Metabolizmayı Hızlandıran Bitkiler

Zayıflama piyasası her ne kadar bizleri, dışarıda bir yerlerde kiloları eriten mucizevi bitkiler olduğuna inandırmaya çalışsa da, işin gerçeği bitkilerin sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin yerini asla alamayacağı ama onlara eşlik edip, yardımcı olabileceğidir. Zayıflamak isteyenler hızlı bir metabolizmaya sahiplerse işleri oldukça kolaylaşır.

Bu durumda metabolizmayı hızlandıran bitkileri beslenmenize katarak, bitkilerin kilo verme sürecini kolaylaştırmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik metabolizmanın hızlı ve gerektiği gibi çalışması sadece kilo verme adına değil, genel vücut sağlığı adına oldukça önemlidir.

Metabolizma, yediğimiz yiyeceklerin vücutta kullanılacak enerjiye dönüştürülmesi sürecidir. Bu enerji, vücudun kendi dokularını onarmasını, yaraları iyileştirmesini, hastalıklarla savaşmasını ve toksinleri ortadan kaldırmasını sağlar. Herkesin kendine has bir metabolik hızı yani sözünü ettiğimiz enerjiyi yakma hızı vardır. Eğer hızlı bir metabolizmanız varsa yiyecekleri daha hızlı yakar ve kilo almadan daha çok yiyebilirsiniz. Yavaş bir metabolizma ise yağ depolamaya yani kilo almaya yatkın olduğunuz anlamına gelir. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız metabolizmanızı hızlandıracak ve böylelikle yağ yakmanızı kolaylaştıracak çeşitli bitkilerden faydalanabilirsiniz.

Yeşil Çay: Yeşil çayın içeriğinin hafif bir termojenik etkisi vardır. Açıklayacak olursak, yeşil çay vücut ısısı üretimini etkiler ve vücut ısısı üretilmesinde vücut tarafından kullanılan enerji miktarı yeşil çay sayesinde % 3 ila % 4 oranında artabilir. Kullanılan enerji miktarının fazlalaşması metabolizma hızının artması anlamına gelir ki, bu da vücudunuz daha hızlı yağ yakacak demektir. Yeşil çay kafein de içerir ama kafeinin metabolizmayı hızlandırma ya da kilo vermede doğrudan bir etkisi olduğu söylenemez.


Kelp (Esmer Su Yosunu): Kelp, tiroid bezini etkileyen bitkilerden biridir ve metabolizmanın işleyişinde tiroid bezinin önemli bir rolü vardır. Kelpin içerdiği iyot metabolizmayı hızlandırır. Üstelik dinlenme halindeyken yaktığınız yağ miktarının artmasını sağlayacak şekilde bunu yapar. Ancak çeşitli araştırmalar, kelpin bu şekilde fayda gösterebilmesi için tiroid bezinin yavaş çalışması gerektiğini ve tiroid sorunu olmayanlarda bu şekilde bir metabolizma artışı görülemeyebileceğini ortaya koymuştur. Metabolizmanız yavaşsa, bu sorunun tiroid bezi sorunuyla ilgisi olup olmadığını bir doktora başvurarak öğrenebilir ve kelp desteği almak konusunda yine doktorunuza danışabilirsiniz. Kelp yemeklerde ya da çay şeklinde tüketebileceğiniz bir bitkidir.

  • Eğer tiroid beziniz yavaş değil de normalden fazla çalışıyorsa, bol iyot içeren kelp bitkisini tüketmemelisiniz. Ayrıca hamileler, yüksek tansiyon ve kalp hastaları için de kelp bitkisi tüketmek sakıncalı olabilir.

Ginseng: Ginseng enerji verir ve metabolizmayı hızlandırır. Bu bitkinin en bilinen özelliklerinden biri de vücuttaki glukoz seviyesini düşürmesidir. Bu da insülin üretimini azaltır. İnsülin hormonu vücudun yağ depolamaya başlaması için bir işaret gibidir ve bu hormonun azalması ters yönde etki eder. Ancak ginseng kan şekeri seviyesini etkileyebileceğinden diyabet 8şeker hastalığı) ilaçları kullananlar bir doktora danışmadan kesinlikle ginseng destek ürünleri kullanmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, kafeinin ginsengin uyarıcı etkisini güçlendirebileceğidir.

Tarçın: Tarçın özellikle tatlılarda sıkça kullandığımız baharatların başında gelir. tatlılara lezzet katmasının yanı sıra kilo vermeye yardımcı bir baharat olarak da sınıflandırılır. Tarçının kan şekerini dengeleyici etkisi tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlar. Ayrıca tarçın vücut ısısını arttırdığı ve ekstra kalorilerin yakılmasını sağladığı için de metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir. Tarçını mutfakta daha sık kullanarak ya da tarçın çayı içerek, bu baharatın metabolizmayı hızlandıran etkisinden faydalanabilirsiniz.

Meatbolizmayı Hızlandıran Diğer Baharatlar

Baharatların metabolizmayı hızlandırma kapasitesi oldukça yüksektir. Özellikle vücut ısısını arttıran acı baharatlar vücudun kalori yakma oranını da arttırır. Cayenne biberi bu acı baharatlardan biridir. En çok tavuk yemeklerine yakışan zencefil, kas dokusu hücrelerinin daha çok oksijen kullanmasını sağlar ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Sindirime yardımcı zerdeçal, vücuttaki yağların parçalanmasına da yardımcı olur ve vücut ısısını yükselterek metabolizmayı hızlandırır.

Önlemler ve Uyarılar: Metabolizmanın düzgün işlemesi vücut sağlığının geneli için önemlidir. Metabolizma hızı sadece zayıflama odaklı düşünülmemelidir. Bitkiler tek başına zayıflama konusunda mucizeler yaratamaz. Sağlıklı beslenme ve hareketli bir yaşam diğer şartlardır. Eğer belli bir rahatsızlığınız varsa, bitkilerin yardımına başvurmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Hiçbir bitki ya da bitkisel ürün tüketiminde aşırıya kaçmamaya özen gösterin.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,

Metabolizmayı Hızlandıran Bitkiler İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. mounella 06/09/2016 #

    Ben yeşil çay ve tarçını birlikte kullanıyorum. Bu yöntem etkilerini azaltırmı yoksa yükseltirmi ?

Bir Cevap Yazın