Lavantanın Saça Faydaları

Kendine has, mis kokusuyla lavanta hemen hepimizin tanıdığı hatta sabun ya da bir oda kokusu aracılığıyla çoktan evinde yer açtığı bir bitkidir. Bu hoş koku sadece içimizi ferahlatmakla kalmaz aynı zamanda yatıştırıcı, sakinleştirici bir özellik taşır. Uykusuzluğa, baş ağrısına ya da bulantıya karşı önerilen lavantanın ayrıca söz etmeye değer başka pek çok faydası bulunur.

Tıpkı diğer esansiyel yağlar gibi lavanta yağının da sağlık ve güzellik açısından pek çok yararı vardır. Daha çok fiziksel ya da ruhsal sorunlarda iyileşmeye destek amaçlı olarak kullanılsa da, lavanta yağı ayrıca bir kozmetik ürünü gibi de kullanılabilir. Özellikle de konu saç olduğunda lavantanın çok özel faydaları olduğunu görebilirsiniz.

Lavantanın saça faydaları neler, aşağıda sıralamaya çalışalım:

Lavanta saç dökülmesini önler: Saç dökülmesinin birden fazla nedeni vardır. Genetik olabileceği gibi stres, depresyon, kaygı gibi nedenlerden dolayı da saçlar dökülebilir. Eğer zor bir dönemden geçiyorsanız ve bu durumun saçlarınıza yansıdığını düşünüyorsanız lavanta yağı saçlarınızın stresten en az şekilde etkilenmesine yardımcı olabilir. Saç dökülmesine karşı kullanılacağı zaman lavanta yağının biberiye ya da jojoba yağı ile karıştırılması önerilir.

Bitkinin doğrudan etkisi, lavanta yağının kan dolaşımını düzenlemesi ile gerçekleşir. Kan dolaşımı iyileştiğinde bu saç derisini olumlu şekilde etkiler ve saçın sağlıklı şekilde çıkmasına, uzamasına yardımcı olur. Dolaylı bir etki ise lavantanın stresi yatıştırması sayesinde saçın da  yeniden sağlık kazanması olabilir.

Saçkıran tedavisinde yardımcı olabilir: Saçların genellikle parça parça döküldüğü, bir bağışıklık sistemi hastalığı olan saçkıran tedavisi için ilk olarak bir cilt doktoruna başvurmak gerekir. Her saçkıran hastasının durumu aynı değildir. Bazı kişilerde saçlar kısa bir süre sonra yeniden çıkar, bazı kişilerde tedavi süreci daha zorludur. Doktorunuza danıştıktan sonra dökülen saçların hızlı bir şekilde, yeniden çıkması için lavanta yağı ile saç derisine masaj yapabilirsiniz.


Lavanta saçı yumuşatır: Pek çok saç bakım ürününde veya saç kreminde lavanta kullanıldığını görebilirsiniz. Bitkinin kendisi tam olarak bir saç kremi yerine geçemez ancak birkaç damla lavanta yağını saç kremine ekleyebilirsiniz. Hem hoş kokusu hem de artı bir yumuşaklık etkisi ile saçınıza faydalı olur.

Lavanta kepeğe karşı etkilidir: Saç ve saç derisine lavanta yağı ile masaj yapıldığında saç derisi hem beslenir hem de doğal şekilde nemlendirilmiş olur. Kepek belki çok büyük bir sağlık sorunu değildir ancak hem estetik açıdan hem de kaşıntı yaptığı için rahatsız edicidir. Saç derinizin kurumasını engelleyerek kepeği de engelleyebilirsiniz. Lavanta yağı saçın doğal yağ üretimini dengeler.  15 damla lavanta yağını 2 yemek kaşığı zeytin yağı ile karıştırın ve bu karışımı kafa derinizde bir saat beklettikten sonra saçınızı yıkayın.

Önlemler ve Uyarılar: Bitkisel yağlar ancak uygun şekilde ve uygun dozlarda kullanıldığında etkili olabilirler. Önemli bir cilt sorununuz veya alerjiniz varsa lütfen doktora danışmadan bitkisel yağ tedavisi uygulamayınız.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın