Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitkiler

Soğuk algınlığına yakalandığımızda henüz belirtiler en kötü halini almadan başımıza gelenin ne olduğunu fark ederiz. Batmaya başlayan boğaz, halsizlik ve tıkalı bir burun ilk sinyalleri verir. Belirtileri fark eder etmez harekete geçip soğuk algınlığına iyi geldiği bilinen bazı ev reçetelerini uygulayarak, soğuk algınlığının günlere yayılmasını ve sizi yatağa düşürmesini önleyecek tedbirler alabilirsiniz.

Soğuk algınlığı belirtileri ortaya çıkar çıkmaz müdahale edildiğinde, hastalık kötüleştikten sonraki zamanlara kıyasla çok daha etkili sonuçlar alınabilir.

Soğuk algınlığına iyi gelen bitkileri az ya da çok çevrenizde duymuş olabilirsiniz. Özellikle bu tip rahatsızlıkların arttığı soğuk aylarda çeşitli bitkisel çözümlerden etrafta daha çok söz edilmeye başlanır. Bu arada herhangi bir kronik rahatsızlığınız varsa ya da bitkilerle ilgili hiçbir bilginiz ya da önceden tecrübeniz yoksa, herhangi bir bitkisel reçete uygulamadan önce doktorunuza danışmanız en iyisidir. Bitkiler ilaçlarla etkileşime geçebileceğinden, ilaç kullanıyorsanız bitkiler konusunda dikkatli davranmanız gerekir.

Soğuk Algınlığı İçin Önerilen Bitkiler

Zencefil: Zencefile hemen her markette yada aktarda rastlayabilirsiniz ve doğal sağlık ürünleri söz konusu olduğunda zencefilin en sık başvurulan bitkilerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Daha çok mide sorunları için adı geçen zencefil, aynı zamanda öksürük için de bilinen en etkili doğal çözümlerden biridir. Boğaz ağrısı ve hatta burun tıkanıklığını açmak için de önerilir. Soyup dilimlediğiniz taze zencefili suda kaynatarak çay şeklinde içebilirsiniz. İçmeden önce çayın biraz demlenmesi için bekleyin ve süzmeyi de unutmayın.


Kekik: kekik sadece yemeklere serptiğimiz, lezzet katıcı bir baharat değildir. Mikrop kırıcı ve balgam söktürücü özellikleri sayesinde soğuk algınlığı belirtilerini yatıştırmak için son derece etkili bir bitkidir. Bu özellikler, kekik hem enfeksiyonla savaşır hem de tıkanıklığı giderebilir anlamına gelir. Soğuk algınlığı belirtilerini hisseder hissetmez kekik çayı içmeniz ya da sadece yemeklere daha çok ve sık kekik eklemeniz, bu bitkinin faydalarından yararlanmanızı sağlayabilir.

Ekinezya: Ekinezya gerçek bir soğuk algınlığı savaşçısıdır ve tüm herbalistlerin ev reçetesi listesinde ilk sırayı alır. Çay ya da kapsül şeklinde satılan ekinezya ürünlerine aktarlarda ya da eczanelerde rastlayabilirsiniz. Daha çok soğuk algınlığını önlemede işe yaradığı için, soğuk algınlığı belirtileri başlar başlamaz ya da hastalığın hemen ilk günlerinde elinizin altında ekinezya bulundurmaya başlamanız iyi olacaktır. Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirerek iyileşmenize hız katabilir.

Sarımsak: Her derde deva sarımsak, söz konusu soğuk algınlığı olunca da karşımıza çıkıyor. Yararları saymakla bitmeyecek sarımsak enfeksiyonla savaşır, bağışıklık sistemine destek olur ve virüsleri etkisiz hale getirir. Sarımsağın tüm gücünden faydalanmak için çiğ olarak tüketmeniz tavsiye edilir. Çiğ sarımsakla aranız iyi değilse ve midenize dokunuyorsa, soğuk algınlığına yakalandığınızı düşündüğünüzde sarımsağı yutmayıp çiğneyerek de içindeki etkili bileşenlerden faydalanabilirsiniz. Ev yapımı bir öksürük ilacı için sarımsağı bala batırarak yemeniz tavsiye edilir. Soğuk algınlığı ile savaşırken çiğ olarak tüketseniz bile, yemeklerde de bolca sarımsak kullanmak hastalıkla savaşınızda size yardımcı olacaktır.

Okaliptüs: Öksürük başta olmak üzere boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı belirtileri için önerilen reçetesiz ürünlerin pek çoğunda okaliptüs bulunduğunu görebilirsiniz. Öksürük şurubu, merhem ya da buğularda okaliptüsün nefes açıcı özelliğinden yararlanılır. Antibakteriyel, antiviral ve iltihap giderici okaliptüs aynı zamanda balgam söktürücüdür. Tüm bu iyi özelliklerine rağmen okaliptüs yağı ağızdan alınmamalıdır çünkü zehirleyebilir.

Nane: Özellikle burun tıkanıklığını açmak için nane en çok başvurulan bitkilerden biridir. nanenin etkin maddesi mentol iyi bir balgam söktürücü ve nefes açıcı olabilir. Bitki aynı zamanda boğaz ağrısını hafifletir ve boğazı yatıştırır. Bu şekilde kuru öksürüklerin de önüne geçilebilir. Ancak küçük çocuklar için nane ve mentol önerilmez ayrıca nane yağı da ağızdan alınmamalıdır.

Meyan kökü: Soğuk algınlığı sırasında pek çok bitki çayına eliniz gidebilir ancak meyan kökü çayına mutlaka bir şans vermelisiniz. Boğaz ağrısı için sıcak içecekler zaten bir rahatlama sağlar ve meyan kökü de ayrıca boğaz ağrısını hafifletecek, iyileştirici özelliği olan maddeler içerir. Ayrıca su kaybını da önlemeye yardımcı olur.

Önlemler ve Uyarılar: Bitkilerin soğuk algınlığına iyi gelmesi için, belirtiler ortaya çıkar çıkmaz bitkilerin devreye girmesi önemlidir. Hastalığın ilerleyen safhalarında bitkiler yeterli etkiyi gösteremeyebilir. Ancak eğer kullandığınız bir ilaç varsa veya herhangi kronik bir hastalıktan muzdaripseniz, doktora başvurmadan bitkisel destek ürünlerini kullanmamalısınız. Soğuk algınlığı sırasında bol su içmeyi, dinlenmeyi ve taze meyve ve sebzeyle beslenmeyi de ihmal etmeyin.
Kaynaklar

, , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın