Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Bir zamanlar aynanın önünde ne şekil versem diye düşündüğünüz o gür saçlar bir de bakmışsınız ki tel tel ele geliyor. Özellikle orta yaşla beraber hem kadın hem erkek saç dökülmesi epey kişinin şikayet ettiği başlıca konulardan biridir. 50 yaşından itibaren erkeklerin yarısından çoğu ve 70 yaşına yaklaşan kadınların yüzde 40’ı da genelde saç dökülmesinden etkilenecektir.

Sadece yaş değil çevre koşulları, saç cinsi, stres, genler, hormonal değişiklikler, kullanılan ilaçlar benzeri daha pek çok faktör henüz erken yaşlarda saç dökülmesine neden olabilir. Peki ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler dışında acaba bitkiler saç dökülmesinin önüne geçebilir mi? Saç dökülmesine iyi gelen bitkileri değerlendirmeye çalışalım.

Saç, saç kökleri tarafından üretilir. Bu köklerin hepsi aynı anda saç üretmez. Arada bir dinlenmeye çekilen saç kökleri vardır ve dinlenme aşamasındaki saç köklerinin tuttuğu saç telleri dökülür ama kökler aktifleşince bu dökülen saçlar yeniden çıkar. Bu döngüye bakarak her gün 50 ile 100 adet saç telinin dökülmesi normal karşılanır. Ancak normalden daha çok saç kökü dinlenmeye çekiliyor, zarar görüyor ya da ölüyorsa ve saç yenilenmesi dökülme hızına yetişemiyorsa, bu durumda gözle görülür biçimde saç seyrelmesi ortaya çıkacaktır.

Özellikle erkeklerde görülen ve genetik olduğu düşünülen doğal saç dökülmelerine yönelik, piyasada satışa sunulmuş olan pek çok ilaç görebilirsiniz. Ancak ne kadar iddialı olursa olsun bu ilaç ve serum benzeri ürünlerin sözünü ettikleri mucizevi sonucu alanlar nedense hep yalnızca o reklamlardaki kişilerdir de, gerçek hayatta pek karşımıza çıkmazlar. ‘Saçlarınız neden dökülüyor?‘ sorusunun cevabı bu noktada oldukça önemlidir. İlk önce bir doktora danışmak ve saçlarınız için nasıl bir yol izlemenin uygun olacağını sormak önemlidir. Yoksa kendi kendinize bitkilerden ya da ilaçlardan mucizevi etkiler beklemek size zaman ve para kaybettirebilir.

Prosiyanidin İçeren Bitkiler

Prosiyanidinler olarak bilinen ve pek çok bitkide bulunan antioksidan özellikteki bileşiklerin saçın yeniden çıkmasında etkili olduğunu sıkça duyuyoruz. Bu madde antioksidan özelliğiyle saç köklerine zarar veren serbest radikalleri engeller. Sağlıklı saç köklerine sahip olmak saç dökülmesinin önüne geçmekte önemli bir adımıdır. Prosiyanidinler dinlenmeye çekilen saç köklerini canlandırır ve yeniden saç üretimine geçmelerini sağlar. Japonya’da bu konuda yapılan araştırmaların olumlu sonuç verdiği bilinmektedir.

Prosiyanidin içeren bitkilerden bazıları şunlarıdr:

 • elma
 • arpa
 • üzüm çekirdeği
 • kakao
 • yaban mersini
 • yeşil çay
 • kuşburnu

Beslenmenizde bu bitkilere yer vermeniz, hatta bolca sebze meyve tüketmeniz tüm vücuda olduğu gibi saçlarınıza da faydalı olacaktır. Ayrıca piyasada bu bitkileri içeren, bitki özlü tonik ya da benzeri saç bakım ürünleri de bulabilirsiniz.


Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Biberiye: Biberiye asırlardır saç dökülmesine karşı tavsiye edilen, bu konudaki geçmişi çok eskilere dayanan bitkilerden biridir. Günümüzde de bu popülerliğini sürdürdüğünü söylemek yanlış olmaz. Biberiye kafa derisine dışarıdan uygulandığında saç köklerini canlandırarak, saçların gürleşmesinde etkili olabilir.

Biberiye ayrıca içerdiği antioksidan, antibiyotik ve iltihap önleyici özelliklerdeki ‘rozmarinik asit’ maddesi sayesinde saç köklerini vücutta üretilen ve saça zarar veren çeşitli kimyasallardan da korur. Üstelik saç derisinin dezenfekte olmasına da yardımcı olur. Hem cilt hem de sindirim sistemi tarafından emilmesi kolay olan bu madde sayesinde, bir fincan biberiye çayı içmek bile saçınıza faydalı olabilir.

3-4 damla biberiye yağını bir yemek kaşığı zeytin yağı ya da badem yağı ile karıştırıp, bu karışımı masaj yaparak saç ve saç derinize uygulayabilirsiniz. Bir saat kadar yağı saçınızda beklettikten sonra saçınızı her zamanki gibi şampuanlayıp yıkayabilirsiniz.

Aloe Vera: Aloe veranın saç derisine pek çok faydası vardır. Saç derisi sağlığı iyileştikçe saçın da dayanıklılığı artar ve yıpranmaya bağlı dökülmeler azalır. Cildi yatıştıran, saçın pH dengesini sağlayan ve saçtaki nemi hapseden aloe vera saça sağlık kazandıran, saç dökülmesini azaltan ve yeni saçların çıkmasını teşvik eden bir bitkidir. Faydalarını test etmek üzere saç derinize aloe vera jeliyle masaj yapabilir, piyasada satılan aloe veralı saç bakım ürünlerden edinebilir ya da aloe vera çayı içebilirsiniz.

Çörek Otu Yağı: Ülkemizde pek çok bölgede yetişen çörek otunun sağlığa yararlarını saymaya kalktığımızda bunun oldukça uzun bir liste olacağını söyleyebiliriz. Mucizevi bitkiler arasında sayılan çörek otu Beta karoten, A, B1, B2, B6, E, C vitaminleri gibi saç için oldukça önemli bileşikleri içerir. İşte bu nedenle çörek otu yağının saç köklerini canlandırması, güçlendirmesi ve saçı beslemesi yalnızca bir söylentiden ibaret değildir. Çörek otu yağı ile saç diplerine masaj yapabilir ya da çörek otunu yemeklere katarak beslenme yoluyla faydalarından yararlanabilirsiniz.

Isırgan Otu: Isırgan otunun saç dökülmesini önlediğine ve saçların yeniden çıkmasına yardımcı olduğuna dair pek çok kaynak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar klinik deneylerin sonucunda ısırgan otunun saç dökülmesine çare olduğunu ispatlamak mümkün olmamışsa da, zengin içeriğiyle ısırgan otunun saç ve saç köklerine iyi geldiği düşünülmektedir. A vitamini, C vitamini, demir ve kalsiyum gibi içerdiği besleyici vitamin ve mineraller sayesinde ısırgan otu, vücudun pek çok derdine çare olduğu gibi, saç sağlığında da işe yarayabilir. Isırgan otu saç köklerini canlandırarak saça parlaklık verir, saçı güçlendirir. Bir başka faydası da kepek sorununu ortadan kaldırmasıdır.

Nane Yağı: Nane yapraklarından elde edilen nane yağının pek çok faydası vardır. Saç köklerini güçlendirmek de bu faydalardan biridir. Nane, daha çok nefesimizde hissettiğimiz ferahlatıcı etkisiyle, saç derisini ve saç köklerini rahatlatarak saçın gürleşmesine yardımcı olur. Nane yağı saça uygulanırken tek başına kullanılmamalı badem yağı ya da zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlardan biriyle veya şampuanla inceltilerek saç derisine uygulanmalıdır. Hoş kokusu, saça verdiği parlaklık ve kepek önleyici özelliği, nanenin saçlarımıza diğer katkılarıdır.

Önlemler ve Uyarılar: Bitki yağlarından veya bitkisel karışımlardan faydalanmak isteyenler, ilk olarak bu bitkilerin ya da yağların kullanım şekli ile ilgili bilgi edinmelidir. Saç derisini tahriş etmemek ya da alerjik reaksiyonlar yaşamamak adına bu nokta önemlidir. Yanlış uygulamalar saç dökülmesini arttırabilir. Her bitki yağı doğrudan cilde temas ettirilmemelidir. Esansiyel yağların taşıyıcı yağlarla karıştırılması gerekir. Gözle görülür sonuçlar için bakım kürleri bir süre düzenli olarak yapılmalıdır. Tek seferlik kürlerle saçlarınızda bir fark hissetmeniz zor olacaktır.
Kaynaklar

, , , ,

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler İçin 55 Yorum Yapılmış

 1. elif yilmaz 12/04/2014 #

  Saçlarım çok dökülüyor bu bitkilerin nasıl kullanıldığıyla ilgili ayrıntılı bir bilgi yok mu?

  • admin 18/04/2014 #

   Elif Hanım yazının içinde kullanım şekillerinden söz etmeye çalıştık ancak daha ayrıntılı reçetelere ihtiyacınız varsa, aktarlardan bilgi alabilir ya da bitkisel reçetelerle ilgili site veya kitap araştırması yapabilirsiniz. Yardımcı olamadığımız için üzgünüz.

   • ercan 13/04/2017 #

    bu işin uzmanı aktarlar mı? ben eczacılar sanıyordum…

  • Emine Kurugil 15/05/2016 #

   Canım ben de çok dökülmeden buyuk sorunlar yaşadım, ama keratin dip bakım yağıyla gözenek açıcı keratin iksir kullandıktan sonra sorun kalmadı. Kullanımı da cok kolay her gece yatarken saçına surup yatıyorum. sabah yıkıyorum.

  • emre 14/06/2016 #

   dökülmelere çözüm var doğal yoldan
   1.biberiye yağı
   saça 1 haftada 1 sefer 15 dk masaj yapın ve yeşil sabunla yıkayın
   başta 1 ay kullanın başka ilaç olmaksızın
   faydası ; saç derinizin gözeneklerini açar ve gözle görülür tüy çıkmasını sağlar daha sonra bunu 1 ayda 1 sefer 15 dk lık masaj yaparak devam edin saçların çıktığını gördükten sonra diğer yağlar devreye giriyor
   2- yılan yagı
   saçın hızlı uzamasını saglayan yağdır bayanlarda sıkça kullanılan yağdır aşırı doz kullanmayın derinize yetecek şekilde 10 dk masaj yapıp 2 saat bekletin ve yıkayın
   3- çam terebendin yağı
   saçın hızlı uzamasından ziyade sıklaştırmaya gür görünümde çıkmasını sağlar 10 dk masaj yapıp yıkayın
   4-tatlı badem yağı
   bakım için kullanılır çam terebendinle beraber kepeği önler.
   *** en son olarak yılan yagı- çam terebendin- badem yağını karışım yaparak 10 dk masaj yapın 2 saat bekletin ve sabun yada sadece dalin sampuanla yıkayın
   eğer çok ciddi saglık sorununuz yoksa deneyin mutlaka çözüm bulacaksınız

  • Gizem 18/06/2016 #

   Bitki yağlarını kullanma zahmeti çekenlere, özellıkle de dökülmesi olanlara ve saçı yavaş uzayanlara keratin dip bakım yağını tavsıye edebilirim, çunku tüm lazım yağlar katkısız ve soğuk sıkım olarak oranlanmış hazırlanmış. Şu an benım saçımdakı etkisi mükemmel.

  • betül 15/02/2017 #

   eczanelerdede bu anlamda çok güzel ürünler var..sorunlarınızı çözen saç dökülmesi konusunda profosyonel ürünleri kullanın derim.zigavus bu anlamda güçlü bir marka..sürekli,düzenli kullanın derim..zateb dermatolojik bir üründür yani evde hazırlama ürünlerle biryere kadar çözebilirsiniz..

  • Kevser 12/08/2017 #

   şampuanin içine 3 damla nane yağı damlat bende nane yağının faydalarında gördüm

 2. eda 25/06/2014 #

  Egzamadan kaşlarım döküldü egzamam hala da geçmedi 7 yıl oldu, kaş da çıkarır mı bu bitkiler?

  • admin 29/06/2014 #

   Egzamanızı kontrol altına aldıktan sonra kaş için de bitkileri deneyebilirsiniz.

  • iremm 01/09/2014 #

   Kaşınıza sarımsak sürmenizi tavsiye ederim gerçekten çok etkili oluyor saçkıranda dahi etkili oluyor sarımsak geçmiş olsun.

  • Ceylan 12/01/2016 #

   Vazelin sürebilirsiniz kaş ve kirpik için anında çözüm. Kendim de kullanıyorum her gün.

  • abdulsamet 12/01/2017 #

   Egzama kesin çözüm yeşil ceviz yani yeni yetişmiş ceviz kabuguni egzamli bölgeyi sur kesin iyilestiri

 3. furkan avcu 31/07/2014 #

  21 yaşındayım babam ve amcalarımın çoğu kel ve bir de dayım, bu yaşta daha kel olmaya adım attım ilk bakışta dikkat çeken bir açıklık söz konusu, ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 07/08/2014 #

   Sayın Furkan önce bir cildiye uzmanına muayene olun. Sizdeki saç dökülmesinin önüne geçilebilir mi, hangi tip dökülme söz konusu bunları öğrenin. Doktor size çeşitli ilaç veya bitkisel terapi önerirse bunları uygulayarak önlem alabilirsiniz.

 4. ayse 15/08/2014 #

  Merhaba benim sorunum erkek tipi saç dökülmesi ailemde öyle sorunu olan yok kan tahlili yaptırdım bütün değerlerim normal sigara kullanıyorum acaba bunun bir etkisi var mı? Saçlarımı uzatmaya korkuyorum artık lütfen bir çare söyleyin.

 5. güneş 10/09/2014 #

  Merhaba, 18 yaşındayım ve yaklaşık bir haftadır saçlarım tutam tutam dökülüyor. Gerçekten gözle görülecek şekilde saçlarım açıldı ve inceldi. Ayrıca, Saç diplerim de stresten dolayı yaralarla dolmuş durumda. Doktor bir şampuan verdi fakat hiç bir fayda göremedim. Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Kaan 29/10/2016 #

   Aşiri sac dokulmesi uzuntulu donemlerde oluyor ben nisanlimdan ayrildigimda olmustu asiri derecede dokulmustu

 6. şevval 15/09/2014 #

  Merhaba benim saçımın dipleri dökülüyor. Doktora gittim doktor saçını sıkma dedi ama ben sıkmadan yapamıyorum. Görüntü olarak çok kötü duruyor. Komşum sirkeyle yıka sonra durula bunu üç gün boyunca uygula dedi. Bunu deneyeyim mi sizce saçımın sirke kokmasını istemiyorum. Kokar mı kokmaz mı bilmiyorum lütfen yardım edin. Dışarı çıkmaya utanıyorum. :(( :((

  • Cihat 06/09/2015 #

   1 kova suya 1 çay bardağı sirke katıp yıkanabilirsin bu şekilde her duş aldığında dahi kullanmani tavsiye ederim. Benim sırtımda çok sivilce çıkıyordu ve kepek aşırı derece vardı. Hepsi gitti. Koku? Ben yıllardır haftada en az 2 – 3 defa kullanıyorum koltuğumu görmedim 😉 sirke hemen kokusunu dağıtır sorun olmaz yani. Bir de banyoyu havalandırmanı tavsiye ederim kapalı kalırsa içeride basık bir hava ve hafif farklı bir koku oluyor.

 7. erdal 01/10/2014 #

  Sevval Hanım hiç denemeyin sirke kokusu çıkmaz bit dahi düşer başınıza.

  • Suna 14/02/2016 #

   Hoppala sirkenin bit yaptığını senden duyuyorum ben 5 yıldır sirke kullanıyorum sirkenin kokusu saçı durulayın gidiyor sirkeyi suyla seyretmiyorum bile bu neyin mantığı?

  • fatma 21/02/2016 #

   Saça bit düşünce sirke yaparlar ama siz bilirsiniz.

  • korhan 01/07/2016 #

   araştırıp, okuyup, soruşturmadan varsayım ve kulaktan duyma, uydurma bilgilerle ortamı ve zihninizi kirletmeyin.

   Sirke fermente bir üründür fakat kokusu bir süre sonra gider…

  • Nevşin 30/04/2017 #

   Evet ben sirkeden bir arkadaşımın bitlendigine şahitim..ama az miktarda sirke kullanırsa bilemem arkadasim sirkeyi abartmıştı…

 8. muhammed 05/01/2015 #

  Benim saçımda saç kıran oldu doktor ilaç verdi iyi geliyor ama oluştuğu yerlerde kellik var saçım daha 18 yaşında epey açılmış baba tarafı kel anne tarafı kel değil ben ne yapabilirim lütfen yardımcı olun.

  • admin 08/01/2015 #

   Sabırlı olun ve doktor tedavisini sürdürün. Saçkıran tedavisi zaman alır ve stres olumsuz etkiler.

 9. hatice 27/01/2015 #

  Saçıma birçok yağ sürdüm ve sonuç olarak daha çok döküldü saçlarım. Yengem ‘biberiye çayı içmeye başlayınca dökülmem durdu’ demişti ama bende işe yaramadı. Hiçbir şeyin olmadığı gibi bunun da genetik dökülmeye faydası yok sanırım. Of ben n’apıcam? Ha bir de arkadaşlar saçınıza iyilik yapmak istiyorsanız, dökülmeyi durdurmak istiyorsanız öncelikli olarak şampuanlarınızı çöpe atın. Saç konusunda çektiğimiz bunca stresin sorumlusu şampuanlardır. Para kazanmak uğruna mahvettiler bizi. 22 yaşındayım ve bir parmak kalınlığı kadar saçım kaldı.

  • Mucahit 24/07/2015 #

   Ahmet Maranki’nin kürleri var onu tavsiye ederim.

 10. gul 21/03/2015 #

  Benim 7 yıl önce başladı yalnız başımın ön kısımlarında dökülme hatta bayağı açılma oldu doktora kaç kere gittim faydası olmadı en son bir doktora gittim o da saç köklerini görebilecek bir cihaz olduğunu bunun için bazı tahliller yapılması gerektiğini söyledi bunun maliyeti de 1200 tl o yüzden yaptıramadım 🙁

 11. özgür 09/07/2015 #

  Saçlarım çok yağlanıyor ve dökülüyor bunun için ne önerebilirsiniz ?

 12. cesur 12/09/2015 #

  Çok aşırı saçım dökülmüyor ama yanlardan hafif dökülmüş elimi attığımda saçıma 2-3 tel dökülüyor ve çok seyrek buna ne yapa bilirim bir tavsiye sunabilir misiniz?

 13. Birgül Afşin 04/10/2015 #

  Benim de saçlarım çok dökülüyor ve incelmiş ne yapabilirim?

 14. suna 05/10/2015 #

  Saçlarım bir aydır çok aşırı derecede dökülmeye başladı ne yapacağımı bilmiyorum. O gür saçlarım gitti yerine incecik saçlar kaldı hala da dökülmeye devam ediyor taramaya korkuyorum artık saç dökülmesine iyi gelen ama gerçekten iyi gelen bir şey yok mu lütfen önerin şu ana kadar hiç bir şey denemedim yanlış yapıp hepten kel kalmayı göze alamadım.

  • admin 16/10/2015 #

   Suna Hanım bu tip durumlarda ilk önce saç dökülmesinin nedenini bilmek gerekir. Hormonal mi, beslenmeyle ya da genetik yapıyla mı ilgili. Bunu bilmeden sadece bakım yaparak çözüm bulamazsınız. Buradaki öneriler daha çok mevsimsel ya da stres gibi nedenlerle daha hafif dökülmeler için uygun olabilir.

 15. Burak 19/10/2015 #

  Saçı dökülen ve bu dertten muzdarip olan tüm arkadaşlara söylüyorum. Her gün en az bir iki çay bardağı kakao için. Olumlu gelişmeleri göreceksiniz.

 16. Özkan 20/11/2015 #

  Benim saç aşırı dökülüyor ne yapmam lazım?

 17. Faina 06/02/2016 #

  Saçı dökülen hanımlara ve beylere. İlk önce hemen kan testi yapacaklar, kan eksikliği olursa hiç bir şey yapamazsınız, İbrahim Saraçoğlu’nun kürünü uygulanın (kerevizle ıspanak) kendim yaptım ve kanım 6 dan 11 yükseldi, tabi keçiboynuzunu içtim ve demir desteği kullandım. Vitamin eksikliği olabilir (B12) gibi. Ondan sonra stres, uykusuzluk (geç yatmalar). Ne kadar saçma da görünürse hamuru kesin ve tatlıyı haftada 1 çikolata yeter, sindirim sistemi düzelirse bütün probleminiz kalkacak reklam dil bu, ben kendi yaptığımı gördüğümü söyledim yazdım buraya, hiç pişman olmayacaksınız. Herkes sağlıklı olun.

 18. Bahar 10/02/2016 #

  Acil yardım lütfen!doktora gittim bütün testler yapıldı herhangi bir sorun çıkmadı özel şampuan önerdi fiyatı yüksek iki aydır kullanıyorum sonuç yok. Gelin görün ki fare kuyruğu kadar saçım kaldı. Önereceğiniz bir şey var mı?

 19. Abdullah 01/04/2016 #

  Benim saçim da çok dökülüyordu saçı sıfıra kazıdım sonra badem yağı ile zeytin yağını karıştırıp kafaya uyguladım sonra sarımsak özlü sabun kullandım 4 aydır aynı uygulamayı yaptım sonunda dökülme durdu üstelik yeni saç çıktı herkese tavsiye ederim sizde deneyin.

 20. Burcu 07/04/2016 #

  Benim sağ şakağımın üzerinde ilk doğumumdan sonra 1 Kuruş büyüklüğünde bir açıklık belirdi ve bu lanet olası saçkıranla tanışmış oldum! 3,5 yıl geçti ve ne yaptıysam bu bölgede saç çıkaramadım, gezmedik doktor bırakmadım, yok olmuyor. Bu küçücük alan 3 yıl içerisinde daha genişledi ve etrafı iyice seyreldi!iyice strese girmeye başladım, 1 hafta önce gittiğim dermatolog kortizon yaptı en son çare saç çıkması için, sonuç; kafa derimde ceviz büyüklüğünde çökme oldu!kafama dokunduğumda belirgin bir şekilde, sanki kafa tasım çökmüş gibi elime çöküntü Kısım geliyor!!! bu sefer mezoterapi, yani iğneyle enjekte edilen bi bitkisel kokteyl karışım yapıldı, seansı bir çuval para! şu an başka bir prof. kendi kanımla serum gibi bir şey yaparak kafa derime enjekte edecek. Allah’ım Çaresiz kalmak ne kadar kötü bir şey!inşallah bu yöntem işe yarar Allah’ım tüm hastaların, şifa bekleyenlerin yardımcısı olsun.

 21. Melike 09/04/2016 #

  Merhaba benim saçlarım son iki yılda çok fazla döküldü 17 yaşındayım cildiyeye de gittim ama hiçbir şey çıkmadı anne ve babamın da saçı seyrek bunun önüne geçilebilir mi yardımcı olursanız sevinirim.

 22. Yasin poyraz 18/04/2016 #

  Saçlarım sürekli dökülüyor duşa girip saçlarımı yıkayınca daha da çok dökülüyor sizce şampuanı değiştirsem iyi olur mu veya saçlarımı kazıtmak işe yarar mı bunlar mantıklı değilse bir tavsiye verir misiniz?

  • admin 15/05/2016 #

   Yasin Bey, saç dökülmesi bazen mevsim değişikliği gibi hafif bir sebeptendir ama bazen de genetiktir ve çözüm bulunamayabilir. Şampuanınızı değiştirebilirsiniz, bir süre takip edin, dilerseniz bir cildiye uzmanına da görünebilirsiniz.

 23. Furkan 16/05/2016 #

  Daha 16 yasindayim saclarimda acikliklar meydana geldi onerebileceniz çozüm varmi?

 24. emre 14/06/2016 #

  dökülmelere çözüm var doğal yoldan
  1.biberiye yağı
  saça 1 haftada 1 sefer 15 dk masaj yapın ve yeşil sabunla yıkayın
  başta 1 ay kullanın başka ilaç olmaksızın
  faydası ; saç derinizin gözeneklerini açar ve gözle görülür tüy çıkmasını sağlar daha sonra bunu 1 ayda 1 sefer 15 dk lık masaj yaparak devam edin saçların çıktığını gördükten sonra diğer yağlar devreye giriyor
  2- yılan yagı
  saçın hızlı uzamasını saglayan yağdır bayanlarda sıkça kullanılan yağdır aşırı doz kullanmayın derinize yetecek şekilde 10 dk masaj yapıp 2 saat bekletin ve yıkayın
  3- çam terebendin yağı
  saçın hızlı uzamasından ziyade sıklaştırmaya gür görünümde çıkmasını sağlar 10 dk masaj yapıp yıkayın
  4-tatlı badem yağı
  bakım için kullanılır çam terebendinle beraber kepeği önler.
  *** en son olarak yılan yagı- çam terebendin- badem yağını karışım yaparak 10 dk masaj yapın 2 saat bekletin ve sabun yada sadece dalin sampuanla yıkayın
  eğer çok ciddi saglık sorununuz yoksa deneyin mutlaka çözüm bulacaksınız

 25. Tuğçe 14/08/2016 #

  Bilgilendirmeniz ve açıklamalarınız için teşekkürler benimde baya dökülmelerim vardı sanki elimle çeksen hepsi avucumda kalıcak gibi bir his 3-4 ay önce likit keratin bakım ile karşılaştım saçlarım şimdi daha sık ve kalın.

 26. Mehmet 12/10/2016 #

  saçları dökülen ve beyazlayan tüm arkadaşlarım yazdıklarımı iyice okuyun. saçları komple kökten dökülen bir insanın kafasında saç kökleri 10 yıl durur. saçlarınızı menegüş yağında yağında yapılan bıhtım sabunu ile yıkayınız.saç dökülmesini kökten kesiyor. ve beyazlayan saçlar bu sabunla yıkandığı zaman 5 hafta gibi bir zaman içerisinde saçınızda olan renk değişimini kendinizde göreceksiniz.kesinlikle şampuan kullanmayın saçınıza.

 27. yildiz 21/11/2016 #

  Nane yaginin kullanimi ayrintili olarak anlatir misiniz?

 28. Ayşegül 25/11/2016 #

  Saçımın sadece bir bölgesi gözle görülür şeklde dökülmüş saçlarıma çok jöle kullanıyorum bu da dökmüş olabilir diyorlar ama sadece bir bölge tamamen dökülmüş durumda 18 yaşındayım çok üzülüyorum ne yapmalıyım

 29. sibel 29/03/2017 #

  Saclarim cok yipranmis ne yaptiysam etkisini göremedim ne yapmaliyim

 30. sibel 29/03/2017 #

  Göz alti morluklarina patates ve yesil cay karisimi cok iyi geliyor

 31. Seher 31/03/2017 #

  Benim saçlarım son 1 senede çok fazla dökülmeye başladı ve bi kadın için en önemli şeyin saç olduğunu düşünüyorum. Saçlarıma bakım yapmaktan keyif alan birisiyim fakat bu saç dökülmelerimin çok fazla artması beni demoralize etti. Kullanmadığım ürün kullanmadığım bitki kalmadı son dönemde karşıma çıkan keratin dip bakım yağı saçlarıma iyi geldi. Eczaneden aldığım bu ürün sayesinde saçlarım kendini toparladı. Siz bu saf keratinler hakkında ne düşünüyorsunuz?

 32. Yasemin 25/04/2017 #

  Saç dokulmesime hangi sampun iyi gelir

 33. zeynep dilara 03/08/2017 #

  onerilerinizi denemeyi isterdim ancak benim sac egzamam var ve kafa derim yara icindeydi doktora gittim bi sampuan verdi kullandim bir hafta icinde ne bir kasinti nede yara kaldi fakat saclarim dokylmeye basladi bi ara sampuani kestim ve yaralar tekrar cikmaya basladi bu durum cok canimi sìkıyor bi yere gitmeye cekiniyorum gittigim yerlerde saclarim her yere dokuluyor bundan cok utaniyorum lutfen bana bi oneride bulunun…

Bir cevap yazın