı olursanız sevinirim allah rızası için
   Ne olur

 3. Deniz 22/05/2016 #

  Mrb safra kesesinde tas için ne iyi gelir dokturmek için bilgisi olan varmi

 4. nhtgezer 11/07/2017 #

  1 tatlı kaşığı zeytin yağı
  1 silkme çay kaşığı zerdeçal
  1 tutam toz karabiber
  1 dolu (isteğe bağlı) kaşık yoğurt

  sabah akşam karıştır ye

 5. nhtgezer 11/07/2017 #

  ölçüleri abartmayın yazılı olanı uygulayın
  karabiber zerdeçalın etkisini (kalitesine göre) 3’e katlıyor, zeytinyağı da emilimini arttırmak için…

Bir cevap yazın