Taze Nane Yemenin Faydaları

Nane hoş kokusu ve ferahlatıcı tadıyla günlük hayatımızda sıkça yer alır. Bitkilerle arası olmayanlar bile bazen bir diş macunu, bazen de bir kafede sipariş ettikleri limonata sayesinde, istemeden de olsa naneye günlük yaşamlarında yer vermiş olurlar. Eğer bitkilerden daha bilinçli bir şekilde yararlanmaya karar verdiyseniz, naneli ürünler kullanmak kadar taze nane tüketmeyi de düşünebilirsiniz.

Nanenin bilinen pek çok faydası vardır ve bunların başında sindirim sorunlarına iyi gelmesi, hazmı kolaylaştırması gelir. Nane yağı ya da nane çayının faydaları sık sık karşımıza çıkıyor ve taze nane yaprakları yemenin sağlığa olumlu katkısı da onlardan geri kalmıyor. Salatalarınıza, çayınıza ya da soğuk içeceklerinize katarak tüketebileceğiniz nane yapraklarının faydalarına bir göz atalım.

Sindirimi Düzenler

Nanenin içerdiği etkin madde mentol sayesinde nanenin hazmı kolaylaştırdığı, mide kramplarına iyi geldiği ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağladığı bilinmektedir.

Bulantıyı Bastırır

Araba veya tekne tutması nedeniyle mideniz bulandığında yakınlarınızda nane varsa, bulantıyı bastırması için yararlanabilirsiniz.

Nefesi Tazeler

Taze nane yaprağı çiğnemek nefesinize hoş bir koku katarken, size de ferahlık duygusu verir. Zaten bitki en çok bu özelliği sayesinde gargara ya da diş macunu gibi pek çok ağız bakımı ürününde yer alır. Ayrıca bitkideki doğal kimyasallar, ağız kokusuna neden olan bakterileri yok eder.


Vitamin ve Mineral Deposudur

Vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve mineral bakımından nane, zengin bir bitkidir. Manganez, A vitamini, C vitamini, demir, B2 vitamini, potasyum, kalsiyum ve fosfor nanenin faydalı bitkiler arasında yer almasını sağlayan zengin içeriğini oluşturur. Kansızlık şikayeti olanlar taze nane yapraklarını salatalarına ekleyebilirler.

İdrar Söktürücüdür

Nanenin idrar söktürücü özelliği vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlayacaktır. Vücudunun su tutmasından, ödemden şikayetçi olanlar da naneden faydalanarak su atmayı kolaylaştırabilir. Ancak yine de bol su içmeyi ihmal etmemeli ve vücudu asla susuz bırakmamalısınız. Arada bir içme suyunuza nane ve limon atarak ödemleri savuşturmayı deneyebilirsiniz.

Solunum Yollarını Rahatlatır

Naneden bulunan rosmarinik asit adlı madde, solunum yollarını temizleyen ve iltihap önleyici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle nane, pek çok astım ve alerji hastasına önerilen bitkiler arasında yer alır.

Önlemler ve Uyarılar: Nane karaciğer hastalarına ve reflü, ülser benzeri mide rahatsızlıkları olanlara önerilmez. Her bitkide olduğu gibi nane tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır. Salata ve içeceklerin yanında tüketmeniz normaldir ancak nane kürü uygulamak istiyorsanız, mutlaka bir uzmana danışarak hangi süreyle, ne miktarda nane tüketmenizin uygun olacağını öğrenmeniz gerekir. 
Kaynaklar

, , ,

Taze Nane Yemenin Faydaları İçin 9 Yorum Yapılmış

 1. murat 17/10/2014 #

  Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler ışığında mide yanmasını üstesinden gelmiş bulunmaktayım yaradan ne de güzel yaratmış bitkileri her biri bir derman kaynağı. Çok şükürler olsun.

  • admin 17/10/2014 #

   Geçmiş olsun Murat Bey 🙂

  • Ersan 05/09/2017 #

   Mide yanması na karşı neler tüketilmeli yardımcı olur musunuz teşekkürler.

 2. Beyza 12/07/2015 #

  2 günde 1 demet taze naneyi çiğ çiğ yiyorum zararlı mı acaba?

  • admin 13/07/2015 #

   Beyza Hanım hipoglisemi hastaları, reflü hastaları, mide, karaciğer, tansiyon veya diyabet için ilaç kullananlar ile hormonlarla ilgili ilaç kullananlar nane tüketiminde dikkatli olmalıdır. Taze nanenin ne kadarı fazladır, bu biraz sizin de sağlık durumunuzla ilgili.

 3. sumeyye 03/03/2016 #

  Ben altı aydır doğum ettim lohusalıkta hiç kanamam olmadı adet de görmüyorum nane adet söktürür mü?

 4. Nadide 28/07/2016 #

  Felaket bi şekilde yeşil nane yeme ihtiyaci duyuyorum acaba bunun sebebi ne olabilir su içmek nasil bi ihtiyacsa benim için nane de öyle…

 5. seda 26/04/2017 #

  hormonların düzenlenmesinde faydası var mıdır ? 15 gün boyunca ince kıyılıp yenip iki üç yudum su ile yutulur ve birkaç gün ara verip 15 gün tekrarlayınca hem hormon bzukluguna hemde buna baglı tüylenmeye iyi geldiğine dair bir yazı okumustum.

 6. Leyla 27/05/2017 #

  Sabahları bir avuç taze nane ve gün içinde poşet naneli çay fazla idrar söktürür mü? Saat başı tuvalet ihtiyacım oluşuyor….

Bir cevap yazın