Ödeme İyi Gelen Bitkiler

Başta kadınlar olmak üzere, ödem, yani vücuttaki şişkinlik pek çoğumuzun şikayetçi olduğu bir konudur. El, ayak, göz gibi vücudun çeşitli yerleri ödem nedeniyle şişebilir. Vücutta sıvı toplanması olarak tanımlayabileceğimizin ödemin pek çok farklı nedeni olabilir. Tuzu fazla kaçırmak ya da örneğin bir uçak yolculuğu nedeniyle saatlerce hareketsiz kalmak ödem nedenleri arasında sayılabilir.

Kendisi bir hastalık olarak görülmemekle birlikte bazen ciddi hastalıklar da ödeme neden olabilir. Çeşitli tedavi yöntemlerinin yanı sıra ödeme iyi gelen bitkiler, vücuttaki şişkinliği atmanıza yardımcı olabilir.

Ödem tedavisinde ilk adım bir doktora danışarak ödemin ana nedeninin bulunması olmalıdır. Eğer karaciğer, kalp ya da böbrek rahatsızlıkları gibi hastalıklar ödeme neden oluyorsa, ödem tedavisi için bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Ancak bazı durumlarda tuzu azaltmak, spor yapmak ya da çeşitli bitkilerin yardımına başvurmak da ödem atmakta işe yarayan yöntemlerdir. Burada ödem şikayeti için sıkça önerilen çeşitli bitkileri bulabilirsiniz.

Karahindiba: Karahindiba kökü ve yaprakları asırlardır şifa amacıyla kullanılmaktadır. Sindirim sorunları, şişkinlik, cilt problemleri, ateş ve diyabet hastalıkları için karahindiba bitkisinin önerildiğine bugün bile sıkça şahit oluruz. Karahindiba antioksidan özellikleri ve idrar söktürücü yönüyle, ödeme ve şişkinliğe iyi gelen bitkiler arasına da girmiştir. Karahindiba çayı içerek bitkinin bu yararını görebilirsiniz. Ancak eğer idrar söktürücü kullanıyorsanız karahindiba almanız sakıncalı olabilir. Düzenli ilaç kullananlar da doktora danışmadan bitki kürü yapmamalıdır.


Maydanoz: Salatalarımızdan ve yemeklerimizden eksik etmediğimiz maydanoz, idrar söktürücü olarak böbreklere yardımcı olan ve vücudun su tutmasını engelleyen başlıca bitkilerden biridir. Hatta bu yönüyle böbrek temizleyen bitkiler arasında başı çeker. Maydanozu ihmal ettiyseniz, ödem atmak için yeniden sofranıza katmanızda fayda var. Maydanozu haşlayıp suyunu da içebilirsiniz ama taze tüketilen maydanoz, faydasını daha etkili bir şekilde gösterecektir.

Isırgan otu: Isırgan otu sadece bugün değil çok eski tarihlerden beri şişkinlik, vücudun su toplaması ve eklem ağrıları için önerilmektedir. Diğer sıraladığımız bitkiler gibi ısırgan otunun da idrar söktürücü etkisi vardır. Özellikle kalp yetmezliği, idrar yolu iltihabı ve hipertansiyon nedeniyle oluşan ödem şikayetlerinde önerilir. Ancak bu rahatsızlıkları bulunanlar mutlaka önce doktorlarına danışmalı ve ancak öyle bitkilerden faydalanmalıdır. Bitkiler ilaçlarla bir araya geldiklerinde yan etkiler görülebilir ya da kişilerin sağlık durumu nedeniyle bitkilerdeki kimyasallar yarardan çok zarar verebilir.

Alıç meyvesi: Alıç bitkisi kalp dostu bir bitkidir. Kalbi güçlendirir ve böylece kan dolaşımını da iyileştirir. Kan dolaşımının iyileşmesi özellikle de bacaklarda görülen ödemin azalmasına yardımcı olabilir. Zengin antioksidan içeriği sayesinde alıç meyvesi yüksek tansiyon ve kolesterolün kontrol altına alınmasına da yardımcı olabilir. Alıç meyvesi çayı ile vücudunuzdaki şişkinlikleri azaltmanız mümkün olabilir.

Mısır püskülü: Mısır püskülü çeşitli proteinler, vitaminler, mineraller ve lif içerir. Ayrıca idrar söktürücü haplar kadar etkili kimyasallar da bu bitkide bulunur. Kan şekerini dengelemeye ve iltihap gidermeye yardımcı olur. Bu özellikleriyle mısır püskülünün idrar yolları enfeksiyonu ve böbrek taşları için önerildiğine de şahit oluruz. Mısır püskülünü kaynatıp süzerek, çay şeklinde içebilirsiniz. Ancak ödem sorunu olmayanlara tavsiye edilmez çünkü vücudun fazla olmayan, gerekli suyunun atılmasına neden olabilir.

Dulavratotu: Dulavratotu pek çok kişi tarafından farklı nedenlerden dolayı kullanılır: idrara çıkmayı kolaylaştırır, mikropları öldürür, yüksek tansiyonu dengeler, ateş düşürür, kanı temizler. Mide bağırsak rahatsızlıklarına, eklem ağrılarına, idrar kesesi enfeksiyonlarına ve cilt problemlerine iyi gelir. Tüm bu özellikler vücutta oluşan ödemin azalmasına da etki eder. Dulavratotunun kökü ile hazırlanmış çayı vücuttaki fazla suyu atmak için içebilirsiniz.

Ödem şikayetinin beslenme ile yakından ilgisi olabilir. Yemeklerde tuzu az kullanmak ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmak önemlidir. Eğer yeterince su içmiyor ve sürekli hazır gıdalarla besleniyorsanız, bitkilerin tek başına ödem şikayetini dindirmesi mümkün olmayacaktır. Beslenmeyle birlikte eğer gün içinde yeterince hareket edemiyorsanız, egzersize vakit ayırmaya başlamanız da ödem atmanız için önemli bir adımdır.

Önlemler ve Uyarılar: İdrar söktürücü özelliği bulunan bitkilerden faydalanırken dikkatli olmak gerekir. Eğer vücutta ödem sorunu yoksa bu bitkilerin fazlası su kaybına neden olabilir. Ayrıca bitkilere karşı duyarlı olan kişilerin alerji ihtimalini göz önünde bulundurması gerekir. Özellikle hamilelik döneminde kadınların ödem şikayeti artar. Ancak hamile ve çocuk emziren kadınlar doktora danışmadan bitkilere başvurmamalıdır. Aynı şekilde düzenli ilaç kullananlar veya herhangi başka bir hastalığı olanlar da doktor tavsiyesi olmadan bitki kürü veya takviyesini kendi başlarına almamalı, uygulamamalıdırlar. 
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın