Guatra İyi Gelen Bitkiler

Boğazın alt tarafında bulunan tiroid bezinin genişlemesine ‘guatr’ denilir. Tiroid bezinin salgıladığı hormonlar sindirim sisteminden kaslarımızın işleyişinde kadar vücudumuzun pek çok işlevi üzerinde etkilidir. Tiroid hormonlarının üretilmesi içinse, tiroid bezinin iyota ihtiyacı vardır ve iyot eksikliği başta olmak üzere çeşitli faktörler tiroid bezini etkiler ve normal olmayan bir şekilde genişlemesine neden olur.

Guatrın neden kaynaklandığının tespit edilmesi tedavi için önemli bir adımdır. Bu nedenle ilk olarak bir doktora görünmeniz ve durumunuz ile ilgili detaylı bilgi edinmeniz gerekir. Ardından yine doktorunuza danışarak, bitkilerin yardımıyla guatr şikayetlerini en aza indirmeyi deneyebilirsiniz.

Gece Çuha Çiçeği Yağı

Tiroidin sağlıklı ve normal bir biçimde çalışması konusunda esansiyel yağ asitlerinin faydası dokunabilir. Vücut için elzem olan ancak vücudun kendisinin üretmediği, dışarıdan alınması gereken yağ asitlerine ‘esansiyel’ yağ asitleri denir. Bu yağ asitlerinden biri de ‘gamma-lionelik‘ adında, gece çuha çiçeği yağında bol miktarda bulunan bir yağ asididir. Bu yağ asidi özellikle eklem iltihabı gibi iltihaplanma içeren hastalıklar üzerinde etkisini gösterir. Guatr söz konusu olduğunda ise, gece çuha çiçeğindeki gamma-linoelik asidin tiroidin normal işlemesine ve hormon üretimini arttırmaya yardımcı olacağı düşünülür.

Burada gece çuha çiçeği olarak belirttiğimiz bitkinin Latince adı ‘Oenothera biennis‘ ve İngilizcesi ‘evening primrose‘ olarak bilinir. Ancak Türkçe’ye geldiği zaman bitki adlarının yörelere veya farklı kaynaklara göre çeşitlilik gösterdiğine sık rastlıyoruz. Biz burada gece çuha çiçeği ismini kullandık ancak aynı bitkinin eşek otu ya da akşamsefası olarak adlandırıldığına da şahit olabilirsiniz. Bu durumda en iyisi, bitkinin Latince veya İngilizce isminin doğrulamasını yaparak bitkisel ürün satın almanızdır. Piyasadaki çoğu ürün ambalajında bitkinin İngilizce ismi de yer almaktadır.


Deniz Yosunu

Guatr iyot yetersizliğinden kaynaklanıyorsa, iyot bakımından zengin olan deniz yosunu (İngilizcesi: bladderwrack, seaweed, kelp) gibi bitkiler tiroidin normal şekilde çalışarak guatr hastalığının önlenmesinde ve metabolizmanın hızlandırılmasında faydalı olur. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği sayesinde bu bitki, obezite veya selülit tedavisi için de önerilir. Deniz yosunu ürünleri kapsül, tablet veya çay şeklinde satılmaktadır. Japon mutfağını seviyorsanız, sushi sayesinde yosunu da beslenmenize katmış olursunuz.

Ancak deniz yosunu, içinde büyüdüğü sular nedeniyle, zehirli ağır metaller içerebilir. Bu nedenle özellikle tabletlerin kullanım şekli ve dozaj için mutlaka bir sağlık uzmanına danışmanız tavsiye edilir. Ayrıca iyot takviyesi almadan önce guatrın iyot eksikliğinden kaynaklandığının mutlaka belirlenmiş olması gerekir. Aksi takdirde iyot fazlalığı da tiroit hormonlarının üretimini olumsuz
etkileyecektir.

Zeytinyağı

Tüm tiroid hastalarının beslenmelerine özen göstermeleri önemlidir. Tavsiye edilen ya da beslenmeden çıkarılacak yiyecek türleri, hangi tür tiroid hastalığınızın olduğuna bağlı olarak değişse de, genel olarak tiroid hastalıklarında bitkisel yağlar dışındaki yağlardan uzak durulması tavsiye edilir. Zeytinyağı Omega-3 asitleri bakımından zengin, bağışılık sistemini güçlendiren ve iltihaplanmayı azaltan bir yağdır. Ayrıca tiroid bezine sağlık katan E vitaminini de içerir. Guatr hastaları beslenmelerinden donmuş yağları çıkarıp sızma zeytinyağı tüketmeyi tercih etmelidirler.

Sarımsak

Bazılarımız sarımsak olmadan hiçbir yemeğin tadını alamaz ama bazılarımız da kokusuna dayanamaz, uzak durur. Yemekleri tatlandıran bir bitki olmasının dışında sarımsağın aslında pek çok faydası vardır ve eğer kokusunu göz ardı edebiliyorsanız, guatr sorununuz olsun olmasın mutlaka beslenmenize eklemeniz önerilir. Guatr konusunda ise sarımsağın büyüyen tiroid bezi nedeniyle boğazda oluşan şişliği indirdiği bilinir. Haftada üç kez sarımsak yemek guatr gelişimini durdurabilir.

Guatra İyi Gelen Diğer Bitkiler

Maydanoz

Maydanoz soframızda özellikle salatalar aracılığıyla bolca bulunan bir bitkidir. Maydanozun bir mineral ve vitamin deposu oluşu, bu bitkiyi sadece salataya koymakla yetinmeyip demet halinde sofraya koymayı gerektirecek kadar çoktur. Demir, potasyum, C vitamini, A vitamini ve kalsiyum bakımından zengin bir bitki olan maydanoz tiroid hastalarının faydalanabileceği bitkiler arasındadır. Antioksidan özelliği sayesinde maydanoz, vücutta hücre yenilenmesi ve hastalıkların oluşumunun engellenmesi açısından destek sağlar.

Ay Çekirdeği

Çinko ve selenyum tiroid bezinin düzgün bir şekilde çalışması açısından vücudumuza gereklidir. Hormon üretiminde ya da bu hormonların vücut tarafından kullanılmasında aksaklıklar olduğunda bu durum guatr gibi tiroid hastalıklarına yol açar. Bu mineraller ise hormon üretimini ve kandaki hormon miktarını dengelemeye yardımcı olurlar. Ay çekirdeği ise hem selenyum hem de çinko içerir. Üstelik ucuz bir ürün olduğu kadar yemesi de zevklidir. Ancak çekirdeği elinize aldığınızda bırakması ne kadar zordur unutmayın ve aşırıya kaçmamaya çalışın. Örneğin selenyumun fazlası hormonlar üzerinde ters etki yapar.

Önlemler ve Uyarılar: Tablet şeklinde kullanılan bitkisel takviyeleri mutlaka doktorunuza danışarak almanız gerekir. Bu bitkisel ürünlerin faydaları kadar yan etkileri de vardır ve sizin sağlık bilgilerinize uygun, doğru ürünü, doğru şekilde kullanabilmeniz ancak bir profesyonel tavsiyesi ile mümkün olabilir. Reçetesiz satıldığı ya da bitkisel olduğu gerekçesiyle, kendi kendinize ya da ürün reklamlarından etkilenerek ilaç kullanmanız doğru değildir. Sağlığınızı düzeltmek adına daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
Kaynaklar

, , , ,

Guatra İyi Gelen Bitkiler İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. fikret 14/10/2014 #

  Teşekkürler.

 2. canan karaca 16/11/2014 #

  İşime bu da yaradıı…

 3. Behiye Akcan 13/06/2015 #

  Faydalandığım bilgileriniz için çok teşekkürler.

 4. Birgül 16/12/2015 #

  Mrb. Benim de guatr rahatsızlığım var. Aynı zamanda çok stresli ve çok heyecanlı biri olduğum için melisa çayı veya papatya çayı kullanıyorum henüz bir hafta oldu bitki çaylarına başlayalı. Acaba bir zararı olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

 5. Zübeyir 22/07/2016 #

  Selamün Aleyküm Allah sizlerden razı olsun. Ben 1997 sonunda trafik kazası yaptım. Kazada kafanın sağ kulağımın üstünden darbe almış Dr. Film çekti tahliler yaptı orta kulağın çatlak olduğunu söyledi ve ilaç verdi faydası olmadı bir arkadaşım Rpliyatri Dr’u tavsiye etti o Dr. Venegis 150 mg verdi biraz fayda verdi. Iki hafta önce tekrar Dr’a gittim Dahiliye Dr’u idrar ve kan tahlili yaptı ve bende Guatr hastası olduğumu söyledi ilaçlar verdi kullanıyorum ama bir asayiş içindeyim çünkü Ayete biz herşeyin şifa’sini verdik diyor tabi bende buna istinaden arıyorum. Bulanlar her arayanlar.miş. Kusura bakmayın biraz uzunca yazıyorum. Bendeki şikayetler şunlar. Aşağıda.

  Kolay yorulma, yorgunluk, bitkinlik
  *.
  Hatırlamada zorluk, unutkanlık, yavaş düşünme, konsantre olamama
  *.
  Hareketlerde yavaşlık
  *.
  Sabah uyanmada zorluk, daha çok uyku isteği, gün içinde uyuklama
  *.
  Üşüme veya kendini soğuk hissetme
  *.
  Terlemenin azalması
  *.
  Kuru, soğuk, kalın ve kaşınan bir deri
  *.
  Sarı veya portakal renginde bir deri
  *.
  Kuru, kaba ve kolay kırılan tırnaklar
  *.
  Saç dökülmesi, saçlarda azalma, kaşlarda dökülme
  *.
  Kilo alma ve kiloyu verememe
  *.
  Horlama başlaması
  *.
  Kas krampları ve eklemlerde ağrı oluşması
  *.
  Kaslarda iğne batması hissi veya karıncalanma uğuşma
  *.
  Kabızlık olmaya başlaması
  *.
  Göz etrafının ve göz altının şişmesi
  *.
  El, ayak ve eklemlerde şişlik
  *.
  Karpal tünel sendromu denilen el bileğinde sinir sıkışması ve ağrı kulunç
  *.
  Depresyon gelişmesi ve hiçbir şeyle ilgilenmeme
  *.
  İşitmede azalma oluşması
  * Refleks yavaşlaması

  KONYA MEVLANA ŞEHRINDEN SIZLERE SELAM OLSUN.

  Benim şikayetlerin bunlar. Sizden tavsiye bekliyorum. Hayırlı bereketli bol kazançlar dilerim. Saygilarimla
  Zübeyir Cömert

 6. sevgi 23/10/2016 #

  Kandaki guvatir degerini ne düşürür?

Bir cevap yazın