Sigarayı Bırakmak İçin Yardımcı Bitkiler

Çoğumuz sigaranın vazgeçilmesi en zor bağımlılıklardan biri olduğu konusunda aynı fikirdeyiz. Etrafımıza şöyle bir baktığımızda, sigarayı hiçbir yardım almadan bırakanlar olduğu kadar, bu bağımlılıktan kurtulmak için her yolu deneyenlerin bulunduğunu da görüyoruz. Sigarayı bırakmakta kararlı olanlar için çeşitli sağlık kuruluşlarından, nikotin sakızlarına varana dek dışarıda size yardımcı olmaya hazır pek çok destek hizmeti veya ürün bulunuyor.

Belki herkes bilmez ama sigarayı bırakmak için önerilen yöntemlerden biri de bitkilerdir. Pek çok kişi sigarayı bırakmak için doğal bitkilere yönelmeye devam ediyor.

Sigarayı bırakmaya yardımcı bitkilerin yoksunluk belirtileri üzerinde etkili olması beklenir. Psikolojik ya da fiziksel nikotin ihtiyacı, sinirlilik, uykusuzluk, baş ağrısı veya öksürük gibi yoksunluk nedeniyle ortaya çıkan şikayetler genellikle birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişen bir sürenin ardından sona erer. Bitkiler bu süreci daha kolay atlatmanızı sağlayabilir.

Sigara Bıraktıran Bitkiler

Sigarayı bırakmanın zor yanı, sigara içmediğinizde ortaya çıkan yoksunluk belirtilerine karşı koymaktır. Aşağıdaki bitkilerin nikotin ihtiyacını ve yoksun belirtilerini yatıştırdığına inanılır:

Lobelya: Kızılderili tütünü olarak da bilinen lobelyanın nikotin bağımlılığını yavaş yavaş azalttığı düşünülür. Lobelyanın doğrudan sigarayı bıraktırdığı ispatlanmış değildir ancak bitkinin madde bağımlılığı ile güçlü bir ilişkisi olan, beyindeki dopamin kimyasalı üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Dopamin üzerindeki bu etkisiyle lobelyanın, amfetamin bağımlılığını azaltmakta işe yaradığı görülmüştür. Sigaraya gelince, lobelya ve dopamin bağlantısının sigarayı bırakmak isteyenlerin de işine yarayacağına inananların sayısı yüksektir. Bu teorinin ne kadar doğrulanabileceği konusunda şüpheler olduğunu belirtmiştik. Buna ek olarak bir de lobelya ile ilgili diğer uyarılara bakalım.


Lobelyayı piyasada kurutulmuş olarak, sıvı ekstre halinde, tentür veya fitil şeklinde bulabilirsiniz. Ancak lobelya ürünlerini asla kendi başınıza, bilmeden kullanmaya kalkmamalı ve mutlaka bir doktora danışmalısınız. Örneğin zehirli olması nedeniyle lobelya çayı yapılmaz ve içilmez. Doğru kullanılmazsa bitki zehirlenmeye, orta derecede solunumu yavaşlatmaktan solunumu durdurmaya kadar varan, tehlikeli yan etkilere neden olabilir. Lobelya tarifleri için doktora veya bitki uzmanlarına başvurunuz.

Kedi otu kökü: Doğal bir yatıştırıcı olarak kabul edilen kedi otunun sakinleştirici özelliği vardır. Bu bitkinin uykusuzluk için tavsiye edildiğini duymuş olabilirsiniz. Sigarayı bırakmaya çalışanların başlıca sorunu da, yoksunluk sonucu olarak sinirlilik, huzursuzluk, kaygı gibi belirtiler yaşamalarıdır. Uykuyu da düzenleyen kedi otu kökü sayesinde bu belirtilerle başa çıkmanız kolaylaşabilir. Kediotu toz, tentür ve kapsül şeklinde bulunabilir.

Kedi otu destek ürünlerini bir aydan fazla kullanmak bazı yan etkilere neden olabilir. Bulanık görme, baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve bulantı bu yan etkilerden bazılarıdır. Ayrıca ilaç kullananların da sakinleştirici özellikteki bu bitkiyi kullanmaları sakıncalı olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı kedi otu ürünlerini güvenilir markalardan temin etmek, kullanım detayları hakkında iyice bilgilenmek ve kullanmadan önce bir doktora danışmak önemlidir.

Nane: Nanenin içerdiği mentol, nikotin ihtiyacını bastırmaya yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada, sigarayı bırakmaya çalışan kişilere nane solutulmuş ve bu kişilerde nikotin ihtiyacının tıpkı bir sigara içmişcesine giderildiği görülmüştür. Mideyi de yatıştıran bir bitki olan nane, nikotin yoksunluğu nedeniyle midesi rahatsızlananlara da destek olacaktır.

Sigarayı bırakmaya çalışanlar nane çayı içebilir, nane çiğneyebilir ya da nane sakızıyla sigara açlığını bastırmaya çalışabilir.

Sarı kantaron: Sigarayı bırakmaya çalışanlar arasında depresyon şikayetiyle bazı antidepresan ilaçlara yönelenler çoktur. Doğal antidepresan bitkilerden biri olarak kabul edilen sarı kantaron, depresyon için reçetesiz çözüm arayanların işine yarayabilir. Elbette burada sözünü ettiğimiz orta şiddette bir depresyondur. Ciddi depresyon vak’alarında sarı kantaron beklenen etkiyi gösteremez. Bu bitkiyi çay, tablet, sıvı ekstre gibi çeşitli biçimlerde satılan bu bitkiyi kesinlikle antidepresan ilaçlarla birlikte
kullanmayın.

Kaygan karaağaç: Sigarayı bırakma aşamasında ortaya çıkan fiziksel tepkiler arasında boğaz ağrısı ve öksürük de yer alır. Kaygan karaağaç bu tip şikayetleri dindirmede size yardımcı olabilir. Kaygan karaağacın solunum yollarındaki tıkanıkları açma özelliği sayesinde, kısa sürede daha rahat nefes almanız mümkün olabilir.

Önlemler ve Uyarılar: Kendi kendinize asla bitki kürü veya reçetesi uydurmamalısınız. Bitkilere başvurmadan önce mutlaka bir uzmana, bir doktora başvurunuz. Özellikle hamileler, bir rahatsızlığı bulunanlar ve ilaç kullananlar bu konuda çok dikkatli olmalıdır. Her durumda kaliteli ve resmi makamlarca onaylanmış bitkisel ürünleri satın almaya ve kullanmaya özen göstermelisiniz. Burada yer alan bitkilerin, resmi olarak sigarayı bıraktırdığının ispatlanmadığını unutmayınız.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın