Alıç Bitkisi Nelere İyi Gelir?

Avrupa, Kuzey Amerika ve Kuzey Asya’ya özgü bir ağaç türü olarak kabul edilen alıç, antioksidan bakımından oldukça zengin meyveler verir. Bugün dünyanın pek çok farklı bölgesinde yetişen alıcın Türkiye’deki adresi Batı ve Güney Anadolu olarak gösterilir. Bitkinin meyvelerinin yanı sıra yaprakları ve çiçekleri de çeşitli sağlık sorunlarında destek amacıyla kullanılagelmiştir.

Kalp ve damar hastalıkları, konjestif kalp yetmezliği, göğüs ağrısı ve kalp ritm düzensizliklerinde alıç bitkisi, bu yönde önerilen bitkisel destek reçetelerinde sıkça yer alır. Sindirim ve cilt sorunları söz konusu olduğunda da alıç bitkisine başvuranlar çoktur ancak piyasada satılan alıç bitkisi ürünleri genellikle kalp sağlığını iyileştirmeye yöneliktir çünkü yapılan bilimsel çalışmalar bitkinin en çok bu yönde faydalı olabileceğini göstermiştir.

Alıç bitkisi oldukça güçlü bir antioksidandır. Kalp krizi, inme, kalp hastalıkları gibi rahatsızlıkların önlenmesinde antioksidanların önemli bir desteği olduğu bilinmektedir. Damarları açan ve kan dolaşımını düzenleyen antioksidanlar böylelikle vücut sağlığı için önem kazanırlar.

Alıç Meyvesi Nelere İyi Gelir

Alıç meyvesi vücudumuzda mide, kalp, karaciğer, cilt, sindirim sistemi ve idrar yolları gibi pek çok organı ve sistemi destekleyen bir meyvedir. Aşağıda sıralanan listede hangi şikayetlerde alıç meyvesinin destek olabileceğini daha detaylı olarak görebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, alıç tüketimi birkaç haftayla sınırlandırılmalı ve doktor gözetimi olmadan tedavi, reçete, bitkisel destek kürü vb amaçlı olarak uzun süreli uygulanmamalıdır.


 • Kalp sorunları: Hafif dereceli kalp sorunlarında alıç bitkisinin faydalı bir destek ürünü olabileceğine dair çeşitli bilimsel kanıtlar elde edilmiştir. Alıç bitkisinin kalp kaslarını güçlendirdiği düşünülür. Buna ek olarak alıçın güçlü bir antioksidan oluşu da, bitkiyi kalp dostu yapar.
 • Göğüs ağrısı (Göğüs anjini): Oksijen bakımından zengin kan kalbe yeterince gitmediğinde ortaya çıkan göğüs ağrıları, kan dolaşımını iyileştiren ve koroner damarlardaki daralmaları önleyen alıç bitkisiyle hafifletilebilir.
 • Yüksek kolesterol: Hayvanlar üzerinde yapılan bir deney alıç bitkisinden elde edilen tentürün (bitkilerden özel bir yöntemle elde edilen sıvı) kötü kolesterolü düşürmek için etkili olduğunu göstermiştir.
 • Damar sertliği: Alıç bitkisinin zengin antioksidan içeriği damar sertliğine yol açan plak oluşumuna karşı damarları korumaya yardımcı olabilir.
 • Stres: Alıç çayı stresle baş etmek isteyenler için uygun bitkisel çaylardan biri olabilir. Stresin başlıca belirtilerinden göğüs sıkışması ve sinirsel kalp çarpıntısına iyi gelen alıç, vücutta kan dolaşımını rahatlatarak hem tansiyonu hem de gerginliği azaltabilir. Aynı özellikleriyle alıç çayı uykusuzluğa karşı da etkili olabilir.
 • Hafıza sorunları: Alıç bitkisinin kan dolaşımı üzerindeki olumlu etkisi nasıl kalbin iyi beslenmesini sağlıyor ve ona sağlık katıyorsa, aynı etkiyi beyin için de gösterdiğini söyleyebiliriz. Kan dolaşımını düzenleyen alıç, beyne giden oksijen dolu kan sayesinde zihin fonksiyonlarının iyileşmesini sağlıyor.
 • Yüksek tansiyon
 • Cilt yaraları
 • Karın şişkinliği, ödem
 • İshal
 • Hipertansiyon
 • Boğaz ağrısı
 • İdrar kaçırma
 • Tıkalı atardamarlar
 • Tenya
 • Karasu hastalığı (göz)

Alıç bitkisinin bu sayılan sağlık sorunları üzerindeki olumlu etkisi, içerdiği özel bileşenlere bağlıdır. Alıç bitkisinde C vitamini, tanenler, saponinler, glikozitler, proantosiyanidinnler ve antosiyanidinler bulunur.

Alıç Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Alıç bitkisinin kurutulmuş kabuk, yaprak ve meyveleriyle yapılan bitki çayını içebilir veya alıç bitkisi içeren tablet vb bitkisel destek ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Bitkisel destek ürünlerinde dozaj ve kullanım süresi gibi bilgiler konusunda mutlaka ayrıntılı bilgi almalı ve bir uzmana danışmalısınız.

Önlemler ve Uyarılar: Alıç bitkisi en çok kalp sorunları için önerilir dedik ancak hemen belirtelim ki kalp rahatsızlığı gibi ciddi sağlık sorunlarında bir doktora danışmadan hiçbir bitkisel reçete uygulanmamalıdır. Alıç tansiyon, kalp vb bazı ilaçlarla birlikte tüketildiğinde bu ilaçlarla güçlü bir etkileşime geçip yan etkilere neden olabilir. Kalp ve damar sorunu olanlar ya da diğer bir hastalıktan muzdarip olanlar ilk önce doktorlarına danışıp daha sonra alıç içerikli ürünlere yönelmelidir. Alıç tablet, hap, çay şeklinde düzenli kullanılacaksa genellikle birkaç haftayla sınırlandırılması tavsiye edilir.
Kaynaklar

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın