Kekik Yağı Faydaları

Kekik yağının pek çok şikayete faydası yağın spazm giderici, bakteri yok edici, antiromatizmal, antiseptik, öksürük kesici, kalp dostu, gaz giderici, idrar söktürücü, adet söktürücü, balgam söktürücü, böcek öldürücü, sakinleştirici, kan şekeri düzenleyici gibi saymakla bitmeyen özelliklerinden ileri gelir. Bu kadar çok özelliği bir arada barındırması sebebiyle kekik yağı, eskilerin hemen her derde deva olarak gördüğü ve ister diz ağrısı olsun ister diş ağrısı, ya suya ya pamuğa damlatıp ilaç niyetine kullandığı bir yağdır.

Kekik yakından bildiğimiz ve genel olarak yemeklerde baharat olarak kullandığımız bir bitkidir. Bununla birlikte bitkisel tedavi alanında da oldukça sık başvurulan bir bitkidir.

Kekik yağının şifalı oluşu, bitkinin yapraklarından ve taze çiçeklerinden buhar damıtma yoluyla elde edilen uçucu yağlar sayesindedir. Bu yağların içerdiği maddeler sayesinde kekik yağı pek çok hastalığı önleyici ya da belirtileri hafifletici özellik kazanır.

Nasıl Kullanılır?

Kekik yağının aşağıda sözü edilen kimi faydalarından yararlanmak için ağızdan alınması kimi zamanda dışarıdan uygulanması gerekir.

Ağızdan alınacaksa: bir tatlı kaşığına 3 damla kekik yağı ölçüde alınabilir.

Cildinize uygulayacağınız zamanlarda ise: kekik yağını zeytin yağı veya tatlı badem yağı ile karıştırmanız önerilir. Bu durumda 1 yemek kaşığı zeytin yağına 5 damla kekik yağı damlatabilirsiniz.

Kekik Yağının Sağlığa Faydaları

Spazm gidericidir: Öksürük, kramp ya da kramplara bağlı ağrılar çevremizde pek çok kişinin şikayetçi olduğu konulardır. Spazmlar istem dışı ve yoğun kasılmalardır. Bu kasılmalar solunum yollarında, sinirlerde, kaslarda, bağırsaklarda veya diğer organlarda meydana gelebilir. Kekik yağı spazm giderici yani antispazmodik özelliği sayesinde öksürüğü kesmek, kasları gevşetmek, karın ağrısını gidermek ya da sinirleri yatıştırmak için kullanılabilir.


Antiromatizmal özelliktedir: Gut, kireçlenme, romatizma gibi hastalıkların arkasında 2 ana neden yatar. Biri kan dolaşımı yetersizliği, ikincisi ise ürik asit gibi toksinlerin kadndaki miktarının artmasıdır. Kekik yağı her iki soruna karşı da faydalıdır. İdrar söktürücü olduğu için idrara sık çıkmayı sağlar ve böylece toksinlerden vücuttan atılır. Bu arada bolca su içmek ihmal edilmemelidir. Ayrıca yağın uyarıcı etkisi kan dolaşımını iyileştirir ve başka bir yönden yine romatizmal hastalıklarda faydasını gösterir.

Antiseptiktir: Kekik yağı etkili bir antiseptiktir ve yaraların mikrop kapmasını, enfeksiyon oluşmasını engeller. Bu da özellikle içerdiği karyofilen ve kamfen adlı etkin maddeler sayesinde mümkün olur.

Bakterileri öldürür: Yukarıda sözünü ettiğimiz karyofilen ve kamfen adlı maddelerin yanı sıra kekik yağının diğer bileşenleri birlikte bu yağa antibakteriyel özellik kazandırır. Kekik yağı bakterileri öldürdüğü gibi onları vücuttan uzak tutar. Ciltteki yaralarda ya da bağırsak veya solunum yollarındaki bakteriyel enfeksiyonlarında kekik yağının bu özelliği işe yarar.

Kalp dostudur: Kekik yağının öne çıktığı konulardan biri de kalbe yararlı oluşudur. Kalp kapakçıklarının düzgün biçimde çalışmasını sağlar, spazm önleyici özelliği sayesinde damarları rahat ettirir ve böylece tansiyonu ve kalp üzerindeki baskıyı azaltır. Ayrıca kalp kaslarını güçlendirir. Ancak kalp veya tansiyon hastalarının kekik yağı kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir.

Karın ağrısını geçirir: Bağırsak ve midede biriken gazların iştah kaybı, uykusuzluk, tansiyon, kramp, baş ağrısı gibi rahatsız edici birçok etkisi vardır. Dolayısıyla gaz deyip geçmemek ve soruna el atmak yerinde olur. Kekik yağı gaz giderici özelliğe sahiptir ve aynı zamanda spazm giderici etkisi de bulunduğundan gazın aşağı doğru hareket etmesini sağlar ve birikmesini önler.

İdrar söktürücüdür: Vücudu su tutan ve ödem şikayeti olan kişiler ya da vücutta toksin veya tuz birikmesi olanlar kekik yağının faydasını göreceklerdir. Sık sık idrara çıkma ihtiyacı sonucu vücuttaki fazla suyun, tuzun ve zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.

Adet söktürücüdür: Pek çok kadının ortak şikayeti düzensiz adet görme veya adet dönemindeki kramplar, karın ağrıları, halsizlik, depresyon benzeri belirtilerdir. Eğer bu şikayetler başka bir sağlık probleminden kaynaklanmıyorsa kekik yağı rahatlama sağlayacaktır. Kekik yağı bu marifetini östrojen gibi bazı hormonları harekete geçirerek gösterir.

 Yaraları iyileştirir: İyileştirici özelliği sayesinde ekik yağı cildinizdeki yara, yara izi, ameliyat izi, akne izi, kızarıklık benzeri şikayetlerin tedavisinde etkilidir.

Soğuk algınlığına iyi gelir: Soğuk algınlığının öksürük, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı gibi belirtilerini hafifletmek ve enfeksiyonla savaşmak için kekik yağından faydalanabilirsiniz. Bir kap kaynar suya damlatacağınız birkaç damla kekik yağı buharını solumak solunum yollarını açarak rahatlamanızı sağlar.

 • Kekik yağının faydaları bu kadarla da sınırlı değildir. Kan dolaşımını hızlandırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücuttaki parazitleri öldürmek, kolesterolü dengelemek, diyabete karşı korumak, mantarı iyileştirmek, hafızayı güçlendirmek, saç dökülmesini önlemek ya da orta şiddetteki depresyonu hafifletmek gibi pek çok başka faydası vardır.
 • Ayrıca evde ya da bahçede ısı lambası veya difüzörlere birkaç damla damlatarak sinekleri, böcekleri çevrenizden uzak tutabilir ve aynı zamanda yağın rahatlatıcı etkisinden yararlanabilirsiniz.
Önlemler ve Uyarılar: Kekik yağı normal miktarda kullanıldığında güvenli bir yağ olmasına karşın hamilelere, tansiyon hastalarına, guatr hastalarına veya kanama sorunu olanlara önerilmez. Kekik yağı tansiyonu yükseltebilir veya tiroid bezinin fazla çalışmasına neden olabilir. Ayrıca hormonal hastalıklarda eğer östrojen artışı sorunu yol açacaksa yine kekik yağı kullanılmamalıdır.
Kaynaklar

, , , ,

Kekik Yağı Faydaları İçin 24 Yorum Yapılmış

 1. oktay yazıcı 20/04/2015 #

  Kekik yağını kullanmak istiyorum ama çok önceleri guatr ameliyatı oldum ve hala da t**** ilacını kullanıyorum kekik yağı guatr hastalarına iyi gelmez yazıyor bu konuda bir fikri olan varsa bilgilendirmek istiyorum.

  • admin 21/04/2015 #

   Oktay Bey bitkisel yağlar da kimyasal maddeler içerirler. Özellikle düzenli ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmanız gerekir. İlk önce bir doktora danışmanız en iyisidir. Kekik yağının tiroid bezi üzerinde etkisi olabileceği için guatr hastalarına önerilmez.

 2. narin 30/06/2015 #

  14 aylık bebeğim öksürüyor. Kekik yağını göğüs kafesine sürsem zararı olur mu?

  • admin 10/07/2015 #

   Narin Hanım kekik yağı uçucu yağdır ve bebeklerde kullanımı önerilmez.

 3. serdar 15/07/2015 #

  Selam hocam bende kas romatizması var kekik yağı bana da faydası olur mu oluyorsa nasıl kullanacam yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 16/07/2015 #

   Serdar Bey 1 yemek kaşığı zeytin yağına 5 damla kekik yağı oranı ile hazırlanacak karışımı, ağrıyan yerlere masaj yaparak, hafif ovalama hareketleriyle sürebilirsiniz. Rahatlama sağlayabilir ama tabii ki romatizmanın derecesi, ağrı şiddeti, kişiden kişiye farklıdır. Geçmiş olsun.

 4. burak 25/07/2015 #

  Merhaba hocam benim boğazım ağrıyor acaba kekik yağını nasıl kullanmalıyım?

 5. gulcan 16/09/2015 #

  Ben zayıflamak istiyorum zayıflamıyorum.

  • Mustafa 23/07/2017 #

   Ekmek ve şekeri kes zayıflarsın ben böyle beş ayda 15 kilo verdim

 6. mehmet 13/11/2015 #

  Behçet hastalığım var, sürekli ağzımda yara çıkıyor iyi gelir mi, nasıl kullanabilirim?

 7. hilal 24/11/2015 #

  Karnımda ya da bağırsaklarımda inanılmaz gaz oluşuyor sanki 9 aylık hamile gibi oluyorum ve doktorların verdiği ilaçlar fayda etmiyor rica etsem gaz için kekik yağını nasıl kullanmam gerektiğini yazar mısınız lütfen.

  • sema 02/10/2016 #

   Hilal hanım,burada bitkisel yağlar anlatılmış ama ben size ilaçsız bir yöntem önereceğim, hekiminizle görüşerek uygulayabilirsiniz.Rehabilitasyon hastanesinde felç nedeni ile bir çok hasta büyük abdestini yapamaz veya gazını çıkaramaz biz bunun için dijital stimülasyon dediğimiz bir yöntem kullanırız.Çünkü içerde bir tıkaç oluşmuşsa ilacın faydası olmaz mekanik müdahale de bulunmak gerekir.Hastanın yakını ya da kendisi eline eldiven giydikten sonra işaret parmağına gliserin dairesel hareketlerle makata girer.Eğer rektumda oluşmuş bir tıkaç var ise parmak yardımı ile çıkarılır ve gaz çıkana kadar parmağın içeride hafif hareketlerle uyarması sağlanır.(Yağ bulamazsanız takaret musluğunu açarak bölgenin ıslanması ve yumuşaması da müdahaleyi kolaylaştıracaktır.)

 8. Nazlı 18/12/2015 #

  Öncelikle merhaba iyi günler diliyorum. Kekik yağını regl gecikmesi için ne ölçüde kullanmalıyız?

 9. Hasan 14/01/2016 #

  Kekik yağı yüzüme geldi gözlerimin etrafına ve içine müthiş bir acı yaşadım ertesi günü yağ cildimi yakmış iz kalmaması için neler yapmam gerekiyor?

 10. Kerem yaş 35 15/01/2016 #

  Ayak tabanına kekik yağı sürülüp çorap giymek suretiyle istirahat etmek “grip, soğuk algınlığı” gibi durumlarda uygulama yapmak sizce mantıklı mı? Sağlıklı mı?

  • azad 27/07/2017 #

   Biz ailecek uyguluyoruz işe yarıyor, ne zararı olabilir ki ayrıca.

 11. Murat 16/02/2016 #

  2 sene önce ayak bileklerim kırıldı hatta parçalandı dr ların kaynadı demesine rağmen hala ağrı devam ediyor kekik yağını ağrı kesici olarak kullanabilir miyim faydalı olur mu acaba şimdiden teşekkür ederim.

 12. Aromatik 04/07/2016 #

  Merhaba kullanmadan önce doktorunuza danışınız. %100 orjinal kekik yağı isteyenler numara veya e-mail bırakabilir. Filtrelenmiş,fabrika ortamında distilasyon yöntemiyle kekiklerin yağını elde ediyoruz. Esen kalın.

 13. Funda 12/07/2016 #

  Sayın hocam 6 aylık hamileyim 4ay önce evde 2 kere düştüm fakat doktorlar ne emar ne film çekemeyiz dediler acaba kekik yağı sürsem bir zararı olurmu hemen cevap yarsanız sevinirim çünki ne yürüye biliyorum ne birşey yatağa bağlı kaldım acil cevap twşekkürler

 14. Burhan 22/08/2016 #

  Ben karaciger hastasıyım kekik yagı kullamak istiyorum karacigere bir zararı olurmu

 15. Cemre 15/09/2016 #

  5 aylik hamileyim rahim ağzı yaram var ve kekik yağı sürülebilir dediler ne yapmaliyim

 16. Halil 04/12/2016 #

  Kekik yagini ayak mantarı icin kullanabilirmiyiz

 17. Cengiz 21/02/2017 #

  Hocam bogazım agrıyor zehir var gibi bır arkadas kekik yag kullan dedı aldım bır kup sekere damlattım yedım sızce dogrumu yada ne onerırsınız

 18. Gökhan 29/07/2017 #

  Bana tavsiye edeceğiniz bir Marka varmi , Bitiksel Yağ ?

Bir cevap yazın