Ses Kısıklığına İyi Gelen Bitkiler

Ses kısıklığı hemen herkesin başına gelebilir. Gırtlakta iltihap, enfeksiyonlar, alerji, sigara, reflü, uzun süre bağırmak, çığlık atmak benzeri nedenlerden dolayı ses kısıklığı meydana gelebilir. Soğuk algınlığı da yaygın ses kısıklığı nedenlerinden biridir. Ses kısıklığı birkaç hafta sürüyorsa veya nedeni konusunda fikir yürütemiyorsanız bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmanız gerekir.

Nodül, kist, iltihap, reflü gibi nedenlerin tedavileri farklılık gösterecektir. Ancak hemen her tür ses kısıklığında bol su içilmesi ve sesin dinlendirilmesi istenir. Ayrıca kesinlikle sigara içilmemelidir.

Larenjit yani gırtlak bölgesinde iltihaplanma genellikle soğuk algınlığının ardından gelişir. Öte yandan alkol alımından alerjiye diğer pek çok nedenden dolayı da kaynaklanabilir. Genellikle de ses kısıklığına neden olur. Önce bir doktora görünmek şartıyla, bazı bitkilerden larenjiti ve ses kısıklığını tedavi etmek üzere yararlanabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendiren, iltihap giderici, antimikrobiyal bitkiler iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Ses Kısıklığına Bitkisel Çözümler

Ses kısıklığı, nodül benzeri, altta müdahale edilmesi gereken bir neden yatmadığı sürece kendi kendine düzelir. Bu arada bol bol su içmeniz gerekir. Fısıldayarak bile olsa konuşmaktan ve sesinizi kullanmaktan kaçınmalısınız. Kafeinli, alkollü ve asitli içecekler içilmemelidir. Öte yandan ballı, kafeinsiz ılık çaylar ses kısıklığına tavsiye edilen içecekler arasındadır.

Limon pek çok kaynakta, ses kısıklığına iyi gelen bitkisel reçetelerde yer alsa da, asitli yapısı nedeniyle aslında içeceklere katılmaması, özellikle de reflü hastaları için daha doğru bir seçim olur. Özellikle de ses kısıklığı reflü kaynaklıysa, limon işleri daha da kötüleştirebilir.


Papatya Çayı: Daha çok uykusuzluğa veya öksürüğe karşı önerilen papatya çayı, larenjit belirtilerini hafifletmek için içebileceğiniz kafeinsiz çaylar listesine eklenebilir. Papatya çayının ses kısıklığı üzerindeki etkisi ne kadar güçlü ya da hızlı olur tartışma konusudur ama ballı papatya çayı boğazı rahatlatacak ve zararı dokunmayacaktır.

Ekinezya: Larenjit de dahil olmak üzere üst solunum yolları enfeksiyonlarında en çok önerilen bitkilerden biri de ekinezyadır. Bağışıklık sistemini düzenler ve çeşitli enfeksiyonlarla, alerji ve soğuk algınlığı belirtileriyle savaşmaya yardımcıdır. Dolayısıyla ses kısıklığına neden olan pek çok faktöre karşı ekinezya çayının yararını görebilirsiniz.

Sarımsak: Her derde deva, mucize bitki sarımsak ses kısıklığı söz konusu olduğunda da karşımıza çıkar. Sarımsak doğal bir antibiyotik olarak kabul edilen ve pek çok konuda iyileştirici özelliği olduğu bilinen bir bitkidir. Birkaç diş doğranmış sarımsağı bal, elma sirkesi ve suyla karıştırarak ses kısıklığına özel bir şurup hazırlayabilirsiniz. Ancak elma sirkesi asitli olduğundan, mümkünse çiğ sarımsak yiyerek veya sarımsak çayı hazırlayarak da bitkinin faydası görülebilir.

Zencefil: Zencefilin iltihabı azalttığı ve bakterileri yok ettiği artık pek çok kişi tarafından bilinmekte. Bu iki özellik de ses kısıklığına karşı bitkiyi etkili kılar. Hatta profesyonel olarak sesini kullanan kişilere düzenli olarak zencefil çayı içmeleri ve bu şekilde ses tellerini tahrişe karşı korumaları önerilir. Ballı zencefil çayı ile boğazınızı rahatlatıp sesinizi geri kazanmayı deneyebilirsiniz.

Önlemler ve Uyarılar: Bal kesinlikle bir yaş altındaki çocuklara verilmemelidir. Ancak daha büyük yaştaki çocuklar ve yetişkinler için, hakiki bal oldukça faydalıdır. Öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir. Ses kısıklığına ateş, lenf düğümlerinin şişmesi, boğuk ses gibi belirtiler eşlik ettiğinde hemen bir doktora başvurulmalıdır.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,

Ses Kısıklığına İyi Gelen Bitkiler İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. kürşat 26/03/2017 #

    En iyi gelen nefes dinlendirme bol bol su içmeyi öneriyoiy

Bir Cevap Yazın