Argan Yağı Faydaları

Argan yağı son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve gitgide daha çok kişinin hakkında bilgi edinmek istediği ve faydaları saymakla bitmeyen yağların başında geliyor. ‘Bugüne kadar bu faydalı yağı neden duymadık?’ diye soracak olursanız, bu durumun açıklamalarından biri, argan yağının elde edildiği ağaçların sadece Fas’ta yetişiyor olması olabilir.

Bu nedenle argan yağı, ‘Fas yağı’ olarak da adlandırılır. Günümüzde her türlü bilgi, sınır tanımadan elektronik ortamlarda yolculuk ediyor ve işte sadece Fas’ın güneybatısında yetişen ve bölge halkının ‘hayat ağacı’ olarak adlandırdığı bu ağaçların ünü, internet çağında tüm dünyaya yayılmış durumda.

Her zaman yeşil kalan argan ağaçları ile ilgili ilginç bir bilgi de, bu ağaçların 125 ila 450 yıl arasında yaşayabilmesidir. Bu ağaçlar argan yağının elde edildiği bir yemiş verirler. Çeşitli yabancı kaynaklarda fındık tadında olduğu ifade edilir. Argan yağı ise zengin bir antioksidan kaynağı olmasını sağlayan temel yağ asitlerinin yanı sıra oldukça yüksek oranda E vitamini içerir. Antioksidanlar hücrelere zarar veren ve yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan serbest radikallerle savaştığı için, argan yağı özellikle cilde faydalı yağlardan biri olarak öne çıkar.

Argan yağı cildi nemlendirir, kuruluğu giderir ve cildin esnekliğini arttırır. Cilde faydaları dışında kolesterol ve damar sertliğine de iyi geldiği belirtilir. Argan yağı içerik ve fayda bakımından zeytinyağına benzer özellikler gösterir ama zeytinyağından daha faydalı olduğu da her karşılaştırmada belirtilir.

Argan Yağının Faydaları

Cildi Koruma ve İyileştirme: Argan yağındaki aktif bileşenlerden triterpenoitler’in cildi koruma potansiyeli şaşırtıcı düzeyde yüksektir. İçerdiği bileşenler sayesinde bu bitkisel yağ yaraları iyileştirir, cildi güneşten korur, mikropları öldürür (dezenfektan özelliktedir) ve iltihabı giderir.


Söz bileşenlerden açılmışken argan yağında bulunan bir başka madde steroller’den de söz edelim. Steroller cildin metabolizmasını iyileştirir, iltihaplanmaları giderir ve cildin nemini korurlar.

Cildin Yaşlanmasını Geciktirme: Şimdiye dek saydığımız içeriği sayesinde argan yağı cildin yaşlanmasını geciktirici özellik de kazanmış olur. Özellikle yüksek oranda E vitamini içermesinin yanı sıra cildi nemli tutması, bu yağın kırışıklıkların da önüne geçebilmesinde rol oynar. Argan yağının cildi sıkılaştırması da yine yaşlanma göstergesi sarkık cildi de önlemiş olur.

Saçı Güçlendirme: Argan yağı saç derisini ve saçı nemlendirerek kuru saçlardan kaynaklanan kepek benzeri şikayetleri engelleyebilir. Saç diplerine iyi gelir, saçı canlandırır, onarır ve böylelikle saçların daha canlı ve gür görünmesini sağlar. Pek çoğumuzun derdi saç kırıklarının da önünü keser.

Tırnak Bakımı: Tırnaklarınızın zayıf olmasından ve çabucak kırılmasından şikayetçiyseniz, argan yağı aradığınız bakım ürünü olabilir. Özellikle tırnak uzatmak isteyen kadınlar için zayıf tırnaklar şikayet konularından biridir. Tırnak dibine ve yüzeyine uygulanacak olan argan yağı ile tırnaklar nemlenir ve güçlenir. Tırnaklardaki çatlamaları önlemek için argan yağı birebirdir.

Kalp Damar Hastalıklarını Önleme: Argan yağının kalp damar hastalıklarını önlediği ve hatta bu tipteki hastalıklara iyi geldiğine dair yayımlanmış oldukça ilginç makaleler vardır. Daha önce cilt maddesinde sözünü ettiğimiz ‘bitkisel sterollerin’ yüksek kolesterolü dengelediği ve kalp dostu olduğu bilinir. Çeşitli araştırmaların sonucuna göre argan yağındaki doymamış yağ asitleri kolesterolü düzenlemeye ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcıdır.  Beslenmenize argan yağını katmanız kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

 • Bu arada sakın unutmayın ki cilt ürünleri reyonunda satılan argan yağından söz etmiyoruz. Ancak yemeklerde kullanabileceğiniz, gıda ürünü olarak üretilen argan yağını Türkiye’de bulmak da epey zahmetli olabilir. Bu arada bitkisel destek ürünleri satan mağazalarda kapsül ya da tablet şeklinde satılan argan yağı ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Argan Yağı Kullanımı

Argan yağını yüz için kullanırken genellikle yatmadan önce parmak uçlarına dökülecek birkaç damla yağın, iyice temizlenmiş cilde, yüz masajı eşliğinde uygulanması tavsiye edilir. Argan yağını ayrıca sivilce ve aknelerin üzerine, tedavi amaçlı olarak, bir pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Başta da söylediğimiz gibi yüz bakımı için dört-beş damla yeterlidir.

Vücut içinse göğüslere, çatlak ya da selülitlere, banyo sonrası masaj yaparak argan yağı sürülmesi önerilir. Vücudu nemlendirmesi bakımından da banyo sonrası yapılacak bu uygulama yararlı olur. Böylelikle banyo sonrası birkaç tane, farklı özellikte ürün yerine tek bir bitkisel yağ ile tam bir vücut bakımı yapmış olursunuz. Çatlakları önlemede argan yağı etkili olacaktır. Hamileler de çatlakları önlemek için kullanabilir.

Saçlar için de yine kafa derisine masaj yaparak saça ve saç derisine yedireceğiniz argan yağını yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Ilık bir havluyla başınızı sarmanız halinde yağın saça daha iyi nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Yarım saatin ardından saçınızı durulayabilirsiniz. Bu bakım saç köklerini güçlendirir, yıpranmış saçları iyileştirir, saçı nemlendirir ve böylece saçın daha canlı, daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Bu günlerde piyasada pek çok argan yağı içeren saç ürünü bulunabilir. Genellikle sprey şeklinde satılan bu ürünlerin çoğu durulama gerektirmeyen ve kuru saça da uygulanabilen ürünlerdir. Ambalajın üzerindeki kullanma talimatlarını inceleyerek argan yağı ürünlerini nasıl kullanacağınızı görebilirsiniz. Genellikle 15 TL ile 35 TL arasında fiyatlandırılan bu ürünleri gün içerisinde ya da yatmadan önce saçınıza sıkıp saçınızı taramanız (farklı bir uygulama önerisi olmadığı takdirde) saç bakımı için yeterlidir.

Tırnaklarınızı güçlendirmek için argan yağı kullanacaksanız, birkaç damla argan yağı ile tırnak üzerlerine ve diplerine masaj yaparak yağı ellerinize uygulayabilirsiniz. Ellerinizi daha az kullandığınız ve sık sık suya sokmanızın gerekmeyeceği saatleri seçmeniz daha iyi olur. Argan yağını hemen durulamamanız ve cildin yağı emmesini beklemeniz halinde faydasını daha etkili biçimde görürsünüz.

Geleneksel tıpta argan yağı akne, yara izi, yanık ve suçiçeği tedavisinde kullanılagelmiştir. Bir besin maddesi olarak ise argan yağı çorba, salata ve balık yemeklerinde kullanılabilir. Fındık aromalı diye tarif edilen tadıyla yemeklere ayrı bir lezzet kattığı bilinir. Yine de argan yağının ünlenmesi lezzetinden ziyade ciltteki nemlendirici ve gençleştirici etkisiyle olmuştur. Ayrıca saç ve tırnakları da güçlendirmesi en az cilt üzerindeki faydaları kadar öne çıkmaktadır.

Argan Yağı Nasıl Elde Edilir?

Argan yağını elde etmek epey zahmetli bir iştir. 1 litrelik argan yağı için en az 8 ağaçtan yemiş toplanması gerekir. Ağaçlardan toplanan yemişler kurutulur, tek tek elle soyulup kavrulduktan sonra ezilerek yağ çıkarılır. Üstelik bu ağaçların soyu tükenme tehlikesi altındadır. Faydaları da eklenince tüm bu özellikleriyle argan yağı dünyadaki en pahalı yağlardan biri haline gelmiştir. Dolayısıyla piyasada bu ürünün sahtelerine rastlama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Alışveriş ederken güvenilir mağaza ve markaları tercih etmelisiniz.

Argan yağını elde etmenin bir başka yönteminin de keçi dışkısı ayıklamak olduğu söylenir. Argan yemişleriyle beslenen keçiler, bu yemişleri sindirmeden çıkarırlarmış. Dışkıdan ayıklanan yemişlerden de argan yağı çıkarılırmış. Giderek azalsa da günümüzde hala bu yöntemin uygulandığını belirten kaynaklara rastlayabilirsiniz.

Önlemler ve Uyarılar: Argan yağının yemeklerde de kullanılabileceğini söyledik ancak yemeklerde tüketilmek üzere üretilip ambalajlanmadığı sürece, aktarlardan ve bakım ürünleri satan mağazalardan satın aldığınız argan yağını kesinlikle ağızdan almayınız. Ürün ambalajını dikkatle okuyarak kullanma talimatına harfiyen uymaya özen gösteriniz. 
Kaynaklar

, , ,

Argan Yağı Faydaları İçin 48 Yorum Yapılmış

 1. Ramazan 29/01/2015 #

  Argan yağı kırık saçların düzelmesini sağlar mı?

  • admin 29/01/2015 #

   Ramazan Bey saç kırıkları ne yazık ki düzelmez, bazı kozmetik ürünler geçici olarak görünümü düzeltse de yıkamayla birlikte kırıklar yeniden kendini gösterir. Çözüm kırıkların makasla alınmasıdır. Ancak argan yağı ile düzenli bakım, yeni kırıkların oluşmasını engelleyebilir.

  • Gizem 16/06/2016 #

   Aslında argan yağı tartışması saçın en ıyı bakımını sağlayan bir ürün Fakat Argan yağından daha onarıcı olan ama yağ değil de bir sıvı çözelti olan likid keratin var, saçı mukemmel onarıyor dolgu yapıyor kırıkları yapıştırıyor. Argan ise daha farklı bir faydası var saçı yumuşak ve parlak yapıyor ama yıkanınca çıkıyor. Ama Likid Keratin serum asla çıkmıyor. Mucize gibi yıpranmış kırık saçı kesin olarak onarıyor. İnsan gözlerine inanamıyor.

  • burçak 03/08/2016 #

   Argan yağı saç kırıklarını maalesef ki düzeltmez. Ama yazıda da okuduğunuz gibi oldukça faydalı. Ben duştan sonra saçıma çok hafif sürüyorum. Hem kolay tarıyorum hem saçın elektriklenmesini önlüyor hem de çok güzel parlatıyor. Ama kırıklar için keratin bakımı tavsiye edebilirim size. keratin bakım yazdığınızda zaten görebilirsiniz.

  • hülya a. 10/06/2017 #

   eskiden yanan saçlar kırık saçlar düzelmez mecburen kestirmek lazım derlerdi, ama artık likid keratin yüklenince 2-3 seansta saçlar kurtuluyor, benimki de kurtuldu sizinki neden kurtulmasın…

 2. yeliz 09/02/2015 #

  Argan yağı seyrek kaşları güçlendirmesi için sürülebilir mi?

  • admin 11/02/2015 #

   Yeliz Hanım argan yağı kaş bakımı için de kullanılabilir. Bugün piyasada satılan çoğu hazır kaş yağı içerisinde de argan yağı da bulunur.

 3. leyla 20/04/2015 #

  Argan yağını cildimize kullandığımızda cildimizde tüylenme yapar mı?

  • admin 21/04/2015 #

   Leyla Hanım argan yağı düzenli kullanım için sıkça önerilir, tüylenme yaptığına dair bir kaynağa rastlamadım hiç.

 4. yorumcu 18/06/2015 #

  Argan yağını kaş aramda oluşan mimik çizgileri için düzenli bir şekilde uygulasam faydası olur mu acaba ? 30 yaşındayım ve kaşlarımı çatmaktan, gözlerimi kısmaktan derin çizgiler oluştu kaş aramda. Bu çizgiler yüzüme sert bir ifade de veriyor ve aynaya her baktığımda çok üzülüyorum 🙁

 5. habibe 10/07/2015 #

  Argan yağını hep saçlar için kullanıldığını biliyordum cilt için nasıl bir etkisi bulunur?

  • admin 10/07/2015 #

   Habibe Hanım argan yağının cilde etkilerini makalemizde bulabilirsiniz.

  • admin 31/01/2016 #

   Habibe hanım argan yağının cilde etkileri çok fazladır.

 6. feyza 20/07/2015 #

  Argan yağını yarım saat mi saçımda tutmam gerekiyor? Bir yerde bana üç saat bekletmenin ardından durulamamı söylemişlerdi de. Yarım saat yerine üç saat bekletsem bir sorun olur mu? Hızlı uzama gibi bir etkisi de var mı? Ve yılan yağı için de böyle bir makaleniz bulunuyor mu?

  • admin 05/08/2015 #

   Feyza Hanım saça uygulanan yağ kürlerinde genellikle 15 dakika ile yarım saat arasında süreler önerilir. Yılan yağı içinse henüz bir makalemiz yok.

 7. osman 05/08/2015 #

  Vücudumda oluşan siğil ve kabarcıklar aşırı kaşıntı yapıyor. Argan yağı ile masaj yapsam iyi gelir mi? tesk.

 8. Ercan 26/08/2015 #

  Sedef hastalığı için etkili olur mu?

 9. esma 12/09/2015 #

  Merhaba ben yüzümdeki sivilce izleri ve gözeneklerden çok rahatsız oluyorum argan yağı etki eder mi ve argan yağını nereden temin edebilirim çünkü her yerdekine güvenemiyorum.

  • admin 28/09/2015 #

   Büyük kozmetik mağazaları, zincir mağazalarda satışa sunulan farklı argan yağları, eski aktarlar kaliteli ürünler satışa sunuyor. Argan yağı faydalı olacaktır tabii ancak cildi temiz tutmak, günlük bakım, nemlendirme ve bol su içmek de gerekir.

 10. Hilal 19/09/2015 #

  Bim de satılan argan yağı ne kadar faydası var ucuz içeriği ne olabilir ;))

 11. nzlı 13/10/2015 #

  23 yaşındayım ve saçlarımın önleri seyrek bu durum beni çok üzüyor. Argan yağı aldım. Sizce saç çıkmasına yardımcı olabilir mi?

  • admin 16/10/2015 #

   Sayın nzlı, argan yağı saç ve saç kökleri için faydalıdır ancak sizin saçınızın cinsi, yapısı, genetik özellikler, belki başka sağlık sorunları gibi saçın seyrekliğinin nedeni de önemlidir. Argan yağı tek başına bunların hepsine karşı koyamaz.

  • hicran 04/01/2017 #

   nzlı yılan yağı iyi gelir sen onu kulllan bende aynı durumdaydm şuan iyi saçaşrım

 12. Selma 25/10/2015 #

  Merhaba, ben de cilt nemlendirici olarak iki gündür argan yağını kullanıyorum. Okuduğuma göre tüy azaltıcı özelliği olduğu yazılıyor, ama ayrıca dökülen saçlar için de kullanıldığı yazılıyor. Ben yüz ve vücut için kullanıyorum, tüylenme yapar mı?

 13. Merve 25/01/2016 #

  Merhaba, bir tanıdığım Fas’tan argan yağını ve kremini getirdi. Ancak üzerindekiler Fransızca ya da Arapça olduğundan kullanımına dair hiçbir şey anlamadım. Mesela yağı saçımıza ne kadar miktarda uygulamalıyız? Bir keresinde fazla kullanmıştım ve yıkamama rağmen yağlı hali bir türlü gitmedi. Bir de yazıda geçen saça uygulama ve yarım saat bekletme işleminde yağı kuru saça mı yoksa ıslak saça mı uygulayacağız? Teşekkürler.

  • admin 06/04/2016 #

   Merve Hanım kuru saça, saç diplerinizi nemlendirecek kadar kullanabilirsiniz. Tüm saçın tamamen yağ ile ıslanması gerekmez. Argan yağı zaten pahalı bir yağ, saç diplerine masaj yapılması yeterlidir.

 14. Müslüm 09/02/2016 #

  Benim saçım çok kötü şekilde dökülüyor ne yapmalıyım acil cvb bekliyorum sizlerden.

 15. Saliha 24/02/2016 #

  Ben yüzüme hiç bir ürün kullanamıyorum. Bir çok ürün denedim, iki veya üçüncü kullanımdan sonra cildimde daha kuruluk ve hafif pütürlü egzama gibi oluyor. En son argan yağını denedim ama sonuç aynı hüsranlık. Yardımcı olabilir misiniz?

 16. pınar 25/02/2016 #

  Saçların elektriklenme ve kabarmasını önler mi?

 17. SİNEMACI 01/03/2016 #

  Hocam benim yüzümde 4-5 yıldır kızarıklık var ve bu beni çok rahatsız ediyor. Argan yağını düzenli bir şekilde kullanırsam eğer faydasını görebilir miyim? bir çok kez dr. a gittim ama hep krem verdiler bu da bir işe yaramadı maalesef. Yani asosyal bir insan değilim tam tersine çook sosyal bir insanım ama bu durum daha da sosyalleşmemi etkiliyor.

 18. gulsum ordu 22/03/2016 #

  Merhaba benim de sorum olacak kirpik bakim yağı kullandım ve kirpiğim döküldü anlamsız şekilde simdi argan yağına başladım argan yağının üzerinde saç diplerine kullanmayın yazıyor kirpik diplerime zararı olur mu eğer sürersem önceden kirpiklerim çok uzundu şimdi karışımlı kirpik yağını kullandığımdan beri seyreldi ne yapmalıyım.

  • Birisi 02/09/2016 #

   Kirpikler için badem yağı çok etkili, 2 aydır kullanıyorum ve aşırı memnunum

 19. Gülnur 27/03/2016 #

  Merhaba, argan yağını göz çevresine sürmek doğru olur mu? Olursa kazayaklarının ve kırışıkların oluşumunu azaltır mı? Teşekkürler.

 20. ali 24/05/2016 #

  kendin sormuş kendin cevaplamışsın…

 21. Gokce 24/05/2016 #

  Argan yaginin sivilceye cok iyi geldigini duydum dogru mudur?

 22. Merve 30/05/2016 #

  Acaba argan yağını ve hint yağını karıştırıp saç diplerime sürsem fayda göre bilirmiyim? Tesekürler

 23. Semih 30/06/2016 #

  Admin Argan yağını nereden sipariş verebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 24. Emir 02/07/2016 #

  Argan yağını nasıl sipariş verebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 25. Mehmet 12/10/2016 #

  Saçı hızlı uzatır mı?

 26. Arzu özbek 28/11/2016 #

  Egzama hAstasıyım bacaklarıma kullanabilir mıyım?

 27. Şura 01/12/2016 #

  Saçlarım aşırı derecede elektirikleniyor acaba argan yağı iyi gelirmi yanıtlarsanız çok sevinirim

 28. Utku 19/12/2016 #

  Bnm cene altindaki yaradab dolayi sakal orda cikmiyor da ne yapmam lazim yaranin tmm üstunde sakal cikmiyor cikmasi icin ne yapmaliyim yada argan yaginin buna faydasi var mi

 29. Esmanur 18/01/2017 #

  10 yaşında oglumun saclari ince telli ve seyrelme oldu kafa derisi görülüyor..yardimci olabilecek tavsiyeniz olursa sevinirim..sevgiyle kalin

 30. Arzu HİÇYILMAZ 08/02/2017 #

  Kutunun arkasıni okumadan argan yagi ozlu sac bakim yagini kirpillerime surdum bisey olur mu

 31. Münevver 16/05/2017 #

  Saçımı kuaför çok fazla kesti ve kendimi çok kötü hissediyorum. Eczacı bana argan yağı önerdi. Acaba saçımın uzaması için işe yarar mı?

 32. coskun 25/05/2017 #

  slm argan yagı egzamaya iyi gelirmi

 33. Burak 23/06/2017 #

  Argan yağı Sac dökülmesine engel olurmu

Bir cevap yazın