Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Bir zamanlar aynanın önünde ne şekil versem diye düşündüğünüz o gür saçlar bir de bakmışsınız ki tel tel ele geliyor. Özellikle orta yaşla beraber hem kadın hem erkek saç dökülmesi epey kişinin şikayet ettiği başlıca konulardan biridir. 50 yaşından itibaren erkeklerin yarısından çoğu ve 70 yaşına yaklaşan kadınların yüzde 40’ı da genelde saç dökülmesinden etkilenecektir. Sadece yaş değil çevre koşulları, saç cinsi, stres, genler, hormonal değişiklikler, kullanılan ilaçlar benzeri daha pek çok faktör henüz erken yaşlarda saç dökülmesine neden olabilir. Peki ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler dışında acaba bitkiler saç dökülmesinin önüne geçebilir mi? Saç dökülmesine iyi gelen bitkileri değerlendirmeye çalışalım.

Saç, saç kökleri tarafından üretilir. Bu köklerin hepsi aynı anda saç üretmez. Arada bir dinlenmeye çekilen saç kökleri vardır ve dinlenme aşamasındaki saç köklerinin tuttuğu saç telleri dökülür ama kökler aktifleşince bu dökülen saçlar yeniden çıkar. Bu döngüye bakarak her gün 50 ile 100 adet saç telinin dökülmesi normal karşılanır. Ancak normalden daha çok saç kökü dinlenmeye çekiliyor, zarar görüyor ya da ölüyorsa ve saç yenilenmesi dökülme hızına yetişemiyorsa, bu durumda gözle görülür biçimde saç seyrelmesi ortaya çıkacaktır.

Özellikle erkeklerde görülen ve genetik olduğu düşünülen doğal saç dökülmelerine yönelik, piyasada satışa sunulmuş olan pek çok ilaç görebilirsiniz. Ancak ne kadar iddialı olursa olsun bu ilaç ve serum benzeri ürünlerin sözünü ettikleri mucizevi sonucu alanlar nedense hep yalnızca o reklamlardaki kişilerdir de, gerçek hayatta pek karşımıza çıkmazlar. ‘Saçlarınız neden dökülüyor?‘ sorusunun cevabı bu noktada oldukça önemlidir. İlk önce bir doktora danışmak ve saçlarınız için nasıl bir yol izlemenin uygun olacağını sormak önemlidir. Yoksa kendi kendinize bitkilerden ya da ilaçlardan mucizevi etkiler beklemek size zaman ve para kaybettirebilir.

Prosiyanidin İçeren Bitkiler

Prosiyanidinler olarak bilinen ve pek çok bitkide bulunan antioksidan özellikteki bileşiklerin saçın yeniden çıkmasında etkili olduğunu sıkça duyuyoruz. Bu madde antioksidan özelliğiyle saç köklerine zarar veren serbest radikalleri engeller. Sağlıklı saç köklerine sahip olmak saç dökülmesinin önüne geçmekte önemli bir adımıdır. Prosiyanidinler dinlenmeye çekilen saç köklerini canlandırır ve yeniden saç üretimine geçmelerini sağlar. Japonya’da bu konuda yapılan araştırmaların olumlu sonuç verdiği bilinmektedir.

Prosiyanidin içeren bitkilerden bazıları şunlarıdr:

 • elma
 • arpa
 • üzüm çekirdeği
 • kakao
 • yaban mersini
 • yeşil çay
 • kuşburnu

Beslenmenizde bu bitkilere yer vermeniz, hatta bolca sebze meyve tüketmeniz tüm vücuda olduğu gibi saçlarınıza da faydalı olacaktır. Ayrıca piyasada bu bitkileri içeren, bitki özlü tonik ya da benzeri saç bakım ürünleri de bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Biberiye: Biberiye asırlardır saç dökülmesine karşı tavsiye edilen, bu konudaki geçmişi çok eskilere dayanan bitkilerden biridir. Günümüzde de bu popülerliğini sürdürdüğünü söylemek yanlış olmaz. Biberiye kafa derisine dışarıdan uygulandığında saç köklerini canlandırarak, saçların gürleşmesinde etkili olabilir.

Biberiye ayrıca içerdiği antioksidan, antibiyotik ve iltihap önleyici özelliklerdeki ‘rozmarinik asit’ maddesi sayesinde saç köklerini vücutta üretilen ve saça zarar veren çeşitli kimyasallardan da korur. Üstelik saç derisinin dezenfekte olmasına da yardımcı olur. Hem cilt hem de sindirim sistemi tarafından emilmesi kolay olan bu madde sayesinde, bir fincan biberiye çayı içmek bile saçınıza faydalı olabilir.

3-4 damla biberiye yağını bir yemek kaşığı zeytin yağı ya da badem yağı ile karıştırıp, bu karışımı masaj yaparak saç ve saç derinize uygulayabilirsiniz. Bir saat kadar yağı saçınızda beklettikten sonra saçınızı her zamanki gibi şampuanlayıp yıkayabilirsiniz.

Aloe Vera: Aloe veranın saç derisine pek çok faydası vardır. Saç derisi sağlığı iyileştikçe saçın da dayanıklılığı artar ve yıpranmaya bağlı dökülmeler azalır. Cildi yatıştıran, saçın pH dengesini sağlayan ve saçtaki nemi hapseden aloe vera saça sağlık kazandıran, saç dökülmesini azaltan ve yeni saçların çıkmasını teşvik eden bir bitkidir. Faydalarını test etmek üzere saç derinize aloe vera jeliyle masaj yapabilir, piyasada satılan aloe veralı saç bakım ürünlerden edinebilir ya da aloe vera çayı içebilirsiniz.

Çörek Otu Yağı: Ülkemizde pek çok bölgede yetişen çörek otunun sağlığa yararlarını saymaya kalktığımızda bunun oldukça uzun bir liste olacağını söyleyebiliriz. Mucizevi bitkiler arasında sayılan çörek otu Beta karoten, A, B1, B2, B6, E, C vitaminleri gibi saç için oldukça önemli bileşikleri içerir. İşte bu nedenle çörek otu yağının saç köklerini canlandırması, güçlendirmesi ve saçı beslemesi yalnızca bir söylentiden ibaret değildir. Çörek otu yağı ile saç diplerine masaj yapabilir ya da çörek otunu yemeklere katarak beslenme yoluyla faydalarından yararlanabilirsiniz.

Isırgan Otu: Isırgan otunun saç dökülmesini önlediğine ve saçların yeniden çıkmasına yardımcı olduğuna dair pek çok kaynak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar klinik deneylerin sonucunda ısırgan otunun saç dökülmesine çare olduğunu ispatlamak mümkün olmamışsa da, zengin içeriğiyle ısırgan otunun saç ve saç köklerine iyi geldiği düşünülmektedir. A vitamini, C vitamini, demir ve kalsiyum gibi içerdiği besleyici vitamin ve mineraller sayesinde ısırgan otu, vücudun pek çok derdine çare olduğu gibi, saç sağlığında da işe yarayabilir. Isırgan otu saç köklerini canlandırarak saça parlaklık verir, saçı güçlendirir. Bir başka faydası da kepek sorununu ortadan kaldırmasıdır.

Nane Yağı: Nane yapraklarından elde edilen nane yağının pek çok faydası vardır. Saç köklerini güçlendirmek de bu faydalardan biridir. Nane, daha çok nefesimizde hissettiğimiz ferahlatıcı etkisiyle, saç derisini ve saç köklerini rahatlatarak saçın gürleşmesine yardımcı olur. Nane yağı saça uygulanırken tek başına kullanılmamalı badem yağı ya da zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlardan biriyle veya şampuanla inceltilerek saç derisine uygulanmalıdır. Hoş kokusu, saça verdiği parlaklık ve kepek önleyici özelliği, nanenin saçlarımıza diğer katkılarıdır.

Önlemler ve Uyarılar: Bitki yağlarından veya bitkisel karışımlardan faydalanmak isteyenler, ilk olarak bu bitkilerin ya da yağların kullanım şekli ile ilgili bilgi edinmelidir. Saç derisini tahriş etmemek ya da alerjik reaksiyonlar yaşamamak adına bu nokta önemlidir. Yanlış uygulamalar saç dökülmesini arttırabilir. Her bitki yağı doğrudan cilde temas ettirilmemelidir. Esansiyel yağların taşıyıcı yağlarla karıştırılması gerekir. Gözle görülür sonuçlar için bakım kürleri bir süre düzenli olarak yapılmalıdır. Tek seferlik kürlerle saçlarınızda bir fark hissetmeniz zor olacaktır.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,


Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler İçin 15 Yorum Yapılmış

 1. elif yilmaz 12/04/2014 #

  Saçlarım çok dökülüyor bu bitkilerin nasıl kullanıldığıyla ilgili ayrıntılı bir bilgi yok mu?

  • admin 18/04/2014 #

   Elif Hanım yazının içinde kullanım şekillerinden söz etmeye çalıştık ancak daha ayrıntılı reçetelere ihtiyacınız varsa, aktarlardan bilgi alabilir ya da bitkisel reçetelerle ilgili site veya kitap araştırması yapabilirsiniz. Yardımcı olamadığımız için üzgünüz.

 2. eda 25/06/2014 #

  Egzamadan kaşlarım döküldü egzamam hala da geçmedi 7 yıl oldu, kaş da çıkarır mı bu bitkiler?

  • admin 29/06/2014 #

   Egzamanızı kontrol altına aldıktan sonra kaş için de bitkileri deneyebilirsiniz.

  • iremm 01/09/2014 #

   Kaşınıza sarımsak sürmenizi tavsiye ederim gerçekten çok etkili oluyor saçkıranda dahi etkili oluyor sarımsak geçmiş olsun.

 3. furkan avcu 31/07/2014 #

  21 yaşındayım babam ve amcalarımın çoğu kel ve bir de dayım, bu yaşta daha kel olmaya adım attım ilk bakışta dikkat çeken bir açıklık söz konusu, ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 07/08/2014 #

   Sayın Furkan önce bir cildiye uzmanına muayene olun. Sizdeki saç dökülmesinin önüne geçilebilir mi, hangi tip dökülme söz konusu bunları öğrenin. Doktor size çeşitli ilaç veya bitkisel terapi önerirse bunları uygulayarak önlem alabilirsiniz.

 4. ayse 15/08/2014 #

  Merhaba benim sorunum erkek tipi saç dökülmesi ailemde öyle sorunu olan yok kan tahlili yaptırdım bütün değerlerim normal sigara kullanıyorum acaba bunun bir etkisi var mı? Saçlarımı uzatmaya korkuyorum artık lütfen bir çare söyleyin.

 5. güneş 10/09/2014 #

  Merhaba, 18 yaşındayım ve yaklaşık bir haftadır saçlarım tutam tutam dökülüyor. Gerçekten gözle görülecek şekilde saçlarım açıldı ve inceldi. Ayrıca, Saç diplerim de stresten dolayı yaralarla dolmuş durumda. Doktor bir şampuan verdi fakat hiç bir fayda göremedim. Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 6. şevval 15/09/2014 #

  Merhaba benim saçımın dipleri dökülüyor. Doktora gittim doktor saçını sıkma dedi ama ben sıkmadan yapamıyorum. Görüntü olarak çok kötü duruyor. Komşum sirkeyle yıka sonra durula bunu üç gün boyunca uygula dedi. Bunu deneyeyim mi sizce saçımın sirke kokmasını istemiyorum. Kokar mı kokmaz mı bilmiyorum lütfen yardım edin. Dışarı çıkmaya utanıyorum. :(( :((

 7. erdal 01/10/2014 #

  Sevval Hanım hiç denemeyin sirke kokusu çıkmaz bit dahi düşer başınıza.

 8. muhammed 05/01/2015 #

  Benim saçımda saç kıran oldu doktor ilaç verdi iyi geliyor ama oluştuğu yerlerde kellik var saçım daha 18 yaşında epey açılmış baba tarafı kel anne tarafı kel değil ben ne yapabilirim lütfen yardımcı olun.

  • admin 08/01/2015 #

   Sabırlı olun ve doktor tedavisini sürdürün. Saçkıran tedavisi zaman alır ve stres olumsuz etkiler.

 9. hatice 27/01/2015 #

  Saçıma birçok yağ sürdüm ve sonuç olarak daha çok döküldü saçlarım. Yengem ‘biberiye çayı içmeye başlayınca dökülmem durdu’ demişti ama bende işe yaramadı. Hiçbir şeyin olmadığı gibi bunun da genetik dökülmeye faydası yok sanırım. Of ben n’apıcam? Ha bir de arkadaşlar saçınıza iyilik yapmak istiyorsanız, dökülmeyi durdurmak istiyorsanız öncelikli olarak şampuanlarınızı çöpe atın. Saç konusunda çektiğimiz bunca stresin sorumlusu şampuanlardır. Para kazanmak uğruna mahvettiler bizi. 22 yaşındayım ve bir parmak kalınlığı kadar saçım kaldı.

 10. gul 21/03/2015 #

  Benim 7 yıl önce başladı yalnız başımın ön kısımlarında dökülme hatta bayağı açılma oldu doktora kaç kere gittim faydası olmadı en son bir doktora gittim o da saç köklerini görebilecek bir cihaz olduğunu bunun için bazı tahliller yapılması gerektiğini söyledi bunun maliyeti de 1200 tl o yüzden yaptıramadım :-(

Bir Cevap Yazın