Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı, hepimizin mutlaka başına gelmiş olan ve insanın epeyce keyfini kaçıran bir şikâyettir. Belki bir grip virüsü belki de yediğiniz bir yiyeceğin dokunması, midenizi bulandırmış olabilir. Nedeni ne olursa olsun sonuç, kendinizi kusacak gibi ve hasta hissetmeniz olacaktır. Mide bulantısı belirtilerini hafifletmek ve rahatsızlığınızı azaltmak için bu makalede bazı doğal çözüm önerileri bulabilirsiniz.

Eğer şiddetli bir kusma söz konusuysa ya da bulantı ve kusma 24 saatten fazla sürdüyse veya kanlı kusma söz konusuysa, geçici çözümlerle zaman kaybetmeyip mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.

Mide bulantısını geçirmek için önce bulantı sebebi belirlenmelidir. Bu da hiç kolay olmayabilir çünkü mide bulantısı ve kusma birçok sağlık sorunun belirtileri arasındadır. Bu belirtilerin neden ortaya çıktığı anlaşılırsa tedavi şeklinin belirlenmesi de kolaylaşacaktır.

Örneğin, mide bulantısı migren sonucu ortaya çıkıyorsa, migren tedavisi (ilaç alınması, soğuk kompres yapılması, dinlenme, sessizlik ve ışıktan kaçınma) kusma ve mide bulantısının da kesilmesini sağlar. Eğer reflü nedeniyle mide rahatsızlanmışsa reçetesiz ilaçlar alarak ya da doktorunuzun reflüye dair tavsiyelerine uyarak belirtileri hafifletebilirsiniz. Tabii ki bu saydığımız örnekler dışında da mide bulantısına ve kusmaya neden olabilecek çokça etken bulunmaktadır.

Bazen midenizin bulanacağını önceden kestirebilir bazen de nedenini anlayamadığınız şekilde, beklemediğiniz bir anda mide bulantısı ve kusmayla karşı karşıya kalabilirsiniz. Midenizin bulanacağını anlasanız da anlamasanız da bu, hoş olmayan bir durumdur. Aşağıda mide bulantısını gidermek ve kusmayı önlemek için bazı etkili ev reçetelerini bulabilirsiniz.


Mide Bulantısı İçin Bitkisel Çözümler

Mutfağınızda yer alan bazı yiyecekler ve baharatlar da mide bulantınızı ve kusmanızı kesmeye yardımcı olabilir. Zehirlenme, gebelik veya altta yatan ciddi bir rahatsızlık şüphesi yoksa, burada mide bulantısına karşı önerilen bitkisel veya diğer doğal çözümleri deneyebilirsiniz. Aksi halde bir doktorla görüşmeniz gerekir.

Zencefil: Şüphesiz zencefil en iyi mide kürüdür. İster zencefil çayı, ister zencefilli çörek olarak olsun, herhangi bir şekilde zencefil tüketmek, mide bulantısını yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Eğer seyahat halindeyseniz, mide bulantısını geçirmek için alacağınız ilaçlar yerine zencefil içeren şekerler ya da zencefil sakızları kullanabilirsiniz. Çalışmalar zencefilin, eczanelerde satılan mide bulantısı ilaçlarından çok daha etkili olduğunu göstermiştir.

Nane: Nane çayı mide bulantısını hafifletir. 1 yemek kaşığı kuru nane yapraklarını yarım litre sıcak suda 30 dakika bekleterek demleyin. Çayı içerken nane yapraklarını da çiğnemeyi deneyebilirsiniz. Çay kadar, haşlanmış nane yaprağını yemek de mide bulantısına iyi gelmektedir.

Kızılcık Suyu: Kusma ve mide bulantısı şikayetinde, o gün içerisinde katı yiyeceklerden uzak durmanız önerildiği doğrudur ancak sıvı tüketimine ara vermemelisiniz. Perhiziniz sırasında kızılcık suyu içebilirsiniz. Kızılcık suyu sindirimi kolay olduğu için mide bulantısı esnasında sıkça tercih edilen bir içecektir.

Limon Suyu: 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı bal midenizi rahatlatabilir.

Misket Limonu Suyu: Mide bulantısına acil bir çözüm arıyorsanız 1 fincan suya, 10 damla misket limonu ve yarım çay kaşığı şeker karıştırın. Ardından bu karışıma ¼ çay kaşığı kadar karbonat ekleyerek içebilirsiniz.

Süt: Doğrudan süt içmeyin. Bunun yerine mide bulantısı ve kusmayla mücadelede, yemesi kolay, eski bir süt tostu tarifini deneyebilirsiniz. 1 fincan sıcak sütü bir kaba koyun ve ardından çok az tereyağı sürülmüş tost ekmeğini bu karışıma bandırarak yavaş yavaş yiyin.

Soğan: 1 çay kaşığı soğan suyunun içerisine 1 çay kaşığı toz zencefil karıştırıp mide bulantısını bastırmak üzere içebilirsiniz.

Anason: Anason kürü mide bulantısı ve kusma halleri için yardımcı bir kürdür. Yarım fincan sıcak suyun içerisine ¼ çay kaşığı anason koyup demlemeye bırakın. 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra karışımı süzerek gün boyunca içebilirsiniz.
Dilerseniz kabak veya havuç gibi sebzeleri, üzerlerine anason serperek tüketebilirsiniz. Eğer mideniz meyveleri hazmedebiliyorsa, pişmiş elma veya armut üzerine anason ekleyebilirsiniz.

Tarçın: Yarım çay kaşığı toz tarçını 1 fincan kaynamış suya koyarak demleyin ve süzgeçten geçirerek mide bulantısına karşı yudum yudum için.

Karanfil: Karanfil çayı mide bulantısıyla mücadeleye yardımcı, içimi hoş bir içecektir. 1 fincan sıcak su içerisinde 1 çay kaşığı toz karanfili demleyin. Demlediğiniz karanfil çayını ihtiyaç duyduğunuz kadar süzerek için.

Rezene: 1 çay kaşığı rezene tohumunu kırın ve 1 fincan sıcak suda demleyin. Demlediğiniz bu çayı bal ile tatlandırabilirsiniz. Mide bulantısını geçirmek için yudum yudum için.

Sirke: Bazen kustuktan sonraki kokular mide bulantısının devam etmesine neden olur. Kustuktan sonra ağzınızı temizlemek için çeyrek fincan su ve çeyrek fincan sirkeyi karıştırın. Ancak bu karışımı içmeyin çünkü karışım mide asitlerinin artışına neden olarak mide açısından sorun yaratabilir. Bu karışımla sadece dişlerinizi ve ağzınızı çalkalayın, gargara yapın.

Mide Bulantısına Karşı Ne Yapmalı?

Sıvı tüketimine ağırlık verin. Eğer mideniz bozuksa, yiyecekleri sindirmesi için mideye fazladan yük bindirilmemesi gerekir. Kusmanız durana ve kendinizi daha iyi hissedene kadar sıvı gıda tüketmelisiniz. Su içmenin yanı sıra, asidik özelliği olmayan, sindirimi kolay, sulandırılmış meyve sularını oda sıcaklığında tüketebilirsiniz. Bu tarz besinler ayrıca kusma ve ishal sebebiyle oluşan sıvı kaybını da önleyecektir.

Dinlenin. Mide üşütmesinin (bazı mikroorganizmaların neden olduğu üst solunum yolları enfeksiyonudur ve gerçek nezle ya da grip değildir) en iyi tedavisi doktorların da belirttiği gibi, yatak istirahatidir. Ne kadar çok dinlenirseniz vücudunuz, hastalık yapan mikroorganizmalarla mücadele etmek üzere, o kadar enerji toplayacaktır.

  • Kusma ve mide bulantısının, nedeni ne olursa olsun, en iyi tedavisi dinlenmektir.

Alkol tüketmeyin. Alkolü biraz fazla kaçıran herkes içkinin mideye dokunduğunu da tecrübe etmiş demektir. Mideniz bozukken kesinlikle alkollü içecekler içmemelisiniz. Eğer alkol yüzünden mideniz bozulmuşsa, “çivi çiviyi söker” deyimini kesinlikle aklınızdan geçirmeyin. Daha çok alkol sizi ancak daha çok hasta eder. Aynı şekilde yağlı yiyecekler, aşırı baharatlı yiyecekler, çok fazla kafein içeren içecekler ve sigara kullanımı da kesilmelidir.

Kusmaktan kaçınmayın. Mideniz bulandığında yapacağınız en büyük yanlışlardan biri de kusmayı engellemeye çalışmaktır. Çünkü kusma, midenizin kendisini rahatsız eden her neyse ondan kurtulma yöntemidir. Kusmayı engellemeye çalışmak yemek borusunu hırpalamaya neden olur.

Eczaneye gidin. Bazı reçetesiz mide ilaçları mide duvarını kaplayarak rahatsızlık hissinizi engellemeye yardımcı olabilir. Ancak kulaktan dolma bilgilerle ilaç almak midenizi rahatlatmak yerine aksine daha çok rahatsız edebileceğinden, ilaç almadan önce bir uzmana danışmanız en iyisidir.

Soğuk kompres uygulamak başka bir rahatlama yöntemidir. Kusma anında başınıza uygulayacağınız soğuk kompresin rahatlatıcı etkisini görebilirsiniz. Bu uygulama kusmanızı durduramaz ama sizin biraz daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Vücudunuzun elektrolit dengesini koruyun. Kusarak kaybedilen elektrolitlerin, özellikle potasyum ve sodyumun, vücut elektrolit dengesinin sağlanması için yeniden vücuda girmesi gerekir. Eğer gün içerisinde bu elektrolitleri gıda yoluyla alamıyorsanız elektrolit içeren sporcu içeceklerinden veya eczanede satılan elektrolit solüsyonlarından alabilirsiniz. Bu gibi içecekler mide tarafından kolayca sindirilebilir ve vücudun kaybettiği elektrolitlerin yerine koyulmasını sağlayabilir. Sporcu içeceklerini sulandırarak midenizi rahatsız etmeden sindirilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Önlemler ve Uyarılar: Zehirlenme şüphesinin olduğu durumlarda ev reçeteleri ya da diğer bitkisel çözümlerle vakit kaybedilmemeli ve mutlaka hemen bir doktora veya hastaneye başvurulmalıdır. Gebelikte ortaya çıkan mide bulantıları için de anne adayları kendi doktorlarına danışmalı ve bitkisel reçetelerden kaçınmalıdır. Hamilelik boyunca tıpkı ilaçlar gibi bitkiler de sakıncalı olabilir.
Kaynaklar

, , , , ,

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. furkan 20/06/2016 #

    Gerçekten yaradı teşekkürler

  2. Aleyna 10/09/2016 #

    Baş dönmesine karşı bazı doğal önlemlerden bahsederseniz sevinirim.

Bir cevap yazın