İltihaba İyi Gelen Bitkiler

Vücutta iltihap oluşmasına yol açan pek çok farklı etken vardır. Bilimsel açıdan iltihap, hücreler zarar gördüğünde veya vücutta zarara yol açacak virüs, bakteri, kimyasal madde ya da bir darbe gibi tehlike söz konusu olduğunda ortaya çıkan kimyasal tepkidir. İltihaba iyi gelen bitkiler vücudun bu tehlike arz eden etkenlerle savaşmasını kolaylaştırabilir.

İltihap vücudun kısa dönemli savunma mekanizmalarından biridir ve gereklidir de. Ağrı, kızarıklık, şişlik, hareketsizlik gibi belirtiler vücudun hasarlı bölgeye yardım gönderdiği ve istenmeyen maddeleri yok etmeyi denediği anlamına gelir.

İltihap Ne Zaman Tehlikeli?

Peki, tamamen iyiliğimiz için ortaya çıktığı anlaşılan iltihap ne zaman bir sorun haline gelir? İltihap kısa sürede iyileşmediğinde ve kronik bir hal aldığında ortada bir problem var demektir. Normalde iltihap vücudun bir ilk tepkisi olarak ortaya çıkmalı ve ardından diğer iyileştirici mekanizmalar devreye girmelidir. Eğer iltihap bir türlü geçmiyorsa bağışıklık sistemi sorunları veya dejeneratif hastalıklar akla gelmeye başlar.

İltihap hafife alınmamalıdır çünkü ilgilenilmediği takdirde uzun dönemde ortaya ciddi sorunlar çıkmasına yol açabilir. Kronik iltihap siroz hastalığı ya da eklem iltihabında olduğu gibi vücudun bir bölgesini etkileyebilir. Ya da Çölyak hastalığında olduğu gibi iltihabın vücudun tümünü etkilemesi de söz konusu olabilir.

İltihabı genel hatlarıyla anladıktan sonra şimdi iltihapla savaştığı bilinen bitkilerden en popüler olanları hangileri, bir göz atalım.

1. Zerdeçal

Zerdeçal turuncu renkte ve en önemlisi kurkumin adlı etkili bir bileşen içeren bir köktür. Kurkumin antioksidan özelliği sayesinde karaciğeri korur. Ayrıca vücuttaki histamin seviyelerini düşürerek iltihabı gidermeye yardımcı olur.


2. Zencefil

Zencefile ağrı kesici ve iltihap giderici güçlerini kazandıran tam 4 bileşen bulunuyor. Gingerol, paradol, shogaol ve zingeron el birliğiyle vücutta ağrıyı tetikleyen, prostaglandin adlı yağ asitlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

3. Cayenne Biberi

Cayenne biberinin içerdiği kapsaisin adlı madde, özellikle artrit ve diğer iltihabi hastalıklarla ilgili olduğu bilinen COX-2 adlı enzimi bloke eder.

4. Fesleğen

İltihapla savaşta öne çıkan bitkilerden biri de fesleğendir. Öjenol adlı bileşeni hem bu bitkiye kendine has tat ve kokuyu verir hem de iltihap giderici özellikler taşır.

5. Ak Söğüt Kabuğu

Ak söğüt kabuğunda bulunan salisin adlı madde, Aspirin ile benzer özellikler gösterir. Hatta ak söğüt kabuğunun ağrı kesici ve iltihap giderici özelliklerinin Aspirine göre daha uzun süreli olduğu söylenir.

6. Oregano

Oreganonun içerdiği polifenol ve bioflavanoid maddeler, vücuda zarar veren serbest radikallerle savaşan bileşenlerdir. Hücrelerinizde ne kadar az serbest radikal hareketi varsa iltihap da o kadar az olacaktır.

7. Sarımsak

Doğal antibiyotik sarımsak, çeşitli sülfür içeriği sayesinde iltihap giderici özelliktedir. Aynı bileşenler kalp hastalıkları ve mikroplarla savaşta da iş başındadır.

8. Isırgan Otu

Isırgan otu toksinleri böbrekler aracılığıyla atmaya yardımcı bitkilerin başında gelir. Bunun yanı sıra ısırgan otunun vücuttaki iltihabi kimyasalları azalttığı ve ağrı dindirmede etkili olduğu düşünülür.

İltihap giderici bitkiler listesi bu kadarla sınırlı değildir. Daha başka bitkilerin de iltihaba karşı savaşta etkili olduğunu duyabilirsiniz. Burada iltihaba karşı en hızlı şekilde etkisini gösteren bitkilere yer vermeye çalıştık. Ancak unutmayınız ki sağlığınızla ilgili sorunlarda ilk olarak bir doktora muayene olmak ve eğer düzenli olarak ilaç kullanan veya kronik hastalığı bulunan biriyseniz, bitkisel kürlerden önce bir doktora danışmak esastır.

Kaynaklar

, , , ,

İltihaba İyi Gelen Bitkiler İçin 13 Yorum Yapılmış

 1. gül 28/03/2015 #

  Benim sağ kolumda iltihap omuzumda sıvı birikmesi var ağrım bir türlü geçmiyor bitkisel ne önerirsiniz?

  • Hasan 05/12/2016 #

   Ameliyat derim aynı derdi ben de yaşadım. Geçmiş olsun.

  • Erdogan yildiz 13/03/2017 #

   Arkadasim bu tür birkiler dogru à ma bunlarin her zaman ve dozajinda almadigimizda tam yardimci ommuyor en dogrusu iyi bir doktora görun ve doktorun verdigi ilac ve yontemi ni net uygula alahin izniyle birseyin kalmaz

 2. Faruk 11/11/2015 #

  Siz bence direkt doktora gidin size müdahale gerekebilir derhal gitmelisiniz yoksa ilerde o koldan fazla bir şey beklemeyin çok acı çekerseniz derhal doktorunuza gidip tedavi uygulayın.

 3. funda 23/04/2016 #

  Benmde kardesmin ayaklarında kandaki iltihapdan dolayi yaralar cikiyor doktor iltihapli romatizma diyo ama ilaçlar serumlar fayda etmiyor yazin cikiyor kisin geciyo bi bilgisi olan varsa paylassin lütfen.s

  • Musa 04/09/2017 #

   Kandaki iltihab güclü antibiyotik ilaclarında başka bi şeyle geçmez. Antibiyotik ilac icilince gecer. İltihaplı romatizma kana etki ettigini ilk defa bu şekilde duydum. Ama romatizma iltihabinida gecirecek ilaclar ayri şekilde var. Baska doktorlara gidin. Allah şifa versin

 4. abdussamed 08/06/2016 #

  Hocam Perianal fistul teşhisiyle lift yöntemi uygulanarak ameliyat oldum ancak antibiyotik tedavisi aldığım halde yara yerinde iltihap akıntısı mevcut ayrıca doktorumla da ırtibat halindeyim ,bu durumda nasıl bir öneride bulunabilirsiniz ?

 5. sezer 27/06/2016 #

  Merhaba bsy sorablr miyim acaba ciltte çok çabuk leke oluşmasının sebebi ne olabilir koltuk altı ayaklar yüz de kahverengi lekeler yardımcı olur msnz

 6. Erdem 19/07/2016 #

  Bende idrara cıkma sıkıntısı var cok zorlanıyorum ve cok ağrı oluyor hic çaresi yok yardım ederseniz cok Mutlu olurum

 7. Nail duman 19/08/2016 #

  Annem 8 mart 2016 da bypass ameliyatı oldu ayağından damar aldılar 4 adet damar değişti fakat ameliyattan sonra sağ ayak çok şişti genel cerraha götürdüm iltihap var dedi antibiyotik verdi bir hafta kullandı ama fayda etmedi şimdi ayağının üstüne basamıyor ne yapabilirim

 8. Aleyna 01/09/2016 #

  3.kulak deliğim yaklaşık 2 senedir yani deldirdiğimden beri şişti bugün komşumuz kulağının içi iltihaplı oldupu için şiş dedi fakat iltihap kurumuş bir türlü çıkaramadık ne ile çıkarabiliriz?

 9. Zübeyir 25/07/2017 #

  Merhaba ben 19 yıl önce trafik kazası geçirdim kafamın sağ kulağımın üzerinden darbe almış orta kulak çatlak dedi Doktor ilaç verdi ilaclar iltihabı temizleniyoriltihabı nasıl temizlerim bilgi verin lütfen teşekkür ederim cevabınızı bekleniyorum. Saygılarımla
  Zübeyir Cömert

 10. Dilek 16/08/2017 #

  Kanında iltihap var ne yapmalıyım

Bir cevap yazın