Kulak Çınlamasına İyi Gelen Bitkiler

Kulak çınlaması (tıp dilinde tinnitur) yaşa bağlı işitme kaybı, tansiyon, kansızlık, yüksek ses maruz kalınması veya depresyon gibi çeşitli nedenlerden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bazı kişilerde çınlamanın altta yatan nedeni bulunduktan sonra kulak çınlamasını tedavi etmek mümkün olur.

Ancak çoğu zaman kulak çınlamasının nedeni bir türlü anlaşılamaz. Kulak çınlaması, kişiler için haliyle rahatsız edicidir ve bu ıslık, vızıltı ya da zil sesine benzer sesten kurtulmak için kulak çınlamasına iyi gelen bitkilerden yararlanmayı deneyenlere ve alternatif bir tedavi yöntemi arayanlara sıkça rastlayabiliriz.

En doğrusu, herhangi bir bitkisel tedavi yöntemine başvurmadan önce çınlamayla ilgili olarak ilk önce bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmaktır.

Ginkgo Biloba

Kulak çınlamasın için bitkisel tedavi denildiğinde en çok adı geçen bitki ginkgo biloba olur. Ginkgo biloba antioksidan özellikleri ve kan dolaşımını iyileştirici etkisiyle bilinir. İçerdiği maddeler sayesinde sinirleri, kan damarlarını ve kalp kaslarını koruduğu gözlemlenmiştir. Kulak çınlaması dolaşım sorunlarından veya iç kulak problemlerinden kaynaklananlar için gingko biloba çayı veya kapsülleri yardımcı olabilir.

Olabilir diyoruz çünkü bu yönde yapılan bilimsel çalışmalar, bu bitkinin kulak çınlamasına iyi geldiği söylentisini desteklemeye yetecek, kesin kanıtlar elde edememiştir. Her bitkide olduğu gibi, ginkgo biloba kullanımı konusunda da hassas olmak ve mutlaka bir doktora veya uzmana danışmak gerekir. İlaç kullananlar, hamileler, bebek emzirenler ve tansiyon, epilepsi, pıhtılaşma sorunu veya diğer kronik hastalıkları bulunanlar bitkisel destek ürünlerinden kaçınmalıdır.

Kara Yılan Otu (Siyah Cohosh)

Kara yılan otunun ismi en çok menopozla ilgili ya da adet öncesi ortaya çıkan, kramp veya ağrı gibi şikayetleri ortadan kaldırmaya yönelik olarak anılır. Romatizma, artrit ve sinir ağrıları için yine bu bitkinin önerildiğini duyabilirsiniz. Kuzey Amerika’ya özgü bir bitki olan kara yılan otuna ülkemizde aşina değiliz ancak bazı eczanelerde kara yılan otu (black cohosh) tabletleri bulunabilir. Bu otun çınlamayı nasıl durdurduğuna gelince, bitkinin mutluluk hormonu adıyla bilinen serotonin hormonunun etkisini taklit ettiği ve böylelikle orta şiddette depresyona ve depresyon kaynaklı çınlamalara iyi geldiği düşünülür.

Bir başka iddia ise bitkinin kan dolaşımını iyileştiren, damar genişletici özelliğinin çınlamayı engellediği yönündedir. Kulak çınlamasına neden olan Meniere (Menier) hastalığı için damar genişletici ilaçların reçete edildiği göz önüne alındığında, kara yılan otunun bu özelliğinin çınlamayı önleyebileceği düşünülebilir.

Kara yılan otunun çınlamayı tedavi ettiğinin bilimsel kanıtları henüz yeterince güçlü değildir. Bu yöndeki çalışmalar devam etmektedir. Öte yandan yüksek dozda kara yılan otunun mide problemlerine, baş ağrısı ve baygın düşme gibi yan etkilere yol açabileceği görülmüştür. Hormonal etkileri nedeniyle hamilelere ve hormon ilaçları kullananlara kesinlikle kara yılan otu önerilmez. Ayrıca tansiyon hastaları, epilepsi hastaları ve pıhtılaşma sorunu olanlar da kara yılan otu desteği kullanmamalıdır.

Kurt Üzümü

Çine özgü üzümsü meyvelerden biri olan kurt üzümünün kulak çınlamasına iyi geldiğine dair çeşitli iddialar ortaya atılmıştır. Çinli alternatif tıp uzmanları bu bitkiyi daha çok karaciğer ve böbrek temizliği için tavsiye ederler. Böbrek problemlerinden kaynaklanan kulak çınlamaları için bitkinin etkili olabileceği düşünülür. Bu bölümdeki diğer bitkiler gibi kurt üzümü de ilaç kullananlara, özellikle de tansiyon ve diyabet hastalarına kesinlikle önerilmez.

Görüldüğü üzere alternatif yöntemlerin kulak çınlamasına iyi geldiğine dair elde edilmiş kesin bulgular yoktur. kulak çınlamasına iyi geldiği söylenen bitkiler daha çok, neden kaynaklandığı belli olan kulak çınlamaları için tavsiye edilir. Kulak çınlaması için alternatif tıbbın önerdiği diğer yöntemler şunlardır:

 • Akupunktur
 • Hipnoz
 • B vitaminleri
 • Tuzlu yiyeceklerden, yağlı kırmızı etten, çikolata, sigara ve alkolden uzak durmak
 • Düzenli egzersiz / spor yapmak
 • Stresle baş etme yöntemlerini öğrenmek ve  uygulamak
Önlemler ve Uyarılar: Kulak çınlaması için bitkisel bir çözüm aramadan önce bir doktora danışmanız en doğrusu olur. Bitkiler daha çok nedeni, kaynağı belli olan kulak çınlamaları için işe yarar gözükmektedir. Özellikle ilaç kullananlar, hamileler, bebek emzirenler, pıhtılaşma problemi olanlar, diyabet ve tansiyon hastaları bitkisel destek ürünleri kullanmaktan kaçınmalı ve kesinlikle bitkisel bir tedaviyi denemeden önce doktora danışmalıdır.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,


Kulak Çınlamasına İyi Gelen Bitkiler İçin 19 Yorum Yapılmış

 1. ali.... 12/11/2014 #

  s.a. admin ginko çayını içiyorum bir faydası oldu mu olmadı mı bilmiyorum ve hastanede damar genişletici (kortizon) tedavisi görüyorum kulak çınlaması ve duyu kaybı var ve benim durumumda olan birçok insan vardır daha etkili bir tedavi yöntemı varsa paylaşıranız sevinirim. saygılar.

  • admin 13/11/2014 #

   Ali Bey kulak çınlaması gerçekten de yaygın ve tedavisi de zor şikayetlerden biri. Bitkiler genellikle tıbbi bir tedaviye destek olabilir ya da orta şiddette rahatsızlıklarda belirtileri hafifletebilir. Ancak özellikle de ilaç tedavisi görüyorsanız lütfen bitkisel desteklerle ilgili doktorunuza danışın ve sakıncası olmadığına dair onay alırsanız devam edin. Geçmiş olsun.

 2. Nagihan 18/12/2014 #

  Merhaba kızım 17 yaşında yaklaşık 2 aydır kulak çınlaması yaşıyor bu yüzden ders çalışamıyor iki kere kbb ye gittik ilaç kullandı ama geçmedi önereceğiniz bir şey olabilir mi çok sevinirim.

  • admin 19/12/2014 #

   Nagihan Hanım sitemizde genel bilgi veriyoruz ancak kişiye özel tavsiyelerden kaçınıyoruz. Sağlık sorunları ilk olarak mutlaka uzman doktor tedavisiyle giderilmeli, hatta bitkiler de doktora danışarak kullanılmalıdır. Geçmiş olsun.

  • jozef 14/01/2016 #

   Sizin için en iyi yöntem soft lazer.

   • Mufreze 24/10/2016 #

    Soft lazer ile kurtula bilir miyiz? benim durumum sese maruz kaldım 10 dakika etmez ama ince bir tiz var kulağım da doktora gittim gayet kulağın iyi dedi betaserc 24 mg verdi yaklaşık 12 gün oldu. Geceleri duyuyorum gündüzleri maskeliyor nasıl kurtulacaz yardım edin lütfen cvp yazın.

  • Hayrani 14/10/2016 #

   20 yildir kulak çınlamam var.stresle basladi onunla yasamayi öğrendim.bir sebebini bulamazda tedavi ettiremezseniz ve.ilk yillarda tedavi olamamışsa kalici olabiliyor Allah herkese sifalar versin.

 3. volkan 13/02/2015 #

  bende 8-9 yıldır şiddetli kulak çınlaması var, nedeni ava gidip fazla silah atmak. Son 5 yıldır kulaklarımı korumak için ava giderken ya da matkap vs. gibi gürültülü işler yaparken kulak tıpası takıyorum, öyle şiddetli çınlama duyuyorum ki, her insan bu sese dayanamaz.
  Kulak burun boğaza gittim geçen sene, doktora dedim ki çınlama var, duyu testi yaptı, sanırım 40-45 db’in üstünü duyabiliyorum, sonra kamera ile kulağıma baktı, tertemiz. Sonra dönüp bana dedi ki “2 şansın var”,
  — ya kulaklık takarsın
  — ya da bu sesle yaşarsın
  sanırım özel kulaklıklar varmış, kulağa rüzgar sesi gibi sesler verirmiş ve çınlamayı duymamızı engellermiş, yani bir nevi çınlama sesini bastıracak başka bir ses 🙂 Kulaklık takmayacağımı söyledim ve başka çaresi yok mu dedim. Doktorun cevabı: “o zaman işine geleni duy, işine gelmeyeni duyma :)))))”

  aslında ben internette çok araştırdım bu konuyu, 2 tedavi yöntemi varmış ve %30 sesi azaltıyormuş, 1. kulağa her gün oksijen tutarak ölmüş olan ses algılama tüylerini canlandırmak, 2. kulağa her gün özel bir lazer tutarak tüyleri canlandırmak. Ne kadar doğru bilmiyorum, beni bu durumdan kurtaracak bir doktor var ise ameliyata hazırım.

  • SALİM 09/10/2015 #

   Volkan kardeşim geçmiş olsun ben de 14 senedir var. 6 doktora gittim. Bir sürü ilaç içtim bu ara da bitkisel ürünler aldım. Bazen ses azalıyor. Fakat yüksek olursa acayip bir ses var… Defne tohumu çiğnedim 4 ay kadar pek fark olmadı.

 4. adem 11/04/2015 #

  Selamun aleykum, ben Belçika’dan bende hafif kulak çınlaması var ve nedeni iş yerinden dolayı oldu. Bundan 10 sene önce başladım işe ve 5 sene çalıştım o iş yerinde makine operatörü olarak ama çok aşırı şiddetli makine sesleri vardı. Kulaklık da takıyordum ama nafile, makine sesi olduğu zaman aşırı çınlama geri geliyor ve çok rahatsız ediyor, her gün çınlama sesi yine var bunu da ekliyim. Buradaki kulak burun doktoruna gittim her şey iyi çıktı yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  • admin 13/04/2015 #

   Adem Bey kulak çınlaması tedavisi kolay olmayabilir. Doktora gittim demişsiniz ama en iyisi çınlama üzerine yoğunlaşan bir uzman ya da kliniğe başvurmanızdır. Bitkiler hafif ve geçici durumlarda yardımcı olabilse de, sizin modern tıp yöntemleri ile tedavi olmanız gerekir.

 5. davut 11/05/2015 #

  Ben sağ kulağımda bir yıldan fazladır %100 işitme kaybı ve aşırı uğultu ile birlikte yaşıyorum, bir çok doktora gittim, kulaklık dahi önermediler, bu sesler beni çok rahatsız ediyor, yaşam kalitemi çok geriletti, iş yaşamımı da etkilemesinden korkuyorum, duymama olayına alıştım, fakat uğultuya alışamadım, uğultuyu azaltıcı ya da ortadan kaldırıcı bir bildiği olan varsa lütfen yardımcı olsun! saygılarımla.

  • Cigdem 26/10/2015 #

   Benim annemde 1 seneden beridir kulak çınlaması var ve % 40 işitme kaybı İstanbul’da KBB doktoruna gittik 15 gün tedavi yapılacak kulaktan kortizon iğnesi yapılacak fayda ederse bilgilendiririm sizi de şimdiden geçmiş olsun rabbim acil şifalar versin.

 6. kıymet 08/09/2015 #

  Birkaç zamandır kulak çınlaması var doktora gittim ilaç verdi fakat geçmedi lahana kürü yaptım ondan da geçmedi. Haftada üç gün çınlıyor diğer günler çınlamıyor. Nasıl bir tedavi uygulanır çok rahatsız edici. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 7. zahide 11/11/2015 #

  Merhaba ben emziren bir anne olarak 2 gündür bu sorunla yaşıyorum kulağım felaket çınlıyor. İlk gün geçer dedim bekledim sabah kalktığımda devam ediyordu bu nasıl bir şey böyle.

 8. osman çerçioğlu 13/11/2015 #

  Bende yaklaşık 6-7 aydır gittikçe de yükselen kulak çınlaması var doktora gittim, yaşımı sordu bende aynı yaştayım bu yaşta olur ve bununla yaşamaya alış, işine geleni duy işine gelmeyeni duyma dedi yorgun olduğum zamanlarda şiddeti artıyor yorgun olmadım mı azalıyor, çok araştırdım çaresi çok zor.

 9. Yilmaz 19/01/2016 #

  Arkadaşlar kulak çınlaması ile ani işitme kaybını birbirine karıştırmayın. Çınlama herkeste zaman zaman olan bir şey ama ani işitme kaybı 1000 kişide bir olan bir şey ve çaresi yok ilk 3 günde iyi bir hastaneye gidilirse belki işitme kaybı % 50 veya % 60 engellenebilir. Her çınlama işitme kaybının habercisi değildir fakat çok sık aralıklarla ve çınlama şiddeti yoğunsa hemen uzman bir doktora gözükmek gerekir aksi takdirde kulak gider. Geçmiş olsun.

 10. Uzman 17/03/2016 #

  Kulak çınlamasının birçok nedeni olabilir, en bilinenleri beyne giden tüy seklindeki sinirlerin ölmesi, bunun en büyük nedeni sigara, alkol ve yaş. Bu tur vakaların artık tedavisi var. O sinirleri uyaracak bir cihaz takılıyor, birde aşırı sese, ani patlamaya ve yine sigara ve alkole bağlı damar daralması, nedeniyle oluşanlar var böyle durumlarda yapılacak en iyi şey, sigara ve alkolü bırakmak, hipertansiyonda kulak çınlamasına neden olabilir, hipertansiyon öyküsü olmayanlar, çınlama arttığı zamanlarda tansiyonlarını takip etsinler…

 11. Hayrani 14/10/2016 #

  Bu arada hatırlatayım.kulak cinlamasi icin doktora ilk gittiğimde
  yükse kolesterolle tanismistim .20 yil sonra kulak çınlamam devam ediyor ve kolesterolüm ayni.??????

Bir Cevap Yazın