Uçuğa İyi Gelen Bitkiler

Stres veya yüksek ateş gibi nedenlerle tetiklenen uçuklar, aslında bir başkasından size bulaşan uçuk virüslerinden dolayı ortaya çıkar. Güneşte fazla kalmak veya bünyeyi zayıf düşüren çeşitli nedenler vücutta dinlenmeye çekilen virüsü harekete geçirir ve genellikle de yüz ve ağız bölgesinde uçuk oluşur. Uçuk belasından sonsuza dek sizi kurtarabilecek bir tedavi yöntemi maalesef henüz bulunmamakta.

Buna karşın bazı bitkilerden faydalanarak belirtileri hafifletmeniz, iyileşmeyi hızlandırmanız ve hiç olmazsa daha az acı çekmeniz mümkün.

Uçuğa iyi gelen bitkiler vücudunuzun uçuk virüsüyle savaşması için destek sağlayabilir. Bazı bitkiler virüsü zayıflatarak fayda gösterirken bazıları da bağışıklık sistemini güçlendirerek uçukları önlemeye yardımcı olur. Bu bitkilere yer vermeden önce mutlaka aklınızda bulunması gereken birkaç noktadan söz edelim:

  • Uçuğa mümkün olduğunca az dokunun ve ellerinizi sık sık yıkayın. Aksi takdirde uçuğun vücudunuzda başka bir bölgeye sıçramasına yol açabilirsiniz.
  • Uçuk şikayetiniz varsa, ev reçetelerinden önce bir doktora başvurarak gerekli önlemler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinin.
  • Başka bir sağlık sorununuz varsa, ilaç kullanıyorsanız, tansiyon, diyabet benzeri kronik rahatsızlıklarınız bulunuyorsa lütfen bitkisel destek ürünlerini doktora danışmadan almayın.
  • Alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız bitkisel yağ veya diğer karışımları cildinizin ufak bir bölümünde denedikten sonra uygulayın.

Şimdi gelelim hangi bitkilerin uçuğa karşı etkili olduğuna:


Melisa Otu

Oğulotu olarak da bilinen melisa Avrupa’ya özgü aromatik bir bitkidir. Yaprakları esansiyel yağlar bakımından zengindir ve melisa en çok bakteri, mantar ve virüs enfeksiyonlarına karşı etkili özellikte olduğu için önerilir. Melisa uykusuzluk ve stres gibi şikayetleri de azaltan yatıştırıcı özellikte bir bitkidir. Uçukların iyileşmesi için melisa çayı içebilir ya da çayı soğutup pamuk yardımıyla günde birkaç defa uçuğa sürebilirsiniz. Melisa yağı uçucu bir yağ olduğu için doğrudan uçuk üzerine sürülmemeli zeytin yağı gibi taşıyıcı bir yağ veya su ile inceltilmelidir.

Bitkinin daha etkili olması için uçuk çıkacağını hissettiğiniz, belirtilerin ilk baş gösterdiği anda melisaya başvurmalısınız. Yatıştırıcı özelliği nedeniyle bitkinin yatıştırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmaması gerekir.

Sarı Kantaron

Sarı kantaron kimi zaman ciltteki lekelere kimi zaman da hafif düzeydeki depresyonu iyileştirmek için önerilen, çok marifetli bitkilerden biridir. Sarı kantaronun bir diğer özelliği de virüs enfeksiyonlarıyla savaşabilmesidir. Sarı kantaron yağı taşıyıcı bir yağdır, sarı kantaron yağını uçuğun üzerine doğrudan uygulayabilir, bitkiyi tablet olarak alabilir ya da çay olarak içebilirsiniz.

Meyan Kökü

ismini daha çok sindirim sorunları söz konusu olduğunda duyduğunuz meyan kökü iltihap giderici, virüs enfeksiyonlarına karşı savaşan ve bağışıklık sistemini güçlendiren çeşitli maddeler içerir. Bitkinin uçuk virüsünü sindirmekte oldukça etkili olduğu görüşü yaygındır. Meyan kökünün hem ciltteki kızarıklığı ve şişliği aldığı hem de virüsün gücünü kırdığı belirtilmektedir. Meyan kökü çayı veya tabletleri uçuktan kurtulmanızı kolaylaştırabilir. Ancak yüksek tansiyon veya karaciğer sorunu olanlara ağızdan alınan meyan kökü ürünleri önerilmez.

Aloe Vera

Ciltteki yaraları hızla iyileştirdiği bilinen aloe vera pek çok cilt bakım ürününün de ana malzemesidir. Ağrıyı azaltan, hücreleri yenileyen, iltihap giderici bir bitkidir. Aloe vera özlü dudak kremleri, uçuk ilk belirtilerini verdiği anda sürülürse son derece etkili olabilir. Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalar aloe veranın uçuk virüsünü etkisiz hale getirebildiğini göstermiştir. Elbette laboratuvar dışına çıkıldığında aloe veranın bu etkisi biraz daha azalır ancak yine de uçuk için önerilen bitkilerden biri olmaya devam etmektedir.

Çay Ağacı Yağı

Açık yaralar söz konusu olduğunda hemen adı geçen bitkisel yağlardan biri de çay ağacı yağıdır. Özellikle akne tedavisinde önerildiğini duymuş olabilirsiniz. Uçuk söz konusu olduğunda, inceltilmeden kullanılabileceği söylense de uçucu yağlarda dikkatli olmak en iyisidir.Çay ağacı yağının hafif tahrişe veya alerjiye neden olduğu durumlar görülmüştür. İnceltilmeden kullanıldığında sadece bir damlası yeterli olacaktır. Bitkisel yağın kendi ambalajında yer alan damlalık, elinizi bol tutmanızı engelleyecektir.

Önlemler ve Uyarılar: Uçuğun tekrarlamasını önlemek için güneşte fazla kalmamalı, yorgunluk, uykusuzluk ve stresten kaçınmalısınız. Bitkiler uçuk belirtilerini hafifletebilir ancak ne bitkiler ne de diğer tedavi yöntemleri uçuktan tamamen kurtulmanızı sağlayamaz. Dönem dönem uçuklar tekrarlayabilir. Uçuk çıktıktan sonra uçuğa olabildiğince az dokunmalı ve dokunmak zorunda kalırsanız ellerinizi iyice yıkamalısınız. Uçuk virüsü çok kolay bulaşan bir virüstür. Uçuğu olan kişiler özellikle küçük çocuklara dokunmaktan kaçınmalıdır.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın