Okaliptüs Yağının Faydaları

Pek çoğumuz okaliptüs kokusuna hiç de yabancı değiliz çünkü marketlerde satılan şekerlemelerden tutun ev kokularına dek pek çok farklı üründe okaliptüsün keskin ve ferahlatıcı kokusu karşımıza çıkar. Avustralya’ya özgü bitkinin tıbbi, endüstriyel ve parfümeri gibi farklı kategorilere ayırabileceğimiz geniş bir kullanım alanı vardır.

Burada daha çok tıbbi kullanımından söz edeceğimiz okaliptüs yağının başlıca faydalarını sıralarsak: okaliptüs yağı antibakteriyel, spazm çözücü, iltihap giderici, burun tıkanıklığını giderici, mantar önleyici, antiseptik, balgam söktürücü, ateş düşürücü ve ağrı kesici oluşuyla öne çıkar.

Öksürük

Şifacılar için okaliptüs yağının en çok övgü aldığı konuların başında balgam söktürücü olması ve böylelikle bronşit, tıkalı sinüsler ve inatçı öksürükler için doğal bir ilaç olarak kullanılabilmesi gelir.

Okaliptüs yağını öksürük veya burun tıkanıklığını gidermek için kullanacaksanız eczanelerde okaliptüs yağı içeren buhar banyosu, öksürük şurubu, pastil benzeri ürünler bulabilirsiniz.

Evde okaliptüs yağınız varsa büyük bir tas kaynar suya 5 damla okaliptüs yağı damlatarak, 10 dakika kadar buharını solumanız da faydalı olabilir. Solurken buharın dışarı kaçmasını önlemek için başınızın üzerine bir havlu yerleştirebilirsiniz.

Okaliptüs, akciğer dokularını canlandırarak nefes alma sürecinin kolaylaşmasına yardımcı olur.


Alerji

Günümüzde milyonlarca insanın alerjiden muzdarip olduğu bilinmektedir. Her gün polenler, toz akarları, çeşitli gıdalar ya da hayvan tüyü gibi alerjenler nedeniyle pek çok kişi alerji belirtilerini yaşamaktadır. Bu belirtiler sinüs tıkanıklığı, ciltte döküntü, öksürük hatta astım, göğüs sıkışması ve nefes darlığı gibi şikayetleri içeren belirtilerdir. Okaliptüs yağı alerjinin belli bir ölçüde kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir ancak her doğal ilaç kullanımında olduğu gibi, okaliptüs yağına başvurmadan önce de bir doktora danışılması önerilir.

Okaliptüs yağı öksürük, boğaz ağrısı veya sinüs tıkanıklığı gibi belirtilerin görüldüğü alerji türlerinde okaliptüs yağı içeren pastiller,
spreyler, öksürük şurupları, buhar banyoları ve merhemler aracılığıyla balgam gevşetici olarak ve burun tıkanıklığını açmak için kullanılabilir.

Okaliptüs yağı ayrıca yaygın bir alerjen olan toz akarlarını yok etmeye yardımcı olabilir. 1 litre suya 15-20 damla okaliptüs yağı ekledikten sonra şilte, yastık, perde benzeri toz tutan eşyalara sprey şişe ile sıkıp 2 saat bekletebilirsiniz.

Kas ve Eklem Spazmları

Romatizma ağrıları da dahil olmak üzere, kas ve eklem spazmlarının yol açtığı rahatsızlığın giderilmesinde okaliptüs yağı ile masaj yapılmasının faydalı olabileceği görülmüştür. Ancak okaliptüs yağı eğer zeytin yağı, susam yağı, tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile inceltilmezse, cilde zarar verebilir, tahrişe yol açabilir. Bu nedenle, üretici firmalarca önceden gerekli şekilde inceltilmiş olarak satılan okaliptüs masaj yağlarından satın almanız çok daha iyi olur.

Böcekler

Böcek ilacı kullanırken bir yandan da zararlı kimyasallardan uzak durmak isteyenlerin kullanabilecekleri doğal böcek ilaçlarından biri de okaliptüs yağıdır. Okaliptüs yağı içeren kremler ya da okaliptüs yağı içeren vücut yağları sineklerin ve benzeri haşerenin sizden uzak durmasını sağlayabilir. Ancak okaliptüs yağı içeren ürünlerin koruma süresi, diğer kimyasal ürünler kadar uzun değildir. Bu nedenle sinekleri uzak tutmak amaçlı sürüyorsanız, çeşitli aralıklarla okaliptüs yağı içeren ürününüzü yenilemeniz gerekebilir. ‘Okaliptüs yağı içeren’ diyoruz çünkü okaliptüs yağını inceltmeden, saf bir şekilde cildinize sürmemeniz gerekir. Piyasada satılan, eczanelerde ya da ilgili mağazalarda satılan okaliptüs yağı içerikli hazır cilt ürünlerini kullanmak daha güvenli olacaktır.

Yaralar ve Enfeksiyonlar

Okaliptüs, sıtma için kullanılan geleneksel ilaçlardan biridir. Kuzey Afrika’da hastalığın yayılmasını önlemek için okaliptüs ağaçlarının ekildiği bilinir. Okaliptüs sinek ve diğer böcek ısırıkları için de etkili bir bitkidir. Mikrop önleyici ve antiseptik özellikleri sayesinde yaralar, kesikler, yanıklar üzerinde cildin yenilenme sürecini hızlandırarak ve yarayı temizleyerek faydalı bir etki gösterir. Güneş yanıklarına karşı da önerilir. Ancak okaliptüs yağını saf halde kullanmaktan kaçınmalı, taşıyıcı yağlarla inceltmeli ya da hazır, inceltilmiş şekilde satılan okaliptüs yağı ürünlerini kullanmalısınız.

Önlemler ve Uyarılar: Okaliptüs yağı küçük çocuklar için sakıncalı olabilir. Okaliptüs içeren öksürük şurupları 6 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir. Hamileler ve bebek emziren kadınlar da okaliptüs yağından kaçınmalıdır. Okaliptüs yağı astım ataklarını tetikleyebilir, bu nedenle astım hastaları doktora danışmadan okaliptüs yağı kullanmamalıdır. Astım hastaları dışında düzenli ilaç kullananlar, tansiyon hastaları ve diyabet, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları olanlar da okaliptüs yağını doktora danışmadan kullanmaktan kaçınmalıdır. Ağızdan alındığında okaliptüs yağının zehirli olabileceği unutulmamalıdır. İnceltilmeden, doğrudan cilde uygulanacak okaliptüs yağı da cildi tahriş edebilir.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın