Sinüzite İyi Gelen Bitkiler

Sinüzit olarak da bilinen sinüs enfeksiyonları, pek çok kişiyi etkilemektedir. Sinüsler elmacık kemikleri, çene kemiği ve kaşların altındaki kemikte yer alan hava dolu boşluklardır. Bu boşlukların iltihap ile dolmasına sinüzit adı verilir. Bakteri, virüs ya da mantar gibi mikroorganizmalar, sinüs enfeksiyonlarına neden olur. Sinüslerin, mukus ile dolması sonucu, sinüs kanalları tıkanır ve bu durum mikropların ortaya çıkmasına izin verir. Üst solunum enfeksiyonu, gribal enfeksiyon, burun eğriliği, alerji, geniz eti gibi nedenler sinüzite yol açabilir. Baş ağrısı, burun tıkanıklığı, göz akıntısı benzeri belirtileri vardır. Özellikle iltihaplanmaya, enfeksiyona ve ağrılara karşı önerilen bitkiler sinüzite iyi gelebilir.

Şeytan Pençesi Otu

Sinüslerin baş ağrısına yol açabileceğini söyledik. Özellikle de sinüs boşluklarının olduğu yerlerde bir basınç hissedilir. Şeytan pençesi otu, kronik sinüzite bağlı bu tip baş ağrılarını hafifletmek için tavsiye edilir. Bitki bağışıklık sistemini güçlendirir ve sinüs boşluklarını dolduran mukusun incelmesini sağlar. Böylece iltihabın boşalması kolaylaşır ve sinüslerde hissedilen baskı azalır. Sinüs kaynaklı ağrılar alında, yanaklarda, üst dişlerde, göz arkalarında hissedilebilir.

Şeytan pençesi sinüs ağrılarına tavsiye edilir ama öte yandan ters bir etkiyle baş ağrısını arttırabilir. Bitkinin diğer yan etkileri arasında kulak çınlaması ve iştah kaybı yer alır. Bu nedenle şeytan pençesi otunu nasıl ve ne sıklıkta kullanmanız gerektiğini önce bir doktorla konuşmak en iyisidir.

Gümüşdüğme

Latince ismi Tanacetum parthenium olan gümüşdüğme bitkisi Güneydoğu Avrupa çıkışlı bir bitkidir. Antik Yunan döneminde baş ağrıları ve regl ile ilgili sorunlar için gümüşdüğmeden yararlanıldığı bilinmektedir. Gümüşdüğmenin iltihap sökücü özelliği bulunur ve bu sayede sinüslerdeki mukoza zarının şişmesini ve sinüs kanallarının tıkanmasını azaltabilir. Yan etkisine rastlanmayan bitkilerden olmasına karşın, kan seyreltici ilaç kullananlara önerilmez. Ayrıca gümüşdüğmeye alerjisi olan kişilere de rastlanmıştır.

Altınmühür

Altınmühür (Hydrastis canadensis), faydalarını ilk kez Amerika’daki yerlilerin keşfettiği bir bitkidir. Geleneksel olarak cilt hastalıkları için kullanılmış olsa da günümüzde daha çok soğuk algınlıkları ve solunum yolu enfeksiyonları için tavsiye edilir. Bitkide bulunan ‘berberin‘ adlı maddenin, enfeksiyonları tedavi etmede ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde yardımcı olduğu düşünülür. Bakterilere karşı da etkili bir bitkidir. Kısa dönem kullanımı güvenlidir. Uzun dönem ve sürekli kullanım içinde bir doktora danışılmalıdır. Küçük çocuklara ve bebeklere altınmühür takviyesi verilmemelidir.

Söğüt Kabuğu

Salix alba ya da bilinen adıyla söğüt kabuğu, sinüsten kaynaklanan baş ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Söğüt kabuğu genellikle baş ağrısı, ateş, iltihap, romatizma, kas ağrısı, grip tedavilerinde ve kilo verme amaçlı kullanılır. Söğüt kabuğunun bileşenleri (salisilatlar), aspirindeki bileşenlere benzer özellikler gösterir. Böylelikle bitki, sinüs ağrıları da dahil olmak üzere ağrı kesici ve iltihap sökücü olarak öne çıkar. Aspirin size dokunuyorsa veya aspirine alerjiniz varsa, aynı etkileri yüksek ihtimalle söğüt kabuğu da gösterecektir. Aspirin alamayanlar, söğüt kabuğu takviyesi de almamalıdır.

Sinüzite İyi Gelen Diğer Bitkiler

Okaliptüs Yağı

Sinüzitten kaynaklanan tıkanıklığı gidermek için önerilen yöntemlerden biri de yüze buhar banyosu yaptırmaktır. Bu sayede burundaki hava yolları nemlenir, burun açılır ve rahatlama sağlanır. Buhar banyosunu daha etkili kılmak için, buhar banyosuna okaliptüs yağı eklenmesi tavsiye edilir.

Küçük bir tencerede kaynatacağınız suya birkaç damla okaliptüs yağı damlatabilirsiniz. Ardından başınıza bir havlu örterek ocaktan aldığınız tencereye doğru, (yanmamaya dikkat ederek) öne eğilin ve buharla birlikte okaliptüs yağını içinize çekin. Yağ burun mukoza hücrelerine erişecek ve tıkanıklığın azalmasını sağlayacaktır.

Zeytin Yaprağı Ekstraktı

Zeytin yaprağından elde edilen ekstraktın antiviral ve antibakteriyel özellikleri sinüzit altında yatan nedenleri hafifletmek için faydalı olabilir. Zeytin yaprağında bulunan ve güçlü bir antioksidan olan ‘hidroksitirosol‘, antibiyotikle karşılaştırılan bir potansiyele sahiptir. Bitkinin antioksidan özelliğinin yanı sıra antimikrobiyal özelliği de sinüziti hafifletmede etkilidir. Zeytin yaprağının bilinen bir yan etkisi yoktur ancak ekstraktın ne dozajda ve ne sıklıkta kullanılacağını mutlaka bir uzmana danışmanız gerekir.

Önlemler ve Uyarılar: Sinüzit ihmal edildiği takdirde körlüğe kadar varabilen komplikasyonlara yol açabilecek bir rahatsızlıktır. Sinüzit belirtilerinden şikayetçi olanlar ve 2 haftadan uzun bir süre boyunca sinüzit sorunu yaşayanlar, mutlaka bir doktora görünmelidirler. Sinüzite karşı alınacak tedbirler ve gerekli tedavi hakkında doktorunuzla konuşurken, bitkisel takviyeler ile ilgili sorularınızı da sorabilirsiniz.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , ,


Sinüzite İyi Gelen Bitkiler İçin 21 Yorum Yapılmış

 1. nisanur temel 01/10/2013 #

  Ben bu sinüzitten çok çektim, Allah kimseye bunu yaşatmasın.

  • admin 01/10/2013 #

   Geçmiş olsun, Nisanur Hanım.

  • şirin 15/11/2013 #

   Merhaba ben Şirin, bende de var şu sinüzit, Allah herkesi korusun.

  • esra akbaba 09/12/2015 #

   Sizinki nasıl geçti? Eşimde var ne yapabilirim diye araştırıyorum onu öyle görmeye dayanamıyorum 🙁

  • zeki 10/10/2016 #

   nasıl kurtuldunuz. bende çok çekiyorum. nasıl bir beladır bu.

 2. yunus emre 24/11/2013 #

  Evet sinüzit bende de var, bende baş dönmesi ve mide bulantısı yapıyor.

 3. mert yildiz 01/01/2015 #

  Selam arkadaşlar ben de şu anda yaşıyorum her gün ıhlamur, ada çayı bir de deniz tuzu suya katıp burnumdan alıp veriyorum inanıyorum düzeleceğim.

 4. deren 05/02/2015 #

  Benim sinüzitim göz ağrısına neden oluyor Allah kimseye yaşatmasın böyle gözüm sanki düşecekmiş gibi oluyor.

 5. bekir 22/03/2015 #

  slm arkadaşlar bende de var sinüzit başımın her tarafında sanki geziyor ve özellikle sağ gözüme çok vuruyor anlıma ve sağ gözüme vurdu mu çok kötü oluyor bunun tedavisi var mı tamamen kurtulmak için ben bir ara sinüzitten baş ağrısından ve ateşten burnumda damar yarılması oldu ve öksürsem hapşırsam sinirlensem başım az bir ağrıdı mı burnum kanıyordu şimdilik kurtuldum ama gene olmasından korkuyorum şu an sinüzit var hala çekiyorum bunu kesin bir çözümü yok mu tamamen kurtulmak istiyorum bilen varsa lütfen tamamen kurtulmak için paylaşırsa memnun olurum saygılar dilerim.

  • cemal 08/07/2015 #

   slm. kardeşim öncelikle geçmiş olsun bende çok çektim. sinüzitten çok şükür kurtuldum. şifası çörek otu sabah aç karnına bir çay kaşığı akşam aç bir çay kaşığı çiğneyerek ye on beş gün ye allahın izniyle kurtulursun. ben kurtuldum.

   • TARIK KIYAK 25/07/2015 #

    Bak yiyorum sonra bir şey olursa karışmam 🙂 sağ ol yine de sanki az bir şey kesti gibi hemen de gösteriyor mu etkisini?

 6. hatice 19/06/2015 #

  Merhaba arkadaşlar ben de şiddetli baş ağrısı ile doktora gittim sinüzit teşhisi koydular antibiyotik tedavisi gördüm ama ilaç bitince yineliyor. Şu an hamileyim ilaç da alamıyorum şikayetlerim arttıkça artıyor. Okaliptüs buhar banyosunun iş yaradığını duydum ama bebeğime zarar verir mi diye endişeleniyorum bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

 7. Özgür 30/07/2015 #

  Evet bende de var kendimce bulduğum çözümler ve öncelikle dikkat edilmesi gerekenler nemli veya Terliyken rüzgar almayın ve saçınız ıslakken dışarı çıkmayın bu durumda ne yapmalıyız ilaç kullanmadan öncelikle ılık bir duş daha sonra havlu ile iyice kurulanıp uyuyun kalktığında bir şeyiniz kalmayacaktır ilaçsız düzeleceksiniz denemelisiniz şimdiden geçmiş olsun.

 8. serkan keser 31/07/2015 #

  Okaliptüs yağı tıkanıklık varsa rahatlatıyor. Ada çayı da içiyorum ara ara. Karabaş otunun çayı da faydalı diye duydum fakat denemedim. Allah hepimize şifa versin inşallah, daha büyük dert vermesin. Amin.

 9. erbil 18/10/2015 #

  Bir gün ada çayı içtim hoşuma gidince tüm gün içmişim farkında olmadan (beş -altı bardak). Akşam normal yattım sabah kalktığımda burnumun tamamen açıldığını tüm ağrılarımın kaybolduğunu hissettim. Sonra tekrar eski haline geldi tabi ama bundan sonra düzenli olarak içeceğim. Herkese tavsiye ederim.

  • orhan 11/10/2016 #

   selam ada çayını o kadar çok tüketmeyin başka yan etkileri var isterseniz biraz araştırın yan etkilerini

 10. Özlem 30/11/2015 #

  Merhaba, Mart ayından beri geçmeyen ve sıklıkla şiddetli boğaz ağrısına sebep olan sinüzitim var. Şu anda da boğazım feci şekilde ağrıyor ve yutkunamıyorum. Çörek otu ada çayı demişsiniz biraz önce ikisini de uyguladım fakat çörek otu inanılmaz bir mide bulantısı yaptı. Çörek otunu çiğnemek yerine ezip bal ile karıştırmak da aynı etkiyi sağlar mı bilginiz var mı acaba? Aylardan beri bıktım artık Dr.a gidiyorum antibiyotik veriyor ve geçirmediği gibi tüm bağışıklığımı da bitirdi maalesef. Bilgi rica ediyorum lütfen.

  • osman 04/01/2016 #

   İçine bal koyup karıştırıp içsen sorun olmaz en azından acıyı keser daha çok faydalı bitkiler var yakınında bulunan bitki satan yere git oradan sana gereken yardımı yaparlar 10 dakikalık buharla rahatlama görürsün.

 11. aysegul aktas 17/12/2015 #

  Gerçekten mi çörek otu ise yarıyor mu bir senedir çekiyorum kafa ağrısı diş ağrısı da yapıyor doktor ameliyat dedi ama tampondan korktuğum için ameliyat olamıyorum ama sabaha kadar da uyuyamıyorum nefes alamıyorum çok kotu bir şey psikolojim çöktü.

  • Ali 22/01/2016 #

   Kardeşim ben inanıyorum çünkü Peygamberimizin hadisi şerifi var çörek otu ölüm hastalığı hariç her şeye devamı buyuruyor.

 12. Ahmet 21/12/2015 #

  Merhaba arkadaşlar ben bu sinüzitten bıktım usandım .Doktorlar bunun çaresini bulamıyorlar. Ben burnum yıkanır diye ameliyat oldum Mart 2015 de hiçbir faydası olmadı. Ben 30 yıldır bu rahatsızlıkları yaşıyorum size önerim antibiyotik kullanılmamasıdır. Önemli olan burun tıkanıklığını doğal yollardan boşaltma bunun için en iyisi antibiyotik kullanmamak çünkü antibiyotik kurutup daha kötü yapıyor.
  Benim yaptığım soğuk pres ile sıkılmış çörek otu yağını damlalar ile birer ikişer damla burnuma damlatma. Ben bunun çok faydasını gördüm. Yalnız biraz yakıyor ona katlanırsanız her tıkanmasında damlatıyorum baş ağrısını dahi kesiyor aynı zamanda burundan ve genizden sinüslerdeki kurumuş akıntıları söküyor.

Bir Cevap Yazın