Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Esansiyel veya öz yağlar olarak da adlandırılan uçucu yağlar minik şişeleri ve mest eden kokuları ile sizin de ilginizi çekiyor olabilir. Ama bu uçucu yağları nasıl kullanacağınızı acaba gerçekten biliyor musunuz? Uçucu yağları kullanırken biraz dikkatli olmak gerektiği kulağınıza çalınmış olabilir. Uçucu yağlar doğru şekilde kullanılmazsa alerjik tepkilere neden olabilir, cildi tahriş edebilir.

Bu yağlar gözlere değdirilmemeli ve zehirli etkileri nedeniyle kesinlikle ağızdan alınmamalıdır gibi çeşitli uyarılardır bunlar. İşte burada, günlük hayatta uçucu yağların nasıl kullanılabileceğine dair birkaç ipucu bulabilir ve uçucu yağlardan daha güvenli şekilde yararlanabilirsiniz.

Doğrudan Soluma

Uçucu yağlardan faydalanmanın en basit yollarından biri, şişeyi burnunuza tutarak yağı solumanızdır. Burunda bulunan ve beyne bağlı olan reseptörler sayesinde, uçucu yağlar beynin hafıza bölümüne etki eder. Doğrudan şişeden koklayarak ya da bir kumaş mendile birkaç damla damlatarak uçucu yağları soluyabilirsiniz. Bu şekilde uçucu yağların sadece zihin açıcı etkisinden yararlanmakla kalmaz nefes yolları ve sinüsler üzerindeki olumlu etkilerinden de faydalanabilirsiniz.

  • Ancak esansiyel yağların uzun süre solunması tavsiye edilmez çünkü baş ağrısı, bulantı gibi yan etkileri olabilir. Ayrıca migren ve astım hastaları için de esansiyel yağları solumak yan etkilere neden olabilir.

Banyo

Uçucu yağların tadını çıkarmanın bir başka yolu da banyoda küveti doldurup ılık suyu uçucu yağlarla zenginleştirmektir. İşte bu noktada dikkat etmeniz gereken birkaç detay vardır.

  • İlk olarak uçucu yağlar suda seyrelmediklerinden en fazla 8 damla kadar suya damlatmanız yeterli olacaktır.
  • Yağı suya damlattıktan sonra suyu biraz karıştırın ki yağlar da küvette dağılsın.
  • Banyo kapısını kapalı tutarak aromanın içeride kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Lavanta ve papatya yağları banyoda kullanabileceğiniz en güvenli yağlardır. Alerji ve tahriş edici özellikleri neredeyse yoktur.
  • Eğer farklı bir uçucu yağ kullanıyorsanız bir yemek kaşığı zeytinyağı ya da yarım bardak süt ile bu uçucu yağı seyreltip sonra suya karıştırabilirsiniz. Bu şekilde uçucu yağı hafifletmiş ve yan etkilerini azaltmış olursunuz.

Daha önce hiç kullanmadığınız bir uçucu yağın cildinizde ne tür bir reaksiyona yol açacağını kestiremiyorsanız sadece birkaç damla ile işe başlayın. Unutmayın ki bu yağlar suda seyrelip etkisini kaybetmez ve tüm gücünü korur.

El ve Ayak Banyosu

Küveti doldurup bir aromaterapi banyosu yapmaya vaktiniz ya da imkanınız olmayabilir. Bu durumda orta boy bir kaba ılık su doldurup 2-4 damla uçucu yağ doldurarak ayaklarınızı veya ellerinizi içine sokarak, bu yağların rahatlatıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. Ayaklar yağları hemen emer ve hem ayaklarda hem de ellerde vücudun kalanını etkileyen refleks noktaları bulunmaktadır.

Soğuk su kullanırsanız canlandırıcı, ılık su kullanırsanız dinlendirici bir etkisi olur. Eklem ağrısı olan kişiler için el banyosunun ayrıca rahatlatıcı bir olacaktır.

Göğüs Bölgesini Ovmak

Okaliptüs, biberiye, köknar yağı ve lavanta başağı yağı gibi uçucu yağlar solunum sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu uçucu yağlar arasında seçeceğiniz bir yağdan en fazla 20 damla uçucu yağı, 30 mililitrelik taşıyıcı bir yağ ile karıştırıp (badem yağı, kayısı çekirdeği, buğday özü ya da üzüm çekirdeği yağı gibi) göğüs bölgesi ya da sırtın üst kısmını bu karışım ile ovabilirsiniz.

Kompres

Cilt bakımı ya da kasları gevşetmek için kompres işe yarar bir yöntem olabilir. Küçük bir kaseyi suyla doldurduktan sonra en fazla 5 damla uçucu yağ damlatın. Amacınıza bağlı olarak sıcak ya da soğuk kompres yapabilirsiniz. Suyu karıştırdıktan sonra temiz ve kuru bir bezi karışıma batırıp nazikçe sıktıktan sonra problemli bölgeye uygulayın.

Masaj

Uçucu yağlardan en iyi biçimde verim almanın başlıca yollarından biri de aromaterapi masajıdır. Uçucu yağlardan elde edilen yağlarla yapılan masajdır bu. Masaj bir yandan kasları gevşetip fiziksel gerginliği alırken bir yandan da kan dolaşımına iyi gelir ve kişiye psikolojik olarak da rahatlık sağlar. Ancak masaj yağları her zaman uygun bir temel yağ ile inceltilmiş olmalıdır. Genel olarak 50 mililitrelik temel yağ içine 10 ila 20 damla uçucu yağ katılması tavsiye edilir. Alerjik bünyeler için bu ölçüler yarı yarıya düşürülebilir. Bu karışımlarla uğraşmak istemiyor ve daha güvenli ürünler arıyorsanız, piyasada hazır satılan, seyreltilerek uygun bir karışım hazırlanmış masaj yağlarını deneyebilirsiniz.

Uçucu Yağlar Güvenli Mi?

Bazı uçucu yağları hiç çekinmeden kullanmanız mümkündür ama bazılarına dikkatle yaklaşmak daha akıllıca olur. Uçucu yağlar oldukça yoğun olduklarından nasıl uygulanacaklarını bilmek ve çoğu kez saf uçucu yağlarda damlaların yeterli olduğunu unutmamak gerekir.

Hemen herkes uçucu yağların özelliklerinden faydalanabilir ancak hangi yağın kullanılacağı ve bu yağın inceltilmesi gibi adımlar uygulamada önem taşır. Aromaterapi masajında %2 ila %10 arasında değişen bir oranda uçucu yağların, tatlı badem yağı, ayçiçek yağı, jojoba yağı veya susam yağı gibi temel yağlarla inceltilmesi önerilir. Çocuk ve yaşlılar için daha da düşük bir oranda uçucu yağ eklenmelidir.

Herhangi bir uçucu yağı kullanmadan önce özellikleri ve nasıl uygulanması gerektiğine dair önceden bilgi edinmeyi ihmal etmeyin. Cildin ufak bir noktasında, elinizin üzerinde yağın alerjiye neden olup olmadığını test edin. Eğer hassas bir cildiniz varsa bu uyarıları daha da dikkate alın. Uçucu yağların etkin kimyasal bileşenler içerdiğini ve güneş altında ciltte lekelenmeye neden olabileceğini unutmayın.

, , , ,

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Feride 16/11/2016 #

    çok güzel anlatmışsınız ben de uyguluyorum… Yağların saf olmalarına özen gösteriyorum ki doğru etkiyi alabileyim. Doğal şifa kaynakları diye bir face sayfasından saf elma ve defne yağı buldum. Kokuları ve etkileri çok etkileyici bundan çok önce kullandığım yağların saflıklarını sorgular oldum… Tavsiyem kullanılan yağları iyi seçmeniz olacak.

Bir cevap yazın