Akciğere İyi Gelen Bitkiler

Akciğerler solunum sisteminin önemli bir parçasıdır. Oksijen alıp bunu tüm hayati organlara dağıtmak onların görevidir. Akciğerler kendi kendini temizleyen organlardır. Silia adı verilen tüylü doku sayesinde, toksinler ve zararlı parçacıklar akciğerlerden atılır. Ciğerleriniz sigara dumanı ya da toz gibi sürekli bir kirlilik bombardımanı altındaysa zayıflar.

Silia zarar görür ve görevini yapamaz hale gelir. Öte yandan bazı doğal bitkiler ciğerlerinizi temizleyip güçlendirmeye yardımcı olabilir. Akciğer hastalıkları genellikle öksürük, hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, bronşiyal spazmlar, aşırı mukus üretimi ile kendini gösterir. Astım, amfizem, bronşit, zatürre bu hastalıklar arasında sayılabilir. Bitkisel ilaçlar bu hastalıklar esnasında daha rahat nefes almayı sağlayabilir.

Zencefil

Zencefil gingerol adı verilen güçlü bir antioksidan içerir. Bu sayede akciğerleri güçlendirmeye ve alerjenleri, kirletici maddeleri, mukus ve diğer istenmeyen parçacıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Zencefili yemeklerinize ekleyebilir ya da zencefil çayı hazırlayabilirsiniz.

Okaliptüs

Okaliptüs yaprakları doğal bir antibiyotik olarak görebileceğimiz uçucu bir yağ içerir. Bu yağ, akciğer enfeksiyonlarıyla savaşır, tıkanıklığı temizler, kan akışını artırır ve şişliği azaltır. Bitkisel öksürük ve boğaz pastilleri, şuruplar ve buhar banyoları gibi soğuk algınlığı ürünlerinin bir çoğunda okaliptüs bulunur. Taze okaliptüs yapraklarıyla yapılan bir bitki çayı içmek, bronşit ve sinüzite iyi gelebilir, Okaliptüs buharını solumak da yine bronşit, öksürük ve grip tedavisinde yardımcı olacaktır.


Ekinezya

Ekinezya akciğer sağlığını ve işlevlerini geliştirmeye yardımcı bitkilerden biridir. Ekinezya bir süredir soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olarak kullanılmıştır. Bu bitkinin tatlı ama keskin bir tadı vardır. Bitkinin kökleri ve bazen de çiçek ve yaprakları tıbbi amaçlı olarak kullanılır. Bakteriyel ve viral akciğer rahatsızlıklarında ekinezya desteğine başvurulduğu görülür.

Andız Otu

Andız otu akciğer sağlığını iyileştirmede sıkça adı geçen bir bitkidir ve antiseptik özelliği sayesinde yüzyıllardır bitki terapilerinde kullanılagelmiştir. Kronik bronşit, astım, tüberküloz gibi akciğerle ilgili pek çok hastalıkta balgam söktürücü ve iltihap kurutucu özellikleri ile hastayı rahatlatabilir. Ancak aşırı tüketildiğinde andız otu kusma, ishal ve mide spazmı benzeri yan etkilere yol açabilir. Hamileler andız otu kullanmamalıdır. Akciğer sağlığınız için andız otu kullanacaksanız, günlük doz ile ilgili mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Akciğere İyi Gelen Diğer Bitkiler

Sarımsak

Yemeklerin vazgeçilmez lezzet kaynaklarından biri olmasının yanı sıra sarımsak en şifalı bitkilerden biridir. Sarımsaktaki aktif maddelerden birine alisin adı verilir. Bu madde akciğerlerdeki mukusun temizlenmesine ve grip, soğuk algınlığı veya solunum problemleri gibi akciğer rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sarımsağı yemeklerle birlikte tüketebilir ya da bal ve limonla karıştırarak sarımsak çayı içebilirsiniz.

Cayenne Biberi

Güney Amerika kökenli bu kırmızı, acı biber akut ve kronik üst solunum yolları hastalıklarında kullanılır. Cayenne biberi solunum siteminin zarar görmesini önler, akciğer iltihabını azaltır ve ciğerlerin işlevini geliştirir. Eğer akciğer rahatsızlığı nedeniyle Cayenne biberi tüketecekseniz, önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Sığır Kuyruğu Bitkisi

Sığır kuyruğu bitkisinin içinde bulunan saponinler, öksürme şikayeti olanlarda bir balgam söktürücü görevi görür. Sığır kuyruğu otu genellikle tablet şeklinde tüketilir.

Akciğere İyi Gelen Bitkilerin Kullanımı

Akciğere faydalı bitkilerin kullanımı enfeksiyonu temizlemek ya da daha herhangi bir rahatsızlık baş göstermeden, akciğerleri güçlendirmek için kullanılabilir. Sarımsak, zencefil gibi bitkileri yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Tablet bitkileri kullanarak uygulanacak bitkisel terapilerde, tabletlerin günlük kullanım dozajı ve ne kadar süreyle kullanılacağı oldukça önemli ayrıntılardır ve gelişigüzel alışveriş yapılmamalıdır.

Önlemler ve Uyarılar: Bitki terapisinde aşırıya kaçılmamalı ve kullanılan bitkiler her zaman makul miktarlarla sınırlı tutulmalıdır. Bitki tabletleri kullanacaksanız mutlaka önerilen miktarlar hakkında sağlık uzmanları tarafından bilgi almalısınız. Bitkilerin yan etkileri nadirdir ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir veya reçeteli ilaç kullanıyorsanız, ilaç ve bitki etkileşimi olumsuz olabilir. Ciddi akciğer rahatsızlıklarında bitki terapisi uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Buradaki öneriler kesinlikle teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.
Kaynaklar

, , , , , , ,

Akciğere İyi Gelen Bitkiler İçin 31 Yorum Yapılmış

 1. oktay 05/01/2014 #

  Bende öksürük ve geceleri nefesimde darlık oluyor ve boğazımda balgam gibi bir şey varmış gibi.

  • muhammed 24/02/2014 #

   Sende bronşit veya astım olabilir kendine dikkat et kardeşim.

  • Tanser 13/02/2015 #

   Mutlaka bir doktora görünün. 5 yıldan fazla ve günde 10 adetin üzerinde sigara içiyorsanız. Ben doktor değilim ancak aynı şikayetlerden dolayı gittim. Koah hastalığı çıktı. Bir nefes testiyle hemen ortaya çıkıyor. Kesinlikle ertelemeyin. 1 günün bile önemi var her şeyi bırakın, sabah gidin, nefes testini mutlaka yaptırın.

 2. Yurdabey inan 09/02/2014 #

  İlk önce iyi çalışmalar bende son günlerde gece gündüz hırlama başladı ve beni bu durum bayağı rahatsız etmeye başladı. Eğer bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden kolay gelsin.

  • Reyhan 26/05/2017 #

   Bende de aynı durum wardi çok rahatsız oluyordum zature çıktı bence ilerleme den bi gidin geçmiş olsun

 3. muhammed 24/02/2014 #

  Ben astımım çok iyi geldi.

  • abdullah 09/10/2014 #

   Ne kullandın astım için acaba iyi geldi bana da önerebilir misin?

   • Melike 12/01/2017 #

    Hemen uzak bir yola çikib hava degiştirmelisiniz

  • servet 15/10/2016 #

   İyi geceler hangi bitkiyi kullandınız iyi geldi acaba astımınıza yazabilirmisiniz benimde astımım varda rica etsem..

 4. betül 09/03/2014 #

  Benim de akciğerimde enfeksiyon gözüktü ağrılarım var ne yapmalıyım? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 20/03/2014 #

   Betül Hanım enfeksiyon için doktorunuzun önerdiği tedavi önceliklidir. Burada tedavi amaçlı değil, bilgilendirme amaçlı yazılarımızı bulabilirsiniz. Bu bilgileri doktorunuza danışarak değerlendirebilirsiniz.

  • Engin Tutum 10/05/2014 #

   Mrb Betül, bir fincanın içine 2 çay kaşığı zencefil tozu, iki tatlı kaşığı bal ve biraz limon sıkıp günde iki defa bunu uygularsan sana çok faydalı gelecek. Etkisini 3-4 gün içinde göreceksin. Ayrıca sabahları aç karnına, 1 ya da 2 yemek kaşığı zeytinyağı da ilave edebilirsin. Geçmiş olsun.

 5. tuncay bakan 25/10/2014 #

  Slm. lütfen iyi okuyun benim gibi pişman olmayın. bende hep sigara içenlerde olan kısa bir veya iki kere üst üste ara sıra öksürük oluyordu, tabi dikkate alınacak bir şey değildi yıllardır var bu bende ve tanıdıklarımda da, bir ara çok ama çok az hırıltı olmaya başladı özellikle nefesimi dışarı verince bu bende yıllarca sürdü ta ki bir gün merdivenleri çıkarken aniden gelen bir nefes darlığı panik ve ölüm korkusu ve yere az kalsın yıkılma ve ölüyorum gittim gidiyorum efekti. 20 saniye kadar sürdü. tekrar nefesim düzelince ben korkudan sap sarı olmuştum hemen Allah’a şükürler etmek ve hemen bir gün sonra doktora gittim. netice bende KOAH teşhisi kondu. bu dünyada ölümler sıralamasında 3. sırada sinsi kendini hiç belli etmeyen kronik tahriş gücü olan ve akciğerlerde yaptığı hasarın iyileşmesi de asla mümkün olmayan fakat sigara bırakılırsa benim gibi spor yapılırsa ilaç tedavisiyle durdurulması stop denecek kadar yavaşlayan bir hastalık. çoğunuzda da olduğuna inanıyorum. derhal doktora gidin geç olmasın. internetten KOAH ile ilgili yazıları lütfen okuyun. saygılar sevgiler. inanın hayat çok ama çok güzel nefes almak ise çok çok daha güzel.

  • cuma 26/03/2015 #

   Bende merdiven çıkınca birden kalp çarpıntısı oldu çok korktum günde 7 tane sigara içen birisiyim kalp ve koah gittim hiçbir şey çıkmadı ara sıra yine oluyor bende şimdide nefes verirken ara sıra öksürüyorum sende olan bütün tanı bendede var ne yapmam gerekiyor acaba k.i.b.

   • Melike 12/01/2017 #

    Sende tansiyon duşmuştur. Bol bol bal ye. Ve sarımsak yoğurt ye. Birde karnini doyur. Kebabı ye

 6. yavuz 31/01/2015 #

  mrb benim sıkıntım anneme akciğer tansiyonu teşhisi konuldu ve bu hastalığın tedavisi mümkün değil annemin şekeri, kalp rahatsızlığı ve tansiyonu da var bu hastalığa iyi gelecek bir bitki ya da bitki çeşitlerini önerir misiniz?

  • admin 02/02/2015 #

   Yavuz Bey annenizde çeşitli kronik rahatsızlıklar var ve büyük olasılıkla düzenli ilaç da kullanıyor. Bu durumda anneniz ancak ve ancak doktor önerisiyle bitkisel takviye kullanabilir. Aksi halde sağlığı daha da bozulabilir.

 7. Betül 17/02/2015 #

  Merhaba benim annemin akciğeri su toplamış ve bu da solunum sıkıntısı çekmesine sebep oluyor. Bir miktarı alındı ama hâlâ rahatsız ediyor ciğerlerdeki su. Bunun için kullanabileceğimiz bir bitki var mı?

  • Deniz 14/03/2015 #

   Merhaba annemde uzun yıllar öksürük vardı. Sabahları kalktığında saatlerce öksürüyordu. İnanılmaz bir durum. Onun o hali beni çok üzüyordu. Bir gün öğrenci velim sabahları pekmez ile hakiki zeytin yağını aç karnına kullanmasını söyledi pekmez keçiboynuzu pekmezi olacak. Bunu denedik inanın öksürüğü azaldı. Umarım sizlere de iyi gelir Allah şifa versin.

 8. mustafa 25/04/2015 #

  Bende de ilginç bir durum oldu aslında ben sporcuyum fakat nasıl olduysa göğsüme aldığım darbeyle hava kabarcığı patlamış. Ne uzanabiliyorum ne de yürüyebiliyorum hiçbir şey yokken ağır spor sonrası göğsüme aldığım bir darbe acaba hayatımı mı karartacak? Bu konuya iyi gelecek bir bitki fikri olan var mı?

  • Hasan 29/10/2015 #

   Pnömotoraks hastalığı kardeşim geçmiş olsun.

  • Mazlum 01/04/2016 #

   Mazlum. Mustafa kardeşim bende de oldu hemde 3 defa hastanede yattım o havayı göğüs boşluğundan vakumla alıyorlar sana tavsiyem hemen doktora git selamlar.

 9. Nur 30/11/2015 #

  Merhaba, babam 55 yaşında ve akciğerleri enfeksiyon kapmış, ayrıca KOAH hastalığı teşhisi kondu. Buna iyi gelebilecek bitki, gıda vs ne önerirsiniz?

  • Hasan 11/03/2016 #

   Yulaf, samanı tozu ve keçiboynuzu pekmezi.

 10. Hasan 09/12/2015 #

  Bende yaklaşık bir ay önce pnömotoraks denilen hastalık oldu bende acaba keçi boynuzu pekmezi faydalı olur mu bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden tskrler.

 11. selma 16/01/2016 #

  Ben de bronşlarda genişleme var ve astım hastasıyım sizlere Adıyaman dut pekmezi öneriyorum bir de temiz bir ortamda derin nefes alıp vermeyi bunlar çok işe yarayacaktır. Bir de mucize olan zencefil.

 12. Ömer 08/02/2016 #

  Herkese selam. Ben bir kere tüberküloz geçirdim ve birkaç sene sonra sağ ciğerim söndü ve bundan yaklaşık bir sene sonra falan da açık ameliyat oldum pnomotoraks ameliyatı ve şimdi de sol ciğerimde sönme riski var ne yapmalıyım neyle beslenmeliyim bana ne önerebilirsiniz?

 13. Dilnar 09/02/2016 #

  Geçen sene bu yöntemle kendim iyileştim, bu sene ise kardeşimde ve inanılmaz netice, geçmek bilmeyen öksürük için bire bir: 1 tatlı k. bal + 1 çay k. toz karabiber karıştırılır ve yutulur, sabah akşam yutun, yarına öksürük tamamen yok olmuş oluyor.

 14. Mehmet 10/05/2016 #

  Cigerlerde su birikmesi,b e tur bir Tedavi ile duzelebilir

 15. Nazl 13/01/2017 #

  Yapışkan andır otu.yani Manisa kanser otu aldık bu otu Manisa akhisar da dağlardan toplayıp seyidahmet Ahmet türbesini önünde köylüler satıyor. 21 gündür kocam içiyorum her derde deva dediler edirne den kalktık aldık geldik

 16. Fatma 22/05/2017 #

  Merhaba arkadaşlar astım vs gibi hastalıklarınız varsa bildircin yumurtası süt ve pekmezi tavsiye ederim :)) annem astım bronşit hastası babamda da akciğer iltihabı vardı ikisine de çok faydalı geldi . Bir cay bardağı sütü ısıtin 1 veya 2 bildircini karıştırın içine dökün üstüne de biraz Pekmez ekleyin karıştırın… İnanın çok faydalı gelecek

Bir cevap yazın