Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Tıpta farenjit olarak da adlandırılan boğaz ağrısı, genellikle soğuk algınlığı veya grip gibi viral ya da bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte görülür. Belirtileri balgam, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, salgı bezlerinin şişmesi, baş ağrısı, ses kısıklığı ve ateş içerebilir.

Eğer bakteriyel bir enfeksiyon söz konusuysa doktor antibiyotik ilaç önerebilir fakat ağrının dinmesi yine de birkaç günü bulacaktır. Bitkiler boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Boğaz ağrınızın nedenini öğrenmek ve bitki terapisi ile ilgili tavsiye almak için önce doktorunuza danışınız. Boğaz ağrısı için tavsiye edilen bitkisel ürünler genellikle çay, sprey ya da pastil olarak satılmaktadır.

Kaygan Karaağaç

Kaygan karaağaç kabuğu müsilaj denen bir madde içerir ve bu madde tahriş olmuş boğaz çeperi üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu sayede geçici bir süreliğine de olsa boğazda rahatlama sağlar. Müsilajın yanı sıra kaygan karaağaçta bulunan bir başka madde tanen, antimikrobiyal özelliktedir ve bakteriyel enfeksiyonları iyileştirici etkisi olabilir. Boğaz ağrısını dindirmek için kaygan karaağaç çayı içmek en pratik yöntemlerden biridir. Ancak hastalığınız için ilaç alıyorsanız, kaygan karaağaç ilacın etkisini zayıflatabilir. Bu nedenle ilaç kullananlar bu bitkiyi kullanmadan önce doktora danışmalı ve kullanımı ile ilgili tavsiye almalıdırlar.

Ekinezya

Hem soğuk algınlığına hem de boğaz ağrısına karşı en çok önerilen bitkilerden biri olan ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinir. Ekinezya takviyesi alan kişilerin soğuk algınlığına yakalanma riskinin daha düşük olduğu görülmüştür. Bitkinin virüslerle savaşmak konusunda vücudu güçlendirici özelliği bulunur. Bu nedenle hastalığın başlangıç aşamasında alınması faydalarından yararlanmayı kolaylaştırır. Ekinezya çay yada kapsül şeklinde alınabilir. Pek çok bitkisel takviye gibi, ekinezya da ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Hamilelere ve bebek emzirenlere önerilmez.


Ada Çayı

Pek çok faydasının yanı sıra antiseptik özelliğiyle ada çayı, özellikle de çay olarak içildiğinde, iltihaba ve boğaz ağrısına iyi gelir. Tahriş olan bölgeyi korumaya aldığı ve buna bağlı rahatsızlığı giderdiği görülür. Ada çayı içmek ya da ada çayı ile birkaç saatte bir gargara yapmak boğaz ağrısını veya ağız bölgesindeki yaraları, iltihabı hafifletir. Şiş bademciklerin büzülmesini sağlar.

Ada çayını içmeden ya da gargara olarak kullanmadan önce ılımasını beklemek en iyisidir. Bu şekilde yapraklardaki tanenler daha çok ortaya çıkar. Uzun süre her gün ada çayı içilmesi veya başka türlü takviye olarak alınması tavsiye edilmez. Ada çayını ne kadar süreyle kullanacağınızı doktorunuza danışınız.

Meyan Kökü

Eğer boğaz ağrınız bir enfeksiyondan dolayı kaynaklanıyorsa aynı zamanda ateşinizin yüksek olması, burnunuzun akması, baş ağrısı ya da bulantı gibi şikayetleriniz de olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle antibiyotik alınmasını gerektirebilir ve bu durumda bitkisel takviyeler pek işinize yaramayacaktır. Ancak enfeksiyon dışındaki boğaz ağrılarında örneğin meyan kökü çağı boğazı yumuşatıp ağrıyı dindirmek konusunda yardımcı olabilir. Soğuk algınlığı ya da grip ağrılarında meyan kökü işe yarayabilir. Burun tıkanıklığı ya da öksürük gibi diğer semptomlar üzerinde de olumlu etkisini görebilirsiniz.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Diğer Bitkiler

Hatmi Bitkisi

Hatmi bitkisi farklı renklerde yetişen, hoş kokulu ve halk arasında gül hatmi olarak da bilinen bir bitkidir. Müsilaj yönünden oldukça zengindir. Kök, yaprak ve çiçekleri bitkisel takviyelerde kullanılabilir. Boğaz ağrısı söz konusu olduğunda en çok gargara şeklinde kullanılması önerilir. Gargara dışında, bitkinin çiçeklerinden demlenen çay, öksürük veya farenjit gibi solunum ile ilgili şikayetlerde rahatlama sağlar.

Sarımsak

Sarımsağın nasıl da doğal bir antibiyotik olduğundan sıkça söz ediyoruz. Söz konusu boğaz ağrısı olduğunda, sarımsağın antioksidan bakımından zengin içeriği, zarar görmüş veya hasta hücreleri yenilemekte işe yarayabilir ve bu da boğaz ağrısını hafifletmek anlamına gelir. Sarımsaktaki faydalı bileşenlerden biri olan alisin en çok, bitki çiğ tüketildiğinde etkisini gösterir. Ancak her zaman olduğu gibi aşırıya kaçmamak gerektiğini unutmamalı. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya hassas bir mideye sahipseniz sarımsak ya da sarımsak takviyelerini tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Gebelikte Boğaz Ağrısı

Hamilelikte soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi hastalıklar anne adayları için oldukça zorlu bir süreç olabilir. İlaç alamayan ve hatta bitkisel reçetelerin kullanılması bile yasak olan hamile kadınlar belirtileri hafifletmekte güçlük çekebilir. Bol bol dinlenmek, sıvı gıdaları arttırmak, ılık çorba içmek gibi seçenekler değerlendirilebilir. Bunların yanı sıra hamilelikte sakıncalı olabilecek ilaç ya da bitkilere başvurmadan da boğaz ağrısını ve diğer soğuk algınlığını dindirebilecek bazı yöntemler vardır.

  • Boğaz ağrısı için ılık bir bardak suya bir tatlı kaşığı tuz karıştırarak ağız ve boğaz gargarası yapılabilir. Elbette karışım yutulmamalı sadece boğaz çalkalanarak tükürülmelidir. Bu gargara günde birkaç defa tekrarlanabilir. Tuz, bakterileri öldürüp boğaz ağrısını dindirmek için etkili olacaktır.
  • Hamilelikte özellikle kafein içeren içeceklerden ve tabii çaydan sakınılması gerekir. Bitki çayları kulaa zararsız gibi gelir ama bitkiler güçlü kimyasal maddeler içerebilirler. Dolayısıyla hamilelikte doktorunuza  danışmadan kendi kendinize kesinlikle bitki çayı kürleri uygulamamanız gerekir.
  • Hamileler için boğaz ağrısına iyi gelen özel sıcak içecek tarifi: Bitki çayları yerine kendi hazırlayacağınız meyve – meyve kabuğu çaylarını tüketebilirsiniz. Büyükçe bir cezvede kabuklarıyla birlikte 1 dilim elma, 1 dilim armut, mandalina kabuğu ve portakal kabuğunu kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra ocaktan alıp süzün. Ardından ağzını kapatıp karışımın ılımasını ve biraz daha demlenmesini bekleyin. Hem boğaz ağrısına iyi gelecek hem soğuk algınlığı belirtilerini hafifletecek hem de sıcak içecek içmek isteyenler için lezzetli bir içecek olacaktır.
  • Boğaz ağrısı için boğaz bölgesine dışarıdan sıcak kompres yapabilirsiniz. Cildi yakmayacak kadar sıcak bir havlu vb kullanarak boğazınıza 10 dakikalık bir sıcak kompres uygulayabilirsiniz.
  • Buhar banyosu ağız, boğaz ve burun kuruluğunu, tıkanıklığını gidermeye yardımcı olabilir. Boğaz kuruluğunun giderilmesi boğazdaki batma ve ağrı hislerini de hafifletebilir. Bir sos tenceresinde su kaynatın. Su kaynadıktan sonra tencereyi ocaktan alın. Rahat bir biçimde oturun ve  yüzünüzü yakmamaya dikkat ederek tencereye doğru eğilip buharı yavaş yavaş soluyun. Başınızın üzerine bir havlu koyarak buharın etrafa kaçmamasını sağlayabilirsiniz.
Önlemler ve Uyarılar: Boğaz ağrısına ateş, halsizlik, öksürük benzeri diğer şikayetler de eklendiğinde sadece bitkilerden yardım alarak hastalığı atlatmak mümkün olmayabilir. Hastalığın nedeni ve doğru teşhis için ilk olarak mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Doktorunuzla bitkisel takviyelerle ilgili olarak görüşebilir ve hastalık boyunca size yardımcı olacak doğru bitkiden faydalanabilirsiniz. Hamileler, bebek emzirenler ve ilaç kullananlar bitkisel takviye kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalıdırlar. 
Kaynaklar

, , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın