Mideye İyi Gelen Bitkiler

Yemeğin ardından bir fincan Türk kahvesi içmek eminim pek çok kişinin alışkanlıkları arasındadır. Ancak bugün bir değişiklik yapıp, sofradan kalktıktan sonra kahve yerine bir bardak papatya çayı içmeyi denerseniz, bunun midenizi ne kadar rahatlattığını bizzat tecrübe etmiş olursunuz.

Papatya gaz giderici bitkilerden biridir ve özellikle hazımsızlık için önerilir. Çevrenizde papatya çayını uykuya geçişi kolaylaştırmak için içenler olduğu da duyabilirsiniz. Çünkü papatya aynı zamanda, sakinleştirici özelliği bulunan bir bitkidir.

Bir çırpıda detaylara girdik ama elbette bu makalemizde sadece papatya ile yetinmeyeceğiz. Mideye iyi gelen pek çok bitki olduğunu baştan belirtmiş olalım. Bu bitkilerin bir kısmını da zaten kulaktan kulağa yayılan faydaları sayesinde tanıyor ve kullanıyoruz. Mide bulantısına önerilen zencefil ya da nane limon gibi ev reçetelerine çoğumuz hiç de yabancı değiliz. Şimdi mideye iyi gelen bitkileri biraz daha yakından inceleyip özellikle de hazım ve sindirim sorunları çekenlerin yararlanabileceği doğal çözümlere bir göz atalım.

Bilye Kekik (Origanum onites): Naneye benzer sindirim rahatlatıcı etkileri olan bir bitkidir. Yemeklere bir tutam katarak sindirim üzerindeki olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz. ‘Sindirim üzerindeki’ diye özellikle belirttik çünkü bilye kekiğin sadece sindirim değil, damarlar ve kan dolaşımı üzerinde de olumlu etkileri olduğu belirtilir.


Karahindiba (Taraxacum officinale): Karahindibanın faydalı bir bitki olduğunu nasıl inkar edebiliriz? İçindekilere bir baksanıza: demir, çinko, potasyum, A, B, C, D vitaminleri… Bu kadar faydalı bileşenler bir araya geldiğinde kolesterolden tutun da egzamaya kadar sağlıkla ilgili pek çok şikayete karşın karahindiba doğal bir ilaç olarak görülür. Karahindiba bitkisinin kökünden yapılan bitkisel çay aynı zamanda sindirim sorunları için de önerilir.  İdrar söktürücü, antioksidan ve mideyi yatıştıran bitkiler arasındadır.

Kişniş Bitkisi (Coriandrum sativum): Antiseptik, bakteri ve mantar yok edici, gaz giderici ve kas gevşetici özellikteki kişniş hazmı kolaylaştırmakta hiç zorlanmaz. Laksatif etkisi olan yiyecekleri dengelemek için kullanılabilir.

Kırmızı Biber (Capsicum): Genel inanış acı baharatların mideyi bozacağıdır. Gerçekten de pek çok kişi acının midesine dokunduğu gerekçesiyle acı biberden uzak durur. Oysa kırmızı biber gibi acı baharatlar mideyi yatıştırıcı etkiye sahiptir ve sindirim sistemini çalıştırır. Elbette aşırıya kaçmamak önemlidir.

Melek Otu (Angelica archangelica): Melek otu kökü orta şiddetteki mide kramplarını, hazımsızlığı ve iştah kaybını iyileştirmeye yardımcı bitkilerden biridir. Kurutulmuş melek otundan 2-3 çay kaşığı ile yapılan melek otu çayı, sıraladığımız şikayetleri dindirmede işe yarayabilir.

Nane (Mentha piperita): Bitkilerle ilgili araştırmalara her gün bir yenisi eklenirken, nane ile ilgili araştırmaların sonuçları kafa karıştırıcı olabilir. Amerika’dan gelen sonuçlar nane mideyi rahatlatmaz derken Avrupalı araştırmacılar nanenin gaz ve spazm giderici özellikleri olduğunu belirtmektedir. Bu çelişkinin bir nedeni nanedeki gaz giderici yağların suda zor çözülmesi olabilir. Dolayısıyla nane çayı içtiğimizde nanenin mide rahatlatıcı etkisini daha az hissetmemiz mümkündür. Oysa nane tentüründe, nanenin mideyi rahatlatma gücü daha fazladır. Nanenin, vücudun yağı sindirmesinde önemli rol oynayan safra salınımını iyileştirici etkisi vardır.

Papatya (Matricaria recutita): Komisyon E (Almanya bitkisel ilaçları düzenleme ve ruhsatlandırma dairesi), papatyayı hazımsılık da dahil olmak üzere, pek çok mide bağırsak şikayetini dindirmeye yardımcı bitkilerden biri olarak kabul etmiştir. Papatya çayı yalnızca Almanya’da değil, farklı ülkelerde ve farklı kaynaklarda mide bozulması gibi nahoş durumlarda nane çayı ile birlikte en çok tavsiye edilen bitkisel reçeteler arasındadır. Her iki çay da evde bulundurmak istediğinizde son derece kolay bulabileceğiniz, hesaplı ve lezzetli seçeneklerdir.

Rezene (Foeniculum vulgare): Rezene sindirim sisteminin rahatlamasına ve gaz ya da şişkinlik gibi problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.  Ayrıca mide sıvılarının üretimini arttırarak hazmı da kolaylaştırdığı bilinir. Rezenenin bu etkilerinden faydalanmak için rezene çayı içebilir ya da rezeneli yemek tariflerini öğünlerinize katabilirsiniz. Sindirime yardımcı olmasının yanı sıra bu bitki, kadınların adet döneminde ortaya çıkan ağrı ve krampları  rahatlatmak için de önerilir.

Yeşil Çay (Camellia sinensis): Yeşil çayda bulunan maddeler mideyi sakinleştirmeye, gaz ve şişkinlik sorunlarını gidermeye yardımcıdır. Önemli kaynaklarda safra taşı kaynaklı ağrı ve şişkinlik için de yararlı olabileceği belirtilir. Yeşil çay artık hemen her yerde bulabileceğiniz, ulaşılması son derece kolay bir çay çeşididir. Ancak diğer çaylar gibi yeşil çayın içinde de kafein olduğu unutulmamalı. Kafeinsiz yeşil çay satın almadığınız sürece yeşil çayın fazlası uykusuzluk, çarpıntı gibi sorunlara neden olabilir.

Zencefil (Zingiber officinale): Araba, deniz tutması ve bulantı için en çok önerilen bitkilerin başında zencefil gelir. Buradan yola çıkarak zencefilin hazımsızlık için de önerildiğini duymak kimse için şaşırtıcı olmayacaktır. Zencefilin içerdiği kimyasallar mide ve bağırsakları rahatlatmakla kalmaz; aynı zamanda bağırsaktan geçen yiyeceklerin hareketini kolaylaştıracak şekilde bağırsakların kas hareketlerini de arttırır. Zencefil bu özellikleriyle sindirim problemleri yaşayanların başvuracağı bitkiler arasında en popüler olanlardan biridir. Sıkıntı yaratan bir mide için zencefil, tarçın ve zerdeçal aklınızda bulunması gereken bitkilerdir.

Zerdeçal (Curcuma longa): Bakteriler nedeniyle rahatsızlanan mideye iyi gelen bir bitki arıyorsanız, zerdeçal onlardan biridir. İltihap giderici özelliği sayesinde zerdeçal sindirim yolunu etkileyen ve bakterilerin neden olduğu rahatsızlıklarda işe yarayabilir. Vücudu zararlı maddelerden ve parazitlerden arındırdığı bilinen zerdeçal, doğal bir antibiyotik gibidir. Mide sıkıntılarının yanı sıra gaz, şişkinlik, ishal ya da kabız benzeri sindirim problemlerinden kurtulmaya yardımcı olur. Tembelleşen sindirim sistemini ve bağırsakları harekete geçmeye teşvik eder.

Önlemler ve Uyarılar: Burada her ne kadar bitkilerin faydalarını sıralamış olsak da bitkilerin yan etkileri olabileceğini ve kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçebileceğini unutmamalısınız. Eğer gündelik hayatınızı aksatan bir sağlık probleminiz varsa mutlaka ilk olarak bir doktora görünmeli ve bitkisel destek alma konusunu da doktora danışmalısınız. Alerjik reaksiyon ya da mide yanması, bulantı benzeri yan etkiler hissettiğinizde bitkisel takviye almayı hemen sonlandırın. Bitkisel ürünlerin kullanımında aşırıya kaçmamalı ve nasıl kullanacağınızı, ne süreyle, ne miktarda alacağınızı bilmediğiniz sürece bitkisel takviye almamalısınız. 
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın