Sağlığa İyi Gelen Başlıca 10 Bitki

Binlerce yıldır bitkiler sağlığı korumak ya da rahatsızlıkları hafifletmek için kullanılagelmiştir. Bitkisel terapilerde bitkinin kökleri, çiçeği, yaprakları, sapları, meyveleri ya da yaprakları kurutularak, çay şeklinde demlenerek ya da tentür dediğimiz karışımlar aracılığıyla sağlığı iyileştirmek için kullanılır.

Pek çok yapay ve sentetik ürünle çevrili olduğumuz günümüz koşullarında, bitkiler doğallıkları ile yeniden pek çok kişiyi cezbetmekte. Ancak hatırlamakta fayda var ki, bitkiler de kimyasal bir içeriğe sahiptir ve zaman zaman yan etkileri görülebilir.

Farklı sağlık şikayetleri için farklı bitkiler önerilir ancak bazı bitkiler daha sık karşımıza çıkarlar. Bu bitkiler fayda bakımından kendilerini diğerlerinden daha fazla ispatlamış ve daha fazla araştırmanın konusu olmuşlardır. Bu makalemizde sağlığa iyi geldikleri için en çok öne çıkan bitkilerden 10 tanesini, faydalarıyla birlikte bulabilirsiniz.

Alıç Bitkisi

Gül ailesinden olan, çiçekli, küçük bir ağaç olarak tarif edebileceğimiz alıç, Kuzey Avrupa çıkışlı ama tüm dünyada yetişen bir bitkidir. Yüksek tansiyonu düşürdüğü, hızlı nabız atışını yavaşlattığı ve koroner atardamarları açarak kalbin kan pompalamasına yardımcı olduğu ve bu şekilde kalp kaslarının önemli besinleri almasını sağladığı belirlenmiştir. Hafif belirtilerle seyreden kalp yetmezliğinde de alıç bitkisinin olumlu etkisinin olabileceği düşünülür. Elbette söz konusu kalp rahatsızlığı gibi önemli bir konu olduğunda, asla kendi kendinize alıç veya başka bir bitki kürü yapmamalı, mutlaka önce doktorunuza danışmalısınız.


Deve Dikeni

Deve dikeni binlerce yıldır farklı şikayetler için önerilen bitkilerden biri olmuştur. Bu şikayetler içerisinde en çok siroz da dahil olmak üzere çeşitli karaciğer problemleri, safra kesesi rahatsızlıkları ve kronik hepatit için kullanıldığı görülmüştür. Bu noktada, deve dikeninin karaciğer iyileştirmekteki etkisi üzerine yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarının olumlu-olumsuz yönde çeşitlilik gösterdiğini belirtelim. Bitkinin ayrıca kolesterolü düşürdüğü, sirozlu diyabet hastalarında insülin seviyesini düşürdüğü yönünde görüşler de vardır.

Ekinezya

Ana vatanı Kanada ve Amerika olan ekinezya bitkisi genel olarak soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletmek hatta bu rahatsızlıkların önüne geçmek için tavsiye edilen bitkilerin başında geliyor. Ancak yapılan bazı bilimsel araştırmalarda ekinezya desteğinin gribi önleyeceğine dair kesin bir kanıta ulaşılamamıştır. Öte yandan belirtilerin hafiflemesinde bitkinin etkili olabileceği görülmüştür. Ekinezya virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı sağlıklı hücreleri koruyabilme özelliğine sahiptir ve bitkinin doku iltihaplanmasını (saman nezlesinde olduğu gibi) azalttığına dair kanıtlar bulunmuştur.

Geven Bitkisi

Özellikle geleneksel Çin tıbbında geniş yer bulan geven, bağışıklık sistemini desteklemek ve kronik hepatiti tedavi etmek için önerilir. Çok kesin bulgular elde edilememiştir ama genel kanı bitkinin kalbe destek olduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği yönündedir.

Gingko Biloba

Ginko biloba ekstraktı beyine kan akışını arttırdığından, bitki bunama veya hafıza zayıflığı gibi sorunların tedavisiyle ilgili olarak popülerlik kazanmıştır. Gerçekten de çeşitli sağlık kuruluşları bitkinin zihin üzerindeki olumlu etkilerinin sadece bir söylentiden ibaret olmadığını açıklamıştır. Zihin gücünü arttırmak dışında Gingko biloba astım ve bronşit gibi solunum rahatsızlıklarında da önerilir. Bitkinin iyi geldiği söylenen diğer rahatsızlıklar arasında halsizlik, cinsel işlev bozukluğu, kulak çınlaması ve MS hastalığı yer alır.

Ginseng (Asya Ginsengi)

Asya ginseng’inin fiziksel ve zihinsel performansı artırabileceği düşünülür. Bitkinin kan dolaşımı üzerindeki olumlu etkisi bu performans artışlarını açıklayabilir. Ginseng, özellikle hafızayı güçlendirmek ve öğrenmeyi kolaylaştırmak konularında etkili bitkilerden biridir. Bu etkilerinin yanı sıra kolesterolü düşürmesi, karaciğeri koruması ve akciğerleri kuvvetlendirmesi, Asya ginsenginin en faydalı bitkiler arasında yer almasını sağlar.

Kedi Otu

Uykusuzluk dendiğinde en çok adı geçen bitkisel çözümler genellikle kedi otu içerir. Bu konuda yapılmış bilimsel deneylerde de, uykusuzluk şikayeti olanların kedi otundan olumlu yönde faydalandığı ortaya koyulmuştur. Genellikle güvenli bir bitki olarak kabul edilse de bazı kişilerde kedi otu heyecan ve sinirlilik halinde artışa neden olabilir.

Meyan Kökü

Kireçlenme, astım ve bronşit gibi iltihabi hastalıkların tedavisinde meyan kökünün olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Bu bitki ayrıca vücut geneline oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin, zararlı toksin maddeler yüzünden zarar görmesini de engelleyebilir. Meyan kökünün faydalı olabileceği şikayetlerden biri de adet düzensizliğidir. Japonya’da yapılan klinik bir deney, adet düzensizliği olan kadınlarda bitkinin tekrar düzenli adet görme konusunda yardımcı olduğunu göstermiştir. Ancak bu deneylerin uzman gözetiminde, tüm doz ve kullanım süreleri ayarlanarak yapıldığı unutulmamalıdır. Meyan kökünü kullanmadan önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Sarı Kantaron

Dünya genelinde yetişen sarı çiçekli, sarı kantaron bitkisi şu günlerde en çok yatıştırıcı etkisiyle gündemde. Hafif dereceli depresyon ve stres şikayetlerinde sarı kantaron olumlu etki gösterebilir. Ancak yatıştırıcı, sakinleştirici, antidepresan ilaç kullanan kişiler sarı kantaron desteği almamalıdır. Zaman zaman ortaya çıkan kaygı sorunu ve uyku bozuklukları için sarı kantaron en çok önerilen bitkilerden biridir. Bitki ayrıca cilt bakımı, cilt hastalıkları ve cilt lekeleri için de tavsiye edilir. Bu konuda ufak bir uyarıda bulunalım: Sarı kantaron yağı cilde uygulandıktan sonra güneşe çıkılmamalıdır çünkü leke yapabilir.

Sarımsak

Doğal antibiyotik diyerek sık sık başvurduğumuz sarımsak özellikle sağlıklı bir kalp için öneriliyor. Damar sertleşmesini yavaşlattığı, yüksek tansiyonu düşürdüğü ve kötü kolesterolün damarlarda birikmesini önlediği bilinen bitki aynı zamanda bir kan inceltici görevi de görüyor.

Önlemler ve Uyarılar: Bitkilerin fayda göstermesi, onları nasıl kullandığınızla yakından ilgilidir. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bitkilerin yararlarından çok yan etkilerini ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Herhangi bir bitki terapisi öncesi mutlaka bir doktora veya uzmana danışmalısınız. İlaç kullananlar, hamileler ve çocuklar söz konusu olduğunda doktora danışmadan bitkiler tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. 
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın