Hemoroide İyi Gelen Bitkiler

Hemoroid (basur), ağrıyla birlikte son derece rahatsızlık veren bir şikayete dönüşebilir. Alt rektum (kalın bağırsağın son kısmı) ve anüsteki iltihaplı, şişmiş damarların ve dokuların sonucu hemoroid ortaya çıkar. Bu damarların basura dönüşmesine damarların içinde oluşan basınç yol açar.

Uzun saatler boyunca oturmak, tuvalette ıkınmak, çok az hareket etmek, spor yapmamak, kronik kabız ve ishal, tuvalette uzun süre oturmak, obezite veya hamilelik hemoroide kapı açan nedenlerin başında gelir.

Hemoroid sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir ve orta yaşa ulaşmış yetişkinlerin çoğu, hemoroid ağrısıyla tanışmış demektir. Hemoroidin kadınlarda ve erkeklerde görülme oranı hemen hemen eşittir. Hemoroidde korunmak ya da belirtileri hafifletmek için sağlıklı bir yaşam biçimi benimsemek gerekir. Aksi takdirde bu sıkıntı verici durumu tekrar tekrar yaşamak durumunda kalabilirsiniz.

Hemoroidin Belirtileri

Hemoroid, rektumda kanama, kaşıntı, tahriş, ağrı ve şişme ile kendini belli eder. İlk olarak, tuvalete çıktıktan sonra temizlik sonrasında rastlanan kanama ve şişlik gibi belirtiler ile kişiler hemoroid olduklarını fark edebilir. Bitkiler şişliklerin büzülmesini sağlayarak pek çok belirtinin rahatsızlık vermesini önleyebilir. Bazı bitkilerin kanama durdurucu özellikleri ve diğerlerinin iltihap giderici ya da yara iyileştirici özellikleri vardır. Bu şekilde hemoroid şikayetlerine iyi gelirler.


Hemoroide Karşı Alınabilecek Tedbirler

Lif oranı yüksek bir beslenme sayesinde kabızlığı önleyebilir ve bu şekilde tuvalette ıkınmayı önleyebilirsiniz. Rahat bir şekilde tuvalete çıkmak hemoroide karşı alınacak tedbirlerin başında gelir. Özellikle de yerinden kalkmadan uzun süreler boyunca çalışanlar, düzenli olarak egzersiz yapmalı ve sık sık oturdukları yerden kalkarak mola vermeliler. Ayrıca bazı basit bitkisel çözümlerden faydalanarak da, hemoroid şikayetlerinin en aza inmesini sağlamak mümkün.

Hemoroide İyi Gelen Bitkiler

Bitkilerin hemoroide bir çözüm getirmesi için doku ve damarlar üzerinde etkili olmaları gerekir. Bazı bitkiler iltihap giderici etkilerinden dolayı hemoroide iyi gelir. Vücudun doku zararına karşı harekete geçmesini sağlarlar ve şişkinlikleri içten ve dıştan azaltırlar. Kanamayı durdurma özelliği olan bitkiler ise hemoroidden kaynaklanan kanamayı azaltıp hasar görmüş olan dokuları sıkılaştırırlar.

Rektumdaki şişmiş damarları güçlendiren güvercin ağacı hemoroid için eczanede satılan pek çok ürünün de aktif bileşenlerinden biridir. Ayrıca şişeden pamuğa dökülerek hemoroid üzerine de uygulanabilir.

Hemoroid için sıkça önerilen bitkilerden biri de aloe veradır. Afrika çıkışlı bu bitki, dünyanın her yerinde ev bitkisi olarak bulundurulabilir. Yaprakları içerisinde yaraları ve yanıkları iyileştirmekte kullanılan, berrak, sıvı bir jel saklar. Evdeki saksıda bulunan yapraklardan birini kırdığınızda bu jeli hemen elde edebilirsiniz. Bu jel bir pamuğa dökülüp doğrudan basura uygulanabilir. Bitki bakımına vakti olmayanlar, mağazalardan aloe vera jeli satın alarak aynı işlemi yapabilir.

Tavşan memesi bitkisi kökleri ilaç yapımında kullanılan bitkiler arasındadır. İki bini yılı aşkın bir süredir dolaşım sistemi ve özellikle de damar sağlığı için kullanılır. İçindeki kimyasallar damarları büzerek hemoroid tedavisine yardımcı olur.

Dışkıyı yumuşatan ve laksatif olarak kullanılan alıç bitkisi, özellikle kabızlık sorunu çekenler ve bunun sonucunda hemoroid şikayetini sık sık yaşayanlar için önerilebilir. Lif ağırlıklı beslenemeyenler alıç bitkisiyle bu açığı kapatmayı deneyebilir. Bol suyla alınmalıdır ancak ilaç kullananlar, ilaçların emilmesi gecikeceğinden, alıç bitkisiyle aynı anda ilaç almamalıdır.

At kestanesi geleneksel şifacılar tarafından uzun süredir hemoroid ve varis tedavisinde kullanılagelen bitkilerden biridir. Aktif bileşenleri ve tohumları iltihap giderici ve kanamayı durdurucu özelliktedir. At kestanesi çayı içilebilir ya da soğuyan çayla hemoroide kompres yapılabilir.

Her derde deva papatyadan, hemoroid konusu açıldığında da söz edeceğiz elbette. Hemoroid belirtileri ortaya çıktığında papatya özlü krem kullanabilir ya da soğumuş papatya çayı ile basura kompres yapabilirsiniz. Papatya iltihap giderici bir bitkidir ve özellikle kaşıntı veya tahriş benzeri şikayetlere iyi gelebilir.

Daha çok annelerin, pişik görülen bebeklerde kullandığı ve pişiklere iyi gelen kantaron yağı da hemoroide iyi geldiği bilinen bitkisel ürünler arasındadır. Kantaron yağı yaraları iyileştiren, tahriş olmuş dokuyu yenileyen, kanamayı durduran özellikler taşır. Cildi ve hücreleri yenileyici, iyileştirici bu özellikleri de hemoroid belirtilerini azaltabileceğini gösterir.

Yukarıdaki bitkiler dışında altınbaşak, gotu kola ve civanperçemi de hemoroid için önerildiğine sık sık şahit olduğumuz bitkilerdir.

Hemoroid, Bitkiler ve Beslenme

Bitkilerin faydasını görebilmek için yeme alışkanlıklarınızı da hemoroide göre düzenlemeniz ve gün içinde daha hareketli olmanız gerekir. Aksi takdirde bitkilerin tek başına basura çare olması sadece uzak bir ihtimal olarak kalır. Spor yaparak hücrelerinizi oksijen ile depolamanız bitkisel takviyelerin işlerini çok daha çabuk bir şekilde yapabilmesine olanak tanır. Üstelik bitkiler basur belirtilerini dindirmişken, kendinize ve yaşam biçiminize dikkat etmeyerek, çok kısa bir sürede belirtilerin yeniden ortaya çıkmasına neden olursunuz.

Hemoroidde Yenmesi Gerekenler

Yoğurt ve kefir: Bu iki besin sindirim sağlığına ve bağışıklık sistemine son derece faydalı olan iyi huylu bakterileri yani probiyotikleri içerir. Probiyotikler hemoroidi önlemeye ya da tedavi etmeye yardımcı olabilir. Kefir içmek vücudun su kaybını da azaltır ve tuvalete çıkmayı kolaylaştırır.

Meyve ve sebzeler: Sağlıklı beslenme deyince ilk sıraya meyve ve sebzelerin yazıldığını artık hepimiz biliyoruz. Meyve ve sebzelerde vücut için son derece faydalı olan, pek çok değerli besin maddesi bulunur. Bağışıklık sisteminden tutun sindirim sistemine kadar, diğer tüm vücut fonksiyonlarının sorunsuz bir şekilde işleyebilmesi için bu besin maddelerinin alınması önemlidir. Hemoroidde, lif bakımından zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesine ağırlık verilmelidir.

* Beslenmenizde lifli gıdaların yer alması hemoroide karşı oldukça önemli dedik. Bakalım lif bakımından zengin meyve ve sebzelerden bazıları hangileri:

Elma, armut, narenciye, kiraz, enginar, bezelye, havuç, brokoli, koyu renkli yeşillikler, domates, patates.

Tam tahıllar: Tam tahıllar, tahılların tüm besleyici kısımlarını içerdiklerinden daha çok lif, protein ve mikro besin içerirler. Rafine tahıllar ise faydalı içeriklerini kaybetmiş olurlar. Ekmekten pirince, satın aldığınız ürünlerin tam tahıllı olanlarını tercih etmeniz hemoroid dışında vücuttaki pek çok dengenin sağlanabilmesi adına önemlidir.

Sıvılar: Gün boyu yeterince su içmeniz ve sıvı almanız hemoroid belirtilerini azaltmak ya da önlemek açısından önemli bir kriterdir. Su, bitki çayları, taze meyve suları ve süt benzeri içecekleri tüketebilirsiniz. Kafein, alkol ve yüksek oranda şeker içeren içeceklerin ise faydası değil aksine zararı olur. Meyve suları taze bile olsa, şeker oranı yüksek olabileceğinden, meyve sularında aşırıya kaçmamakta fayda var.

Hemoroidde Yenmemesi Gerekenler

İşlenmiş yiyecekler: İşlenmiş yiyecekler hayvansal yağ bakımından zengin, lif bakımından ise fakirdir. Oysa bağırsakların düzgün biçimde çalışması için lif içeren yiyecekler tüketmek basur şikayeti olanlar için son derece önemlidir. Bu nedenle işlenmiş gıdalar hemoroid oluşmasında büyük rol oynar. Dışkının bağırsaklardan kolayca geçmesini engellerler. Konserve yiyecekler, donmuş gıdalar, kutulanmış hazır yiyecekler ve tabii ki fast food hemoroidi kötüleştirir ya da daha ilk etapta hemoroidin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Rafine gıdalar: Beyaz ekmek, hazır kekler, bisküviler, şekerli kahvaltılık gevrekler, beyaz pirinç ve pastane işi ürünler kolay sindirilemeyen gıdalardır. Çok az lif içerirler ya da daha kötüsü hiç lif içermezler. Bu da kabızlığa davetiye çıkarmak demektir. Rafine gıdalar sadece hemoroid yüzünden değil, vücuda verdikleri diğer pek çok zarardan ötürü de beslenmeden çıkarılmalıdır.

Kafein ve Alkol: Hemoroidi olan kişiler kafein ve alkol tüketimini en aza indirmelidir. Bu maddeler vücuttaki su tedariğinin azalmasına neden olur ve dışkının küçük ve kuru olmasına neden olur. Bu durum dışkılama sırasında anal bölgenin zorlanması anlamına gelir.

Kaynaklar

, , ,

Hemoroide İyi Gelen Bitkiler İçin 10 Yorum Yapılmış

 1. ADSIZ 25/07/2015 #

  hemoroit, basur, mayasıl çeşitli adları olsa da hepsi aynı sorunu teşkil eder, basuru 1 haftada kurutan denenmiş formül, sarı kantaron yağı ve çörek otu yağı sabahları aç karnına yarım tatlı kaşığı içilecek içerken aralarına 10 dakika zaman koyun aynı anda içmeyin, ama alacağınız yağlara dikkat edin gerçek olsun soğuk sıkım pres yöntemi ile piyasada çok fazla gerçek olmayan ürünler var. Geceleri yatmadan önce eczaneden alacağınız standart boy plastik enjektörün 1/4 ü yani dörtte biri kadar çörek otu yağı ile doldurun ve bunu makattan içeri sıkın 3 gece yapın inanın 3 günden sonraki değişime siz bile inanamayacaksınız basuru kurutuyor, şifa bulursanız Allah razı olsun deyin yeter, Allah herkese şifa versin.

  • adsız 29/03/2017 #

   kesin çözüm mü

 2. Murat 01/01/2016 #

  Merhaba, bu tedaviyi tv’ye çıkan Ömer Osman Bey var, sağ olsun ondan duydum. Hafif basurum var ve yıllardır bazen kanama yapar. Doktorlardan çok çeşitli merhem fitil veya hap aldım, faydası olmadı. Son günlerde çok kan kaybetmeye başladım klozet kan gölüne dönüyordu ve çok halsiz bırakıyordu. Bu defa sarımsağı denedim. Her büyük abdest sonrası zeytinyağına bandırılmış bir dişini fitil olarak kullandım, üçüncü uygulama ile kanama kesildi. 21 gün düzenli deneyemedim, Bazen hafif kanama oluyor, yine 2-3 defa uyguluyorum kanamıyor. Anladım ki sarımsak gerçekten işe yarıyor. Yüce Rabbim en güzel, en ucuz ve en yan etkisiz ilacı yaratmış, muzdarip olanlar denesin görsün. Hasta kardeşlerimize acil şifalar.

  • Adsız 16/09/2016 #

   Valla senin dediğin o samırsak yüzünden kusura bakma ama üç gündür perişanım denedim ama pişman oldum ben herkese tavsiye etmiyorum

  • adsız 29/03/2017 #

   gerçekten çözüm oluyormu acaba

 3. Ülkü 11/03/2016 #

  Bunu yapacağım ve inanıyorum şırınga olayını denemiştim ama içirmiştim onu da yapacağım.

 4. aykut 08/02/2017 #

  arkadaşlar en iyi gelen mayasır otu bunu kaynatıp sabah aç karnına öğle yemekten sonra aksam yatarken için bir zaman sonra kurtulursunuz

 5. devran 05/04/2017 #

  cümleten selamun aleykum ark bende yaklaşık 20 senedir üğraşıyom 2 defa operasyon gecirdım ama bu patlıcan sapı kaynatıp suyunu içitim ve her sabah ac saf hakiki zeytin yağı bir tatlı kaşığı içiyorum çok faydasını gördüm ALLAH hepinize sağlık huzur mutluluk versin

 6. yasmin 15/05/2017 #

  Mayasir dediğimiz makatin yanında et parçası ama o dışarıda olursa ne yapılmalı içeride olunca mi kanama oluyor

 7. Emrah 10/06/2017 #

  Bende yaklasik 10 senedir bu hastaligi cekiyorum. Gecen hafta ameliyat oldum. 1 haftadir yatiyorum hala iyilesmedim ayaga kalkamiyorum yatmaktan kemiklerim birbirine girdi. Cok zor bir durum allah kimseye vermesin. Tavsiyeler icin tesekkurler.

Bir cevap yazın