Basura İyi Gelen Bitkiler

Alt rektum ve anüsteki damarların şişmesi sonucu meydana gelen basur (hemoroit) rahatsız edici ve ağrılı bir sağlık sorunudur. Damarlar içindeki baskının artması sonucu oluşur. Uzun süreler boyunca oturmak, hareketsizlik, hamilelik ve bağırsak hareketleri sırasında ıkınma basura neden olabilir.

Belirtileri arasında orta dereceli rektal kanama, kaşıntı, tahriş, acı ve şişme yer alır. Yüksek lifli beslenme, egzersiz, dışkı yumuşatıcılar ve bitkisel reçeteler rahatlama sağlayabilir.

Güvercin Ağacı

Yatıştırıcı ve kanamayı durduran etkisiyle güvercin ağacı basurun semptomlarını hafifletebilir. Güvercin ağacı rektumdaki şişmiş damarları güçlendirir. Reçetesiz satılan pek çok basur pedi, etken madde olarak güvercin ağacı içerir. Ayrıca şişede satılan güvercin ağacını, bir pamuk yardımıyla basura direkt olarak da uygulamak mümkündür. Basurda biraz kanama görülebilir ve bitkinin kanamayı durdurma özelliği sızıntıyı kesmekte işe yarar. Metil alkol içeren, ticari güvercin ağacı ürünleri yalnızca harici olarak kullanılmalıdır.

Aloe Vera

Ana vatanı Afrika olan aloe vera bitkisinin yaprakları berrak bir jel içerir ve bu jel harici olarak yanık tedavisinde, güneş yanıklarında ve yaraları iyileştirmekte kullanılır. Aynı zamanda basura da iyi gelir. Aloe vera ev bitkisi olarak hemen her yerde yetiştirilebilir. Bitkinin taze jelinden faydalanmak için evde bir aloe vera saksısı bulunması en pratik yöntem olabilir. Yapraklarından birini kırıp uzunlamasına çizik atarak jel elde edebilirsiniz. Pamuğa damlatacağınız bu jeli direkt olarak basura sürebilirsiniz. Ev bitkisi dışında piyasada çok sayıda aloe vera jeli, merhemi ya da losyonu bulmak mümkündür. Aloe genellikle kullanımı güvenli bir bitkidir ama ilk kez kullanacaksanız, cildinizin ufak bir bölgesinde deneyerek alerjiniz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Tavşan Memesi Bitkisi

Tavşan memesi bitkisi neredeyse 2000 yıldır dolaşım sistemindeki sorunlar ve özellikle de damar hastalıkları için kullanılmıştır. Tavşan memesi bitkisindeki etkin bileşenler kan damarlarını daraltır ve böylelikle bitki basur tedavisi için de işe yarayabilir. Tavşan memesi içeren topikal kremlerde kullanım şekli ve dozaj bilgilerini dikkatlice okuyarak basura uygulayabilirsiniz.


Karnıyarık Otu

Karnıyarık otunun kabuk ve tohumundan elde edilen psilyum, dışkı yumuşatıcı ve kabızlık giderici olarak basura iyi gelir. Basurun en önemli nedenlerinden biri de düşük lifli beslenmedir. Bazı ticari diyet ürünlerinde de bulunan psilyum, tuvalete çıkmayı kolaylaştıracak şekilde bağırsakta jelatin benzeri bir kütle oluşturarak çözünebilir lif sağlar. Kabızlığa ve basur acısına iyi gelir. Karnıyarık otu bazı ilaçların emilimini geciktirebileceğinden, ilaçlarla aynı anda alınmamalıdır. Tablet olarak alınıyorsa bir bardak dolusu su ile alınması tavsiye edilir.

Basura İyi Gelen Diğer Bitkiler

Basur tedavisinde işe yarayabilecek diğer bitkiler arasında altınbaşak otu, gotu kola, karakafes otu, sarı kantaron ve civanperçemi sayılabilir. Bitkisel ürünlerin harici mi yoksa ağızdan alınarak mı kullanılacağına dair ürün etiketlerini dikkatle okuyarak ya da uzmanlara danışarak öğrenebilirsiniz. Örneğin sarı kantaron içeren bir losyonu basur üzerine uygulayabilirsiniz ancak basur ile ilgili yardımcı olması için gotu kolanın ağızdan alınan bir ürününü tercih etmelisiniz.

Önlemler ve Uyarılar: Basurla ilişkilendirilen ciddi sağlık komplikasyonları nadir olmasına karşın, bazı kişilerde ciddi kanama ya da doku ölümü görülebilir. Her bitkisel reçete sizin durumunuza uygun olmayabilir, bu nedenle basur sorunu için ilk önce bir doktora görünüp bitkilerden yararlanmak konusunda tavsiye alabilirsiniz. Ayrıca botanik eğitimi almış, sağlık pratisyenleri size en uygun tavsiyelerde bulunabilir.
Kaynaklar

, , , , ,

Basura İyi Gelen Bitkiler İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. Sibel 20/11/2014 #

  Eşimin bu konuda problemleri vardı. Yaklaşık 4 senedir bunun acısını çekiyordu. Daha fazla dayanamadı ve doktora gittik. Doktor bize gotu kola isimli ürün önerdi. Eşim ben bu ürünü eczaneden alamam dalga geçerler dedi ve biz de internetten araştırmaya başladık. Karşımıza bir site çıktı. Onda varmış, küçük cam şişede. Aldık ve eşim kullanmaya başladı. Yok etti diyemem ama çok faydasını gördü. Mucizevi bir ürün adeta. Tavsiye ederim.

 2. Ayla 12/10/2015 #

  Basur illetini yıllardır çekerim arkadaşım vicks sürerek geçirdim dedi pedlerle dolaşıyordum denemekten bir şey olmaz dedim Allah razı olsun 1 günde kanamam bitti şişlik indi şimdi arada bir yine sürüyorum acı yemekten korkuyordum geçen gün acı da yedim hiçbir şey olmadı şükürler olsun vicksi deneyin arkadaşlar bu hastalık çok kötü çekmeyen bilmez.

  • Ismail 09/12/2015 #

   Pardon bu vicks nasıl bir şey tam olarak açar mısınız?

  • İbrahim 02/02/2017 #

   Vikis yanma yapmiyormu

 3. İbrahim 02/02/2017 #

  Yanma acı vermiyor mu

 4. yucel 30/06/2017 #

  çoban çantası bitkisi kullanın akşam sabah aç karnına

Bir cevap yazın