Yağ Yakıcı Bitkiler

Beslenme alışkanlıklarının ve modern çağ insanlarının yaşam tarzının değişmesiyle birlikte fazla kilolar uzun yıllardır dünya çapında bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Artık başlı başına bir iş kolu olduğunu söyleyebileceğimiz zayıflama endüstrisinde, bu sağlık sorununu kazanç kapısı olarak görüp, her gün yeni bir mucize ürün ile karşımıza çıkan firmaların çoğaldığını görüyoruz.

Bu firmalar neye inanmamızı isterse istesin, biz biliyoruz ki zayıflamanın mucizevi, kısa bir yolu yok.

Egzersiz yapmak ve dengeli bir beslenme hala daha yağ yakmanın bilinen en iyi yolları. Bununla birlikte geçtiğimiz on yılda bilim adamları çeşitli bitkilerin yağ yakmaya yardımcı olabildiğini de keşfetmiş bulunuyorlar. Bu bitkilerin hiçbirinin tek başına yağ yakıcı olarak kabul etmek doğru değil ancak beslenmeye dahil edildiklerinde metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmayı kolaylaştırdıkları söylenebilir.

Yeşil çay uzun zamandan beri güçlü bir yağ yakıcı olarak bilinmektedir. Yeşil çayda bulunan kafeinin yanı sıra, epigallokatesin gallat (EGCG) adlı güçlü antioksidan maddenin de metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmaya destek olduğu belirlenmiştir. Piyasada zaman zaman yağ yakıcı yeşil çay tabletlerine rastlansa da yeşil çay özüyle hazırlanan bu tabletlerin yan etkileri olabileceği ve ancak bir uzmana danışarak kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Yeşil çayın zayıflamaya yardımcı olması için destek ürünler kullanmak yerine, gün içinde siyah çay yerine yeşil çay içerek de yeşil çayın yağ yakıcı özelliğinden faydalanılabilir.


Yağ yakıcı özelliği çokça tartışılan bitkilerden biri de zencefildir. Zencefil damarları açarak kan dolaşımını hızlandırır. Kan akışının hızlanması ve kan dolaşımının iyileşmesi vücut ısısında ufak bir artışa neden olur. Vücut ısısındaki artış metabolizmanın hızlanması ve yağ yakılmasında etkili olabilir. Zencefil ayrıca sindirime yardımcı safra ve mide sıvılarının üretimini teşvik ederek vücudun yağ yakmasına destek olur. Pek çok zayıflatıcı destek ürününde zencefil etkin bileşenlerden biridir.

Yağ yakıcı bitkilerden söz açıp da baharatları atlamak olmaz. Enerji seviyemizi arttırıp metabolizmayı hızlandıran, insülin direnci ve diyabeti engellemek gibi konularda etkili bir şekilde faydalanabileceğimiz çeşitli baharatlar zayıflama konusunda da bize destek olabilir. Hangi bitki ve baharatlardan söz ettiğimize gelince:

  • Kuru kelp (bir yosun türü)
  • Sarımsak tozu
  • Kırmızı acı biber
  • Cayenne biberi
  • Öğütülmüş tarçın
  • Öğütülmüş hardal tohumu
  • Öğütülmüş kimyon tohumu

Burada sıralanan baharatların hepsini karıştırıp kendinize yemeklerde kullanacağınız, hem yağ yakmanıza hem de sindirime yardımcı bir karışım elde edebilirsiniz. Bu baharatları taze alarak kendiniz de öğütebilirsiniz. Hardal tohumunu ya da kurutulmuş kırmızı biberi öğütmek için mutfakta yeterli ekipmanım yok diyorsanız, toz şeklinde satılan baharatları satın alıp hepsini karıştırarak cam bir kavanozda, bir aya kadar saklamanız mümkün.

Karışımı nasıl kullanacağınıza gelince: Ateşteki yemeğin altını kapatmadan bir dakika önce bu karışımdan bir tutam alıp tencereye eklemeniz yeterli olacaktır. Sebze yemeklerinde, çorbalarda, balık yemeklerinde, tava yemeklerinde, baklagil ve tahıl yemeklerinde kullanabilirsiniz.

Tarçın: Tadı ve kokusuyla pek çoğumuzu baştan çıkaran tarçın kan şekerini ve kolesterolü dengeler.

Sarımsak: Diyabetle ilgili rahatsızlıkları önleyen ve kan şekerini dengeleyen sarımsak tansiyon düşürücü ve kolesterol seviyelerini dengeleyici özelliklere de sahiptir. Sarımsak kokusu kötü olabilir ama kalp sağlığı için buna katlanmaya değer.

Hardal tohumu: Hardal tohumu keskin tadının yanı sıra metabolizmayı hızlandırmasıyla da bilinir. Hızlı bir metabolizma daha çabuk yağ yakmak anlamına gelir.

Kelp: Bir tür yosun olan kelp bitkisi Japon mutfağında bolca kullanılır ama ülkemizde de son zamanlarda adı sık sık geçmekte. İyot içerdiği için metabolizmayı kontrol eden tiroid hormonlarının salgılanmasına destek olur.

Önlemler ve Uyarılar: Bitki ve baharatlar dengeli bir beslenme ve düzenli egzersize yardımcı olarak kullanılmalıdır. Bitkiler, kullandığınız ilaçların yerini alamaz. İlaç kullanıyorsanız, bitkilerin ilaçlarla etkileşime geçebileceğini unutmayın. İlk önce doktorunuza danışmadan kullandığınız ilaçlara ara vermeyin ya da bitkisel takviye ürünleri almayın.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın