Nane Nerelerde Kullanılır?

Naneyi geleneksel olarak evlerimizde, özellikle de kış aylarında, soğuk algınlığı veya mide rahatsızlıkları için, nane limon kaynatarak kullanırız. Elbette bu kadarla da kalmaz ve nane yemeklerimiz de dahil olmak üzere, pek çok farklı şekilde, sık sık karşımıza çıkar. Boğaz pastilleri, diş macunları, hoş kokulu sabunlar ya da naneli şekerler aracılığıyla bu bitkiye günlük yaşantımızda bolca yer veririz.

Nanenin içinde bulunan başlıca bileşik, mentol, pek çok rahatsızlık için önerilmesinde baş rolü oynar. Spazmları azaltan, öksürüğü bastıran, mideyi rahatlatan veya ağrı kesici olarak işe yarayan nanenin en çok nerelerde kullanıldığına daha ayrıntılı olarak bakalım.

Hazımsızlık: Sindirim güçlüğü çekenler için nanenin önerilmesi boşuna değildir. Nane, mide ağrılarına ve özellikle de gaz nedeniyle oluşan mide şişkinliğine iyi gelir. Mide kaslarını rahatlatan bitki, böylelikle gazın kolayca salınmasına ve karın ağrısının da hafiflemesine yardımcı olur. Safra akışını hızlandırdığından vücudun yağları sindirmesi kolaylaşır ve bu da sindirim güçlüğüne iyi gelir. İrritabl bağırsak sendromu bulunan kişilerden bazıları ishal, kabızlık, mide krampları gibi semptomlar üzerinde nane yağının olumlu etkisi gözlemlenmiştir.

Soğuk Algınlığı: Soğuk algınlığından dolayı solunum yollarındaki tıkanıklığı gidermek için pek çok naneli ürünün raflarda yer aldığını görebilirsiniz. Bunun nedeni mentolün balgam söktürücü özelliğidir. Balgamı inceltir ve balgamın neden olduğu tıkanıklığı açar. Böylelikle hem nefesi rahatlatır hem de öksürüğü azaltır.


Baş Ağrısı: Nanenin baş ağrısı üzerinde hafifletici bir etkisi vardır ancak baş ağrısının şiddeti de bu etki üzerinde rol oynar. Migren tipi şiddetli baş ağrılarında nane işe yaramayacaktır. Daha çok hafif ve orta seviyedeki ağrılarda hafifletici olabilir. Başınız ağrıdığında nane yağıyla alna ve şakaklara nane yağıyla masaj yapmak, rahatlama sağlayabilir.

Stres ve Kaygı: Nanenin hem fiziksel hem de duygusal anlamda rahatlatıcı olduğu söylenebilir. Bu sakinleştirici özelliğin bilimsel olarak kanıtlandığı söylenemez ama bitkinin verdiği ferahlık ve tazelik hissi işe yarıyor olabilir. Ne de olsa güzel kokuların üzerimizde yarattığı olumlu etkileri yadsıyamayız.

Önlemler ve Uyarılar: Nane, yemek borusu ile mide arasında bulunan ve midedekilerin tekrar yemek borusuna çıkmasını engelleyen kası (sfenkter kası) rahatlatır. Reflü hastaları ise zaten bu kasın zayıflığından muzdarip oldukları için, nane durumu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle reflüsü olanlara nane tavsiye edilmez. Ayrıca nadiren de olsa, naneye alerjik tepki veren kişiler bulunduğu ve İsveç’te aşırı nane kullanımı nedeniyle kimyasal ağız ve boğaz yanıkları oluşan bir vak’aya rastlandığı bilinmektedir.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın