Sinirlere İyi Gelen Bitkiler

Kaygı, gerginlik, stres benzeri sorunlar hayatınızı etkilemeye başladıysa bir psikiyatrla görüşmek, spor yapmak, hobi bulmak ve hatta reçeteli ilaç kullanmak gibi pek çok yönteme başvurabilirsiniz. Nasıl bir yöntem izleyeceğiniz aslında daha çok bu gergin ruh halinin sizi ne kadar etkilediğiyle ilgilidir. Sürekli sinirli olmak basit sorunların bile karmaşık bir hal almasına, insan ilişkilerinde pek çok güçlük yaşanmasına yol açacaktır.

Stresli bir iş veya ev yaşantısı olanlar, çabuk ve sık sık kendisini sinirleri gerilmiş bir halde bulanlar sinirlere iyi gelen bitkiler sayesinde rahatlamayı ve günün yorgunluğundan uzaklaşmayı deneyebilirler.

Bitki çayı hazırlamak ve bitkilerle uğraşmak bile kendi başına, sizi rahatlatan, kafanızı biraz olsun dağıtmanıza izin veren bir eylem olabilir. Ruh halinden memnun olmayıp bitkilere başvuracak olanların dikkat etmesi gereken, eğer sakinleştirici ilaç kullanıyorlarsa, bitkisel ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Bitkiler genel olarak zararsız kabul edilir ama öte yandan pek çok birkinin de ilaçlarla etkileşime geçtiği ve yan etkilerinin olabileceği bilinmektedir.

Papatya Çayı

Uykusuzluğa önerilen papatya çayı aslında antibakteriyel ve spazm önleyici özellikleriyle daha pek çok başka rahatsızlık için de önerilir. Bitkiler içerisinde yan etkisi en olanlardan biri papatyadır. Papatyanın sakinleştirici etkisi kaygı ve stres sorunları olanlara iyi gelecektir. Piyasada satılan hazır papatya çaylarını deneyebilirsiniz. Ya da aktarlardan kurutulmuş papatya satın alabilirsiniz. Kaynamış suyun altını kapatın ve 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya attıktan sonra 10 dakika kadar karışımın demlenmesini bekleyin.

Papatyayı sinirleri yatıştırmak için kullanmanın başka bir yolu da, banyo suyuna 2-3 damla papatya esans yağı damlatıp küvet keyfi yapmak olabilir. Papatya hem zihinsel olarak rahatlatır hem de stresin mideyi etkilediği durumlar için yardımcı olur. Sindirime iyi gelir ve iştah kaybını önler.

Ada Çayı

Ada çayı pek çok kişinin favori içeceklerinden biri oldu bile. Eğer hala denemediyseniz, sinirlerinizi yatıştırmak için ada çayını deneyebilirsiniz. Biraz limon katarak tadına daha da lezzet katacağınız ada çayı sinirlere iyi gelmenin yanı sıra sindirimi düzenler, gaz sorununu çözer ve ve antioksidan özellikleriyle, vücuttan zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Günde bir – iki bardak önerilen ada çayını yatmadan önce içerseniz, uykuya geçiş de kolaylaşacaktır.

Kedi Otu

Kedi otu sinirleri yatıştırmak, uykuya geçişi kolaylaştırmak ve kaygının olumsuz etkilerinden uzaklaşmak için asırlardır diyebileceğimiz kadar uzun bir süredir önerilen bir bitkidir. Beyin kimyası üzerindeki etkisi, diazepam gibi bazı kaygı giderici ilaçlarla karşılaştırılır. Piyasada tablet şeklinde satılan kedi otu takviyeleri vardır ama yatmadan önce içeceğiniz kedi otu çayı da işe yarayacaktır.


Çarkıfelek

Çarkıfelek geleneksel bitki tıbbına göre sinirlere iyi gelir, kaygıyı azaltır ve uykusuzluğu giderir. Tıpkı kedi otu gibi, çarkıfelek de beyinden rahatlatıcı sinyaller yayılmasını sağlar. Etkisi kedi otu kadar kuvvetli değildir ama çarkıfelek ile ilgili araştırmalar, bazı sakinleştirici ilaçların sakinleştirici etkisiyle, bu bitkinin boy ölçüşebileceğini gösterir. Çarkıfelek içeren ve strese karşı önerilen bitkisel tabletleri, bu tip ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz. Ancak tablet kullanmak istemeyenler, çarkıfelek çayı içerek de bitkinin yararını görebilirler.

Bitkinin sakinleştirici etkisi dikkat dağınıklığına yol açabileceğinden araba ya da bir iş makinesi kullanacak olanlar bitkiyi tüketmemelidir.

Kava Kava

Bitkinin kök-saplarından elde edilen kava kavanın kas gevşetici etkisi olduğu bilinmektedir. Kava kavayı çay olarak tüketebilir ya da kava kava tabletleri kullanabilirsiniz. Kava kava yan etkileri olabilen bir bitkidir bu nedenle hamilelere, emziren annelere ve karaciğer rahatsızlığı bulunanlara önerilmez. Kava kavayı tablet ya da hap formunda kullanacak olanlar, ambalajda belirtilern dozaj ve kullanım şekli bilgilerine dikkat etmelidirler.

Gotu Kola

Anksiyetenin (kaygının) doğal tedavisinde kullanımı oldukça eskilere dayanan bitkilerden biri de gotu koladır. İçerdiği B kompleks vitaminleri oranı diğer bitkilere göre oldukça yüksektir ve bu da bitkinin neden sinirlere iyi geldiğinin açıklar. B vitaminlerinin merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Tarih boyunca bitkiden ne amaçla yararlanıldığına şöyle bir göz attığımızda hafızayı güçlendirmek, ağrıları dindirmek ve kaygıyı geçirmek için gotu kolaya başvurulduğunu görürüz.

Nane

Nane, hafif bir uyarıcı uçucu yağ içeren, aromatik bir bitkidir. Geleneksel şifacılar ağrıları ve özellikle de baş ağrısını hafifletmek için nane yağını kullanır. Sinirsel baş ağrıları için ve yorgun bir sinir sistemini canlandırmak için, nane doğru bitki olabilir. Nane yağı ile şakaklarınıza masaj yapabilir ya da nane çayı içerek bitkinin yıpranmış sinirleri yenileyici etkisinden faydalanabilirsiniz. Nane yağını ağızdan almanız ya da çocukların yüzüne sürmeniz kesinlikle tavsiye edilmez.

Önlemler ve Uyarılar: Özellikle tablet veya kapsül şeklinde satılan bitkisel ürünleri kullanırken dikkatli olun. Kaç gün süreyle ve ne kadar kullanacağınız önemlidir. Bunun dışında eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa veya düzenli olarak reçeteli ilaç kullanıyorsanız, doktora danışmadan bitkisel ilaç adı altında satılan ilaçları kullanmayın. Bitki çaylarını ise aşırıya kaçmadan tüketmekte fayda var.
Kaynaklar

, , ,

Sinirlere İyi Gelen Bitkiler İçin 18 Yorum Yapılmış

 1. okan luş 08/02/2015 #

  Ben yıllardır sinir hapı kullanmaktayım hep aynıyım iyileşmiyorum devamlı gerginlik, baş ağrısı, unutkanlık, gerginlik, sinirlilik var, sağlıklı düşünemiyorum ve hafızam hep meşgul ve dolu. Hapları bıraktım ilk zaman iyiydim fakat yine rahatsızlanıyorum.

  • fth 13/03/2015 #

   kardeş bende ağır depresyon geçirdim. hiç ilaç kullanmadan atlattım diyebilirim yaklaşık 1 buçuk 2 sene çok kötü günler geçirdim. ağır vücudunu yoran bir spora başlamanı tavsiye edebilirim. ben öyle yaptım en başlarda anlamsız ve zor gelebilir fakat yaklaşık 1-2 ay sonra yavaş yavaş faydasını göreceksin. hobi ve ibadetlere başlaman da işe yarayacaktır. daha bunun gibi birçok etken var. araştırmalı ve uygulamalısın. inşallah sen de iyileşirsin.

   • turan 04/05/2015 #

    Kardeş dediğin gibi ibadet iyi geliyor ama bıraktım şimdi yine kötüye gidiyorum tekrar başlıycam. Allah yardımcımız olsun çok kötüyüm çok stresi atmak için ranzaları yumrukluyorum. Aşırı vesvese var kuruntu var şüphecilik var mutsuzluk var. Topluma karışmıyorum sakin olayım diye içime atıyorum daha kötü oluyorum.

   • Mustafa 05/06/2017 #

    Bol bol Balik tuketin

  • yorumcu 02/03/2016 #

   Aynı sorunla ben de yıllardır boğuşuyorum. İlaç, şifalı bitki vb. şeyler bu sorunu ortadan kaldırmıyor, sadece sinirlerin biraz yatışmasına yardımcı oluyor, o kadar. Bütün mesele aslında kişinin kendi beyninde bitiyor. İnsan, kendi zihnini meşgul eden düşünce, takıntı ve deyim yerindeyse iç aleminde sürdürdüğü monolog türü düşünceleri bir kenara atmadıkça, ne ilacın, ne sporun, ne de başka bir şeyin faydasını göremez. Kişi evvela kendi zihninde oluşan ve bir tür alışkanlık ve bağımlılık yapan bu düşünce ve saplantıları zihninden atması lazım ki, ilacın da, sporun da faydasını görsün. Bununla uğraşmak kolay değildir, ama başka çare yoktur. İradeli olmak lazım, yani kendi duygu ve düşüncelerine hakim olabilmek lazım. Eğer bu gerçekleşirse sinir sistemi yatışır ve zamanla kendini tazeler, baş ağrısı ve benzeri sinirsel şikayetler azalmaya başlar.

  • erkan 13/03/2016 #

   Doğaya çık kardeşim, doğada hayat var. Sağlık var. Binalarda bilgisayarlarda telefonlarda ve insanlarda sıkıntı stres sinir bozucu her şey var. Hepsinden çık doğaya at kendini sevdiklerinle ya da yalnız.

  • Dilek 29/07/2016 #

   Puzzle yapmayı deneyin bende aynı sorunla uğraşıyordum ama puzzle yaparak kendimi dinlendiriyorum çünkü bütün düşüncenizi puzzle verdiğiniz için beyin yorulmuyor

  • seda 22/04/2017 #

   nane ye iyi geliyor

  • Mustafa 18/07/2017 #

   Zerdecal(kurkuma) kullan allahin izniyle hic bir seyin kalmaz

 2. sakin olmak yada olabilmek 20/06/2015 #

  Mutlu olmak için kusur bulmayacak her şeyin faydasını düşüneceksin. Yaptığın şeyden mutsuz olmayacak ne olursa olsun her zaman kötünün iyisini düşüneceksin şartlayacaksın kendini ve sanki hayattaki en iyi şeymiş gibi kendinden üstünleri görmek yerine ne durumda olan var deyip şükür edeceksin haline. Bunlar iyi günlerimiz Allah sonumuzu hayretsin ins.

 3. Fatih 02/11/2015 #

  Ben de bir ara hastalık hastası olmuştum. Sanki her hastalık bende varmış gibi hissediyorum ve hissettiğim hastalıkların belirtilerini kendimde var sanıyorum bir de sigarayı bırakınca daha da kötü oldum. Artık bu kötü huyumdan cok sıkıldım hasta değilim biliyorum ama kendimi hasta gibi hissetmekten bıktım artık kendimi yenemiyorum.

 4. erenyakamoz 23/03/2016 #

  Ben motosiklet kazası geçirdim sağ elimin sinirleri koptu hangi bitkileri veya ne yapmamı tavsiye edersiniz 2 yıl oldu acısı da hiç azalmadı sabah akşam ilaç kullanıyorum 2 yıldır.

  • Selda öğe 25/08/2016 #

   Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi ortopedi , Travmatoloji el cerrahi pr. Dr Serdar Tüzüner ‘e girmenizi tavsiye ederim . 8 yıldır doktorumuz kendisi çocuğum için elinden geleni yaptı . Allah kendisinden razı olsun. Çok iyi yol kat ettik. Eminim sizede faydası olacaktır. RABBİM acil şifalar versin İNŞAALLAH

 5. Psikoloğa gidin! 30/03/2016 #

  Günümüzde insanlar stresliyim, depresyondayım diye psikiyatriye gidiyor. Sonra ne oluyor psikiyatr seni 5 dk bile dinlemeden hop ilacı yazıveriyor, sende iyi gelir diyorsun ama ilacın bağımlılıktan başka yaptığı bir şey yok. İlaç sadece ağır psikozlara verilmesi gerekir. Psikozlar ilaçla normal hayatlarına devam ederler fakat sen ilaçla daha kötüye gidersin. Bu yüzden ne yapacaksınız, bu gibi depresyon, stres durumlarında tercihiniz psikologlar olmalı. Psikoloğa gidin psikiyatriye değil! Psikolog sizi dinleyecektir.

 6. Fazla düşünmeyin 13/07/2016 #

  Yıl 2016 siz hala burada kendinizi aramanın derdindesiniz herşey sizin elinizde beyninizi nasıl idare ediceğiniz sizin emrinizde çokda değmez bu yalan dünyayı takmaya Ölümlü dünya …

 7. Erva 19/03/2017 #

  Ben şu son bir aydır aşırı sinirlyim. Kreşte çalşıyorum ama cocukların sesi o kadar snirimi bozuyoki. Aslnda bole olmasını hiç istemiyorum. Ve ilaç kullanmadan bitkisel yollarla halletmek istyorum.

 8. Azra 22/08/2017 #

  Yıllardır antıdepresan kullanan ve hıc bır faydasını gormeyen biriyım.. Caba yok toparlanma yok hayattan zevk alma yok buna ılac ne yapacak 🙁

 9. Kul... 24/08/2017 #

  Eşime çok basit bir nedenden dolayı kızdım diye eşim psikopata bağladı yani kaba tabirle delirdi ve ağzına ne geliyorsa saydı. Yanımızda iki kız kardeşi ve çocuklar vardı… Buna rağmen boşanacam, boşanacam, yoksa bunu boğacam, etrafımda güpgüzelim kızlar var, evlenip mutlu olcam şeklindeki bağırıp çığırmaları yüreğimden beynimden gitmiyor. On yıllık evliyim sürekli boşanacam derdi ama bu sefer bütün kişilerin yanında diyince ben de (kayınvalide evinden) akşamleyin idi, hazırlandım, beni eve götür, herşey bitti dedim, o da taksi çağır dedi, ben de tuttum eve geldim. Geride ise iki tane yavrumu bırakarak. Burnumda tütüyorlar. Halen geri dönen arayan soran yok… Şimdi velhasıl kelam… Dik durmaya çalışıyorum… Atlatmaya çalışıyorum… Boş kalmamaya çalışıyorum… Yoksa yavrucuklarımın hasreti beni yakıyor. Madem karşımdaki edepsileşti madem böyle sen de sabırlı ol, dönerse senindir, dönmezse bırak sevdiği gibi yaşasın diyorum ve yaptığımdan pişman olmayacam diyorum.. Sonuçta kesinlikle beyine sürekli alternatif güzellikler sunmalı, unutturmak, hastalara, hapishanedekilere bilumum gerçek sıkıntı yaşayanlara bakmalı… İki yavrum yüreğimi yaksa da daha iyi bir yuva adına bu savaşı ya kazanırım ya da zaten ben baştan kaybetmişim, zararın neresinden dönsem kardır….

Bir cevap yazın