Bal Arısı Zehrinin Faydaları

‘Zehir’ sözcüğünü duyar duymaz uzak durmak gerektiğini düşünmekte haklısınız fakat bazı zehirlerin yararlı olabileceğini duymak ilginizi çekebilir. Arı soktuğunda acı duymamıza neden olan bal arısı zehri, tedavi edici özellikleri olduğu düşünülen zehirlerden biridir. Bu salgı, arı poleninden ya da arı balından farklıdır ve zehrin faydaları olduğuna dair ilk iddialar Antik Mısır dönemine kadar uzanır.

Bal arısı zehri genellikle hastalara şırınga yoluyla enjekte edilir ama bazı durumlarda zehri vücuda vermek için arı iğnesi kullanıldığı da olur. Elbette bu tedaviler, uzman kişiler tarafından, gerekli doz ayarı yapılarak uygulanır.

  • Peki, bazı insanların hangi sorunları çözmek için bu alternatif yönteme başvurduğuna gelecek olursak:

İltihap Gidericidir: Bal arısı zehrinde bulunan mellitin, adolapin ve apamin maddelerinin iltihap giderici özellikte olduğu ve vücuttaki iltihabı azaltabileceği düşünülür. Ayrıca bu kimyasallar sayesinde vücudun salgıladığı doğal hormon miktarında artış olur ve bu da vücuttaki iltihabın iyileşmesine etki eder. Vücudun bağışıklık sisteminin zehre verdiği tepki sayesinde, hastanın sağlığı olumlu yönde etkilenebilir.

Eklem İltihabına (Artrit) İyi Gelir: 2005 yılında Oxford University Press (Oxford Üniversitesi Yayınları) tarafından yayınlanan bir çalışmada, artrit tedavisinde bal arısı zehriyle yapılan akupunkturun etkileri incelenmiştir. Araştırmacılar hem romatizmal artrit hem de osteoartrit tedavisinde, zehrin umut vadeden bir tedavi olduğu görüşünü dile getirmişlerdir. Çalışma, bu özel akupunkturun, ağrılı ve şişmiş eklemlerde olumlu yönde etki ettiğini ortaya çıkarmıştır.


Ağrı Kesicidir: Amerika’da ve İsveç’te ayrı ayrı yapılan bazı araştırmalar, bu zehrin ağrıyı dindirebileceği ya da en azından azaltabileceğine dair görüş birliği içerisindedir. Zehirdeki adolapin maddesi ağrı kesici özelliği taşımaktadır.

Arı Sokması Alerjisini Hafifletir: Bazı kişiler arı sokmasına karşı, ölümcül bile olabilecek şiddette alerjik tepki verirler. Bu kişilere belli aralıklarla, azar azar arı zehri enjekte edilerek, vücudun arı sokmasına karşı bağışıklık kazanması sağlanır.

Henüz kesin olarak kanıtlanmamış olsa da, bal arısı zehrinin diğer faydaları ile ilgili de araştırmalar devam etmektedir. Multipl Skleroz, zona, yanık tedavisi, akne ve enfeksiyonlara karşı da bal arısı zehri terapisi uygulanmaktadır. Ancak bu terapilerin ne kadar işe yaradığına dair kesin sonuçlar alınması için daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır.

Önlemler ve Uyarılar: Bağışıklık sistemi rahatsızlığı olan kişilerde bal arısının zehri, bağışıklık sistemini harekete geçirerek MS, lupus ya da romatizmal artrit gibi rahatsızlıkların belirtilerinin daha da yoğun bir şekilde hissedilmesine neden olabilir. Bu nedenle alternatif tedavi yöntemleri konusuna son derece titiz davranmalı ve hastalığınızı takip eden doktora danışmadan, bu tip yöntemlere başvurmamalısınız. 
Kaynaklar

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın