Lavanta Nelere İyi Gelir?

Lavanta hoş kokusuyla tanınan bir bitkidir ve bu özelliği sayesinde, parfümden mum benzeri çeşitli ev ürünlerine varana dek, yaşamın pek çok alanında karşımıza çıkar. Konu sağlık olduğunda ise lavantanın saymakla bitmeyen faydaları arasında zihinsel gerginliği azaltması, cildi mikroplardan arındırması ve solunumla ilgili problemleri hafifletmesi ilk akla gelenler olarak sıralanabilir.

Lavantanın etkisinden en iyi şekilde yararlanılabilmesi için genellikle bitkinin çiçeklerinden faydalanılır.

Lavantanın Başlıca Faydaları

Mantar enfeksiyonlarıyla savaşır: Lavanta yağının mantar ile savaşta oldukça güçlü bir etkisi olduğu görülmüştür. 2005 yılında Medical Mycology adlı bilimsel bir dergide yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, lavanta yağı bazı özel tür mantarları öldürme ve mantarın yayılmasını engelleme kapasitesine sahiptir. Çeşitli kaynaklarda lavanta yağının özellikle ayak mantarı için tavsiye edildiğine sık sık şahit olabilirsiniz. Ayak mantarından şikayetçi olanlar akşamları lavanta yağı ile ayaklarına masaj yaparak bitkinin bu özelliğinden yararlanmayı deneyebilirler.

Sinir sistemini rahatlatır: Rahatlatıcı aroması sayesinde lavanta, stresle ilgili şikayetlerde size destek olabilecek bir tonik olarak öne çıkar. Sinirleri yatıştıran lavanta aynı sebeple migren, baş ağrısı, depresyon ve psikolojik gerginliklerde de olumlu bir etki gösterebilir. Taze kokusuyla huzursuzluğu dindiren lavantanın zihni açtığı da bilinir. Sinir sistemi üzerindeki sakinleştirici etkisi lavantanın uykusuzluğa karşı önerilmesinin başlıca nedenidir.

Migren belirtilerini hafifletebilir: Migren şikayeti olanlar, baş ağrısı başladığında 2-3 damla lavanta yağını üst dudaklarını sürebilirler. Bu şekilde lavantanın bir süre koklanması migren ağrısını azaltabilir ve migrenden kaynaklanan mide bulantısını da dindirebilir. Ancak unutmayın ki, pek çok kişi için migren tetikleyicisi faktörler değişkenlik gösterir. Lavanta kokusu size iyi gelebileceği gibi, migren üzerinde olumsuz bir etki yapma ihtimali her zaman bulunabilir.


Uykuya geçişi kolaylaştırır: Orta derecede uykusuzluk şikayeti olanlar, baş uçlarında bulunduracakları, odaya koku yayacak bir lavanta bohçasıyla, uykuya geçişi kolaylaştırmayı deneyebilirler.

Lavanta saçlara sağlık katar: Kişisel bakım için elinizin altında bulundurabileceğiniz malzemelerden biri de lavantadır. Özellikle de saç dökülmelerine karşı lavanta yağı, tavsiye edilen başlıca bitkisel reçetelerden biridir. Erkek tipi kelliğe karşı koruyucu bir adım olarak görülür.

Lavanta bitlenmeyi önler: Lavanta kokusunun bitleri saçtan uzak tuttuğu ya da bitlerden arındırdığı bilinir. Tıpkı mantar enfeksiyonlarında olduğu gibi, bitlerde de lavantanın öldürücü etkisinden yararlanılabilir. Bitlenme genellikle okul çağındaki çocuklarda görülür ancak çocuklar söz konusu olduğunda bitkisel ürünler konusunda hassas davranmak ve ilk önce aile doktoruna danışmak gerekebilir. Örneğin lavanta yağının fazla kullanımının, erkek çocuklarında hormonal dengeyi bozabileceği iddia edilmiştir.

Saçkıran rahatsızlığına karşı: Biberiye, kekik, sedir ağacı ve lavanta yağlarının karışımının, 7 aylık bir tedavinin ardından saçkıran tedavisinde olumlu etki gösterdiği bilimsel araştırmalarda da görülmüştür. Bu tür karışımları, bitki reçeteleri konusunda uzman kişilere hatta doktorunuza danışmanız halinde, bitkilerin faydasını görme şansınız yükselir ve zaman kaybetmemiş olursunuz. Bitkiler çoğu kez ancak doğru miktarda ve doğru sürelerde kullanıldıklarında faydalıdır. Aksi takdirde yan etkilere bile maruz kalabilirsiniz.

Akne tedavisinde etkilidir: Pek çok cilt uzmanı ve aromaterapiste göre lavanta yağı, akne tedavisinde oldukça faydalı olabilecek bir maddedir. Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin korkulu rüyası olan akneler, ciltteki yağın birikmesi ve bakteriyel enfeksiyona neden olmasıyla oluşur. Lavanta yağı enfeksiyona neden olan bakterileri engelleyici bir rol oynar ve cildin yağ oranını dengeler. Aknenin iyileşme sürecinde oluşan izleri de en aza indirdiği gözlemlenmiştir.

Yanıkların daha çabuk iyileşmesini sağlar: Lavantanın bir önceki paragrafta sözünü ettiğimiz, cilt üzerindeki olumlu etkisi, yanıklar söz konusu olduğunda da görülebilir. Özellikle evde başımıza gelen ufak çaptaki yanıklar üzerine birkaç damla lavanta yağı sürüldüğü takdirde hem cildin iyileşmesi hızlanabilir hem de yanık acısı hafifleyebilir. Ancak ciddi yanıklar söz konusu olduğunda bu tip ev reçetelerine değil de mutlaka doktora başvurulması gerekir.  Yanıklar dışında küçük kesikler ve darbeler sonrası da lavanta yağı kullanılabilir.

Sindirime yardımcıdır: Sindirimi kolaylaştıran bitki çaylarından biri de lavanta çayıdır. Lavantanın sindirim üzerindeki olumlu etkisinin, bitkinin yiyeceklerin bağırsaklardan geçişi sırasında buradaki kasları rahatlatması sonucu gerçekleştiği düşünülür. 2004 yılında Life Sciences dergisinde yayımlanan bilimsel bir makalede lavantanın gastrik ülser oluşumuna karşı koruma sağladığı ve hazımsızlığı giderdiği iddia edilmiştir.

Önlemler ve Uyarılar: Lavanta genellikle kullanımı güvenli bir bitki olarak kabul edilir. Ancak bitkiyle ilgili en önemli uyarı, sinir sistemiyle ilgili, antidepresan veya benzeri yatıştırıcı ilaçlar kullananların lavanta içerikli bitkisel kür veya reçeteleri doktora danışmadan uygulamamalarıdır. Ayrıca kaşıntı, döküntü ya da boğaz tıkanması gibi lavantayla ilgili olabilecek alerjik reaksiyonlar gösterenler de lavanta ve lavantalı karışımları kullanmayı durdurmalıdır. 
Kaynaklar

, , , , ,

Lavanta Nelere İyi Gelir? İçin 9 Yorum Yapılmış

 1. Nilgün 25/06/2014 #

  Lavantanın unutkanlığa iyi geldiğini yazmışsınız, onun kullanımı çayını mı tüketeceğiz?

  • admin 29/06/2014 #

   Nilgün Hanım yazıda unutkanlıkla ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak lavantanın diğer faydalarını görmek için çayını içebilir ya da yağını haricen kullanabilirsiniz.

 2. yusuf 24/08/2015 #

  Ayak mantarı için denemeye değer.

 3. gönül 02/12/2015 #

  Merhabalar, nebulizatör içerisine 1 tüp serum fizyolojik ve 1 damla lavanta yağı eklenirse çocuklarım için nefes ve burun tıkanıklığına, hırıltıya fayda eder mi? Ayrıca klima ile ısındığımız için oda içerisi çok kuru odayı nemlendirme açısından fayda eder mi ve zararı var mıdır. Teşekkürler.

  • admin 16/12/2015 #

   Gönül Hanım sitemizde özellikle küçük çocuklara bitkisel yağ, kür vb tavsiyesi verilememektedir. Çocukların doktoruna danışmaınzı tavsiye ederiz, iyi günler.

 4. Rabia 04/08/2016 #

  Lavanta bitkisini sivilceli cilt için nasıl kullanabiliriz?

 5. derya 23/05/2017 #

  selam arkadasimda sedef hastalığı yüzü kizariklar ve bir çok yerlerinde kabul bağlıyor ve yara oluyor kaniyor çaresi nedir

 6. Fatih 05/07/2017 #

  Bağırsak iltahabı ve kanamaya ne iy gelir

 7. Aynur 07/08/2017 #

  Vajinal mantar icin nasıl kullanabiliriz?

Bir cevap yazın