Tansiyona İyi Gelen Bitkiler

Çevrenizde yüksek tansiyon şikayetine sık rastladığınızı düşünüyorsanız, bu hiç de şaşırtıcı değil. Modern hayatın dayattığı hazır yemekler, gazlı içecekler ve stres gibi faktörler giderek çok daha fazla sayıda kişinin tansiyon şikayetiyle doktora başvurmasına neden oluyor.

Yüksek tansiyon sadece bir tansiyon sorunu olarak kalmayıp kalp krizi, felç ve hatta böbrek rahatsızlığı gibi başka ciddi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Eczaneden bir kutu ilaç alarak tansiyon probleminden tamamen kurtulmak ne yazık ki henüz mümkün değil. Tansiyon ilaçlarının ne kadar işe yaradığı tartışmalarının yanı sıra, bitkilerle tansiyonu dengelemenin mümkün olup olmadığı da en çok tartışılan konulardan biri olarak öne çıkıyor.

‘Çok ciddi sorunlara yol açabilir.’ dedik ama aslında yüksek tansiyon, önlenebilir ve kolaylıkla yönetilebilecek bir durumdur. Yediklerinize dikkat ederek, sağlıklı ve aktif bir yaşam sürdürerek yüksek tansiyonu engelleyebilir ya da tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve tansiyonu dengede tutmaya yönelik tedbirleri yaşam biçimi haline getirmek büyük önem taşıyor. Yüksek tansiyonun tek bir bilinen nedeni yok. Stres, alkol, sigara, fazla kilolar, tuz ve hareketsiz bir yaşam biçimi bir araya gelerek bu problemin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunlara bir de kalıtım ve yaş faktörlerini de eklemek mümkün. İşte bu noktada bilinen pek çok bitki ve baharat kalp hastalıklarına ve yaşlanmanın etkilerine karşı vücudu koruyan etkileriyle öne çıkıyor. Pek çoğu elimizin altında olan ve yüksek tansiyona karşı olumlu etkileriyle bilinen bazı bitkilere yakından bakalım:

Sarımsak: Mutfaktaki doğal ilaçlar arasında en çok öne çıkanlardan biri olan sarımsak yüksek kolesterolden tutun da kansere kadar pek çok hastalığın düşmanı olarak kabul ediliyor. Sarımsaktaki alisin maddesi antibakteriyel, antioksidan, lipit düşürücü özelliklerinin yanı sıra yüksek tansiyon karşıtı olmasıyla da dikkat çekiyor. Japonya’da hükumet, Asya ülkeleri mutfaklarının da vazgeçilmezi olan sarımsağın tansiyon düşürücü özelliğini resmi olarak tanımış bulunuyor. Pişmiş olarak değil de çiğ olarak tüketildiğinde sarımsağın faydalarından daha çok yararlanılıyor.


Zeytinyağı ve Zeytin Yaprağı: Kalp dostu zeytinyağı saymakla bitmeyen yararlarının yanı sıra, konu yüksek tansiyon olduğunda da yine faydalı bir bitkisel gıda olarak öne çıkıyor. Beslenme alışkanlıkları arasına saf zeytinyağını da katmak yüksek tansiyondan şikayet edenler için faydalı olacaktır. Damar tıkanıklığını önlemesi ve kalp sağlığını iyileştirmesi bakımından zeytin yağı sıkça önerilir. Ancak zeytinyağı sağlıklı olmasına karşı kalorisi yüksek bir yağdır. Tüketirken aşırıya kaçmamakta fayda var.

Alıç Bitkisi: Alıç bitkisi en çok kalp hastalıklarından korunmak ve yüksek kolesterol ile yüksek tansiyonu kontrol altına almak için önerilir. Bitkinin zengin antioksidan içeriğinin, damarları ve kan dolaşımını iyileştirdiği ve bu şekilde tansiyonu düşürdüğü gözlemlenmiştir. Ancak kalp hastaları ve kalp ilacı kullananlar kendi kendine tedavi yöntemlerine itibar etmemeli ve mutlaka doktora danışarak alıç bitkisi kullanmalıdır.

Oregano (Yabani Mercanköşk): Akdeniz ülkelerinde, doğal besinler tüketen insanların çok daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürdükleri tüm dünyada kabul ediliyor. Akdeniz mutfağına özgü baharatlardan biri de oregano. Bizim mutfağımızda sık yer alan kekiğe oldukça benziyor. Bu mucizevi bitki potasyum, kalsiyum, manganez, demir ve magnezyum gibi pek çok minerali içeren, zengin bir kaynaktır. Potasyum, nabzı ve yüksek sodyum oranından kaynaklanan yüksek tansiyonu kontrol etmek için vücuda oldukça faydası dokunan bir bileşendir. Salatalara ve yemeklerinize oregano baharatı serpmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Kakao: Kakaoda bolca bulunan flavoid maddesi, renkli sebze ve meyvelerde de bulunan, damarları açarak kan akışını düzenleyen bir maddedir. Damarların genişlemesi ile tansiyonun düşmesi de sağlanmış olur. Kakao çikolatada bulunuyor ancak bu durum bol bol çikolata yiyebilirsiniz anlamına gelmiyor. Kakao oranının yüksek olduğu bitter çikolatayı tercih etmek ve onu da dikkatli bir şekilde, günde en fazla 10 – 15 gram yiyerek tüketmek gerekiyor. Diğer çikolata türlerinde hem kakao oranı az hem de tansiyonun baş dostu kilo problemi ortaya çıkıyor.

Tarçın: Tarçın sağlık için oldukça önemli olan bileşenler içeriyor. Lif, manganez, demir ve kalsiyum bunlardan bazıları. Bu bileşenler sayesinde tarçın binlerce yıl öncesinden, iyileştirici bir bitki olarak çeşitli uygarlıkların dikkatini çekmiştir ve bugün hala sağlıkla ilgili makalelerde yer almaya devam ediyor. Diyabet hastalarında ve insülin direnci olan kişilerde tarçının kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceği bugün pek çok kaynakta yer alıyor. Tarçınla ilgili kaynaklarda daha az göze çarpan ise iltihap giderici bu baharatın, yüksek tansiyonu dengelemeye de yardımcı olabileceğidir. Tarçın hamilelere, kan şekeri dengeleyici ve kan inceltici ilaç kullananlara önerilmez. Böbrek ve karaciğer hastalarının da yüksek dozda kullanmaması tavsiye edilir.

Önlemler ve Uyarılar: Bitkileri beslenme düzeninize katabileceğiniz gibi, piyasada satılan tablet ya da kapsül biçimindeki bitkisel ürünleri de inceleyebilirsiniz. Ancak rahatsızlığı bulunanlar ve düzenli ilaç kullanan hastalar, doktora danışmadan bitkisel tedavi kürü yapmamalı ve tablet ya da kapsül gibi ürünleri kendi kendilerine kullanmamalıdırlar. Bitkisel ürünler tamamen zararsız değildir ve ilaçlarla etkileşime geçebilir ya da doğru kullanılmadığı takdirde vücuda zararı dokunabilir. 
Kaynaklar

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın