Saça iyi Gelen Bitkisel Yağlar

Sağlıklı, gür ve parlak saçlar için doğanın nimetlerinden faydalanmaya karar verdiyseniz, saça iyi gelen bitkisel yağlar listesi epey işinize yarayabilir. Saç tipiniz ne olursa olsun, kıvırcık ya da düz, bu bitkisel yağlar saçınızın çok daha canlı, sağlıklı ve güzel görünmesine yardımcı olacaktır. İşte saçlarınız için kullanabileceğiniz en etkili bitkisel yağların bir listesi:

1. Jojoba Yağı

Jojoba yağı özellikle yıpranmış saçlar için önerilir. Bu yağ, saçları ve saç derisini derinlemesine nemlendirir. Özellikle saç uçlarındaki kırıkları önlemeye birebirdir. Unutmayın ki saç derisi ne kadar iyi nemliyse saçlar da o kadar iyi oranda nemli demektir. Jojoba yağını sadece saç için değil cildiniz için de taşıyıcı yağ olarak kullanabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgiyi jojoba yağının cilde faydalarını anlattığımız yazımızda bulabilirsiniz.

2. Zeytin Yağı

Zeytin yağının pek çok farklı kullanım şekli olduğunu biliyoruz. Harika bir nemlendirici, iyi bir saç yumuşatıcısı ve kepek önleyicisidir. Zeytin yağı saç derisini nemlendirir, saçları güçlendirir ve sağlıklı saç uzamasını teşvik eder. Saç için kullanabileceğiniz en besleyici yağlardan biridir.


3. Makadamya yağı

Makadamya yağına herkesin kulak aşinalığı olmayabilir. Makadamya ülkemizde Avustralya fındığı veya Avustralya cevizi olarak da bilinir. Eğer bulabilirseniz bu yağın saç için çok faydası vardır. Makadamya yağı kuru ve yıpranmış saçı nemlendirir, canlandırır. Saç derisini beslemesi de diğer bir faydasıdır. Dahası, bu yağ saçların gürleşmesini ve güçlenmesini sağlar.

4. Biberiye Yağı

Saç köklerini besleyen biberiye yağı böylece saçın gürleşmesine yardımcı olur. Artı olarak biberiye yağı saç derisini temizler ve ayrıca saç buklelerini güçlendirir. Kepekten kurtulmak için saç derinize uygulayabileceğiniz yağlardan biri biberiye yağıdır. Saça ipeksi bir yumuşaklık kattığı da görülecektir.

5. Hindistan Cevizi Yağı

Evde Hindistan cevizi yağı bulundurmuyorsanız, bunun büyük bir eksiklik olduğunu bilmelisiniz. Özellikle saç kuruluğundan şikayet edenlerin sık sık kullanması gereken yağlardan biridir. Hindistan cevizi yağı saç tellerini kalınlaştırır ve sağlıklı şekilde saçın uzamasına yardımcı olur. Saç derisi masajı için en uygun yağlardan biridir. İşin aslı sadece saç derisine değil tüm vücudunuza bu yağ ile masaj yapabilir ve vücudunuzu Hindistan cevizi yağı ile nemlendirebilirsiniz.

6. Avokado Yağı

Avokado yağı gibi avokada meyvesini de saç için kullanabilirsiniz. Avokado meyvesini mikserden geçirip saçınızda bir süre bekletmeniz de saçlarınıza faydalı olacaktır. Avokado A, C ve D vitaminleri bakımından zengindir. İçerdiği diğer protein ve amino asit gibi besleyici maddeler sayesinde saçınızda harikalar yaratabilir.

7. Argan Yağı

Saç deyince argan yağından söz etmemek olmaz. Hem cilt hem de saç için son derece faydalı, E vitamini ve antioksidan madde zengini bir yağdır. Saçı onarır, besler ve saça parlaklık kazandırır. Bu yağın ‘mucize yağ’ olarak adlandırılması boşuna değildir. Argan yağı ile ayrıntılı bilgi almak isterseniz argan yağının faydalarını anlattığımız makalemize de bir göz atabilirsiniz.

Bitkisel yağlardan saç için faydalanacaksanız, olabildiğince doğal, katkısız ve kaliteli ürünlerden yararlanmaya özen gösterin. Her tip saçta bu yağlar kullanılabilir ancak çabuk yalanan saçlar için ayda sadece birkaç kez bitkisel yağ kullanılması tavsiye edilir.

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,

Saça iyi Gelen Bitkisel Yağlar İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. nakışcı 08/07/2016 #

    yağları karıştırıp saça uygulayabilir miyiz

  2. türker 20/07/2016 #

    yukarıda bahsetmiş oldugunuz yaglardan biberiye jojoba ve hindistan cevizi yağlarını aldım kullanımı nasıl olucak haftada kac kez ve dus sonrasındamı sürülecek?

Bir Cevap Yazın