Pelin Otu Nasıl Kullanılır?

Botanikteki ismi ‘artemisia absinthium’ olan pelin otu bitkisi Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında yetişen bir bitkidir. Keskin ve acı tadının yanı sıra toksik maddeler içerdiği için de mutfaklara girmemiştir. Bu nedenle de pelin otu, nane, fesleğen gibi, elimizin altındaki bitkilerden biri değildir. Pelin otu ilaç yapımında da kullanılır ama tarihteki en meşhur kullanımlardan biri herhalde, geçmişte insanları delirttiği gerekçesiyle pek çok ülkede yasaklanmış olan absent içkisidir.

Günümüzde absent içkisi güvenli bir şekilde üretiliyor ve satılıyor. Pelin otu da artık başka pek çok kullanım biçimi ve faydasıyla anılıyor.

Pelin otundan yemeklerde değil, yalnızca şifalı özellikleri için, bir doktor gözetiminde yararlanılmalıdır. İçerdiği zehirli maddeler ve uyuşturucu özellikleri nedeniyle, uzun dönem kullanımı sağlık açısından risk oluşturabilir.

Kurt ve Parazit Tedavisi

Pelin otunun vücuttaki kurt ve parazitlerden arınmaya yardımcı olduğuna inanılır. Tıbben bu iddiayı kanıtlayacak yeterince araştırma yapılmamıştır ancak bir yandan da parazitlere karşı önerilen ilaçlarda pelin otu kullanıldığına rastlanır. Yaygın kanıya göre bitki, parazitleri etkisiz hale getirir ve böylelikle parazit ya da kurtlar organlara tutunmayı bırakır ve atık haline gelirler. Son aşamada sindirim sisteminden geçerek vücuttan atılırlar.

Pelin otu yapraklarını sıcak suda demleyerek, çay şeklinde içebilirsiniz. Ancak uzun süreli kullanımdan kaçının ve dozaj bilgileri için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

İrritabl Bağırsak Sendromu

Gaz, şişkinlik, kabızlık ya da ishal gibi semptomları olan ve modern hayatın hepimize yüklediği stresin de etkisinin büyük olduğu irritabl bağırsak sendromu kronik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın etkilerini gidermek için hazırlanan bitkisel karışımlara pelin otunun da dahil edildiğine rastlanır. Pelin otuyla birlikte nane, zencefil ve rezene gibi bitkilerden elde edilen bitki karışımları mide yanması gibi başka sindirim sorunları için de tavsiye edilir. Ancak bu tip karışımları bir doktora danışmadan, kendiniz hazırlamamalısınız. Pelin otunun sinir sistemi üzerindeki etkisi nedeniyle dikkatli olunmalıdır.


Kaygı ve Stres

Pelin otunun içki üretiminde kullanılmasının nedeni, uyuşturucu ve sakinleştirici etkisidir. Pelin otu ile migren ya da stres kaynaklı baş ağrılarını dindirdiğini veya kaygı sorununu hafiflettiğini söyleyenler vardır. Sinir sistemi üzerinde bitkinin etki etmesinin nedeni içerdiği ‘thujone‘ maddesidir. Bu kimyasal maddenin marihuananın (esrar) ana maddesiyle benzer özelliklerde olduğu bilinmektedir. İşte bu nedenle pelin otunun yön kaybı, aşırı mutluluk hali veya çevrenin daha canlı algılanması gibi yan etkileri olabilir.

Önlemler ve Uyarılar: Pelin otu içerdiği zehirli maddeler nedeniyle çok dikkatli kullanılmalıdır. Bunun anlamı bitkiyi tam olarak nasıl ve ne dozda tüketeceğinizi bilmiyorsanız, kesinlikle kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerektiğidir. Burada verilen bilgiler kesinlikle tedavi amaçlı değildir. Hamileler kesinlikle kullanmamalıdır. 
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın