Kas Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler

Hem kendimizi hem de etrafımızda dile getirilen şikayetleri şöyle bir düşündüğümüzde kaslarla ilgili şikayetlerin çokluğu gözümüze hemen çarpacaktır. Bu şikayetler neler diye şöyle bir baktığımızda genellikle kaslarda gerilme, tutulma, ağrı, sertlik benzeri problemlerle karşılaşırız. Eklemleri saran bağların fazla gerilmesi sonucu burkulma meydana gelir.

Morluklar dışarıdan gelen basıncın damarlara zarar verecek kadar güçlü olduğunu gösterir. Kas ağrıları olağan dışı hareketler veya fazla efor sarf etmek yüzünden ortaya çıkabilir. Kasların gerilmesinin ve ağrımasının pek çok nedeni olabilir. Stresten tutun da yanlış egzersiz hareketlerine kadar farklı sebepler kaslarda gerginliğe ve ağrıya yol açabilir.

Neyse ki doğa bu sıkıntılı durumları daha kolay atlatabilmemiz ve kendimizi daha çabuk iyi hissetmemiz için bize çeşitli doğal ilaçlar sağlar. Örneğin C vitamini, antioksidanlar ve diğer bitkisel içerikler sayesinde pek çok sakatlanmayı kolay atlatabilir ve ağrılarımızı hafifletebiliriz. Ancak ilk olarak bir doktora muayene olarak kas ağrılarının nedenini öğrenmek ve doktorun tavsiyelerini uygulamak önceliklidir. Bu önemli noktayı not ettikten sonra şimdi hangi bitkilerin kas ağrılarına iyi geldiğini ve bunu nasıl yaptıklarını burada özetlemeye çalışalım.

Kas Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

En ufak bir darbeyle bile cildinizin morarmasından şikayetçiyseniz damarlarınızı güçlendirmek bu duruma çözüm olabilir. Morlukları iyileştirmek için güvercin ağacı, pelin otu veya papatyayı kaynar suda 5 dakika kadar demleyip süzdükten sonra hazırladığınız bu infüzyonu, çürüklerin iyileşmesini hızlandırmak için cilde dışarıdan uygulayabilirsiniz.


C vitamini ve flavonoidler bakımından zengin bitkiler hem damar hem de kas sağlığı düşünüldüğünde oldukça işinize yarayacaktır. Alıç, yaban mersini, mürdüm eriği, turunçgiller, biber ve brokoli bu bakımdan faydalarını göreceğiniz bitkilerdir. Bu saydığımız meyve veya sebzeleri yiyerek, taze meyve sularını ya da çaylarını içerek damarlarınızın esnekliğini arttırmak ve kaslarınızı güçlendirmek üzere bitkilerin iyileştirici etkisinden faydalanabilirsiniz.

Erken yaşlanmayı geciktiren flavonoidler bakımından zengin bitkiler ise çoban püskülü, ısırgan otu, oregon üzümü, biberiye ve takke otu olarak sıralanabilir. Biberiye kas spazmlarına da sıklıkla önerilen bir bitkidir. Bu bitkilerin çayını içebilirsiniz.

Papatya ve nane cilde dışarıdan uygulandığında ağrı ve iltihabı azaltır. Papatya yağı ya da çayı kas spazmlarına da iyi gelir. Nane ve okaliptüs yağlarının hem ağrılara hem de kas gerginliğine iyi geldiği bilinmektedir. Lavanta yağı ise yine hoş kokulu ve rahatlatıcı bir masaj yağıdır. Lavanta yağı da yine kasların gerginliğini ve ağrısını alır.

Daha çok mide bulantıları için önerilen zencefil aynı zamanda romatizma ve kas ağrıları için de kullanılabilir. Zencefilin bir başka öne çıkan özelliği ise yan etkisi çok az olan ve güvenle önerilen bitkilerden biri olmasıdır.

Acı kırmızı biber (Cayenne biberi), ısıtıcı özelliği sayesinde yine cilde sürülecek bir karışımda kullanıldığında, kan dolaşımını hızlandırır ve fazla çalışmış olan kasların dinlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bu lezzetli ve canlı renkteki bibere acı özelliği veren kapsaisin maddesi kas ve eklem iltihabı için etkin reçetelerden biri olabilir. Bu biber hem kapsaisin hem de içerdiği diğer maddeler sayesinde ağrı kesici, iltihap ve sertlik giderici olarak özellikle artrit hastalarına tavsiye edilmektedir. Biberi yemeklerle tüketebileceğiniz gibi 3 kaşık Cayenne biberini yarım fincan kakao yağı ile karıştırarak hazırlayacağınız karışımı ağrılı eklemlere ve kaslara sürebilirsiniz.

Ancak acı biber bazı ciltlerde kızarıklık ve kaşıntı gibi yan etkilere neden olabilir. Kullanmadan önce bir parça elinizin üzerinde deneyerek hassasiyetiniz olup olmadığını deneyebilirsiniz.

Zerdeçal, kas ve eklem iltihabı için önerilen başlıca bitkilerden biridir. İçerdiği kurkumin maddesi sayesinde kanı inceltir ve iltihabı azaltır. Bu nedenle zerdeçalın yaygın şekilde rastlanan kas ve eklem iltihabı nedenlerinden kireçlenme belirtilerini dindirmek için önerildiğini daha önce de duymuş olabilirsiniz. Kan inceltici ilaç kullananlar zerdeçal tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat etmeliler. Yemeklere katarak, çay şeklinde ya da bitkisel destek ürünü olarak zerdeçal kullanılabilir.

Önlemler ve Uyarılar: Bitkilerin faydasını görmek için doğru biçimde, doğru miktarda ve uzmanlar tarafından tavsiye edildiği şekilde bitkileri kullanmalısınız. Hakkında hiçbir bilginiz yoksa, o bitkiyi gelişigüzel kullanmamalı, mutlaka bir doktora ya da bitki uzmanına danışmalısınız. İlaç kullananlar bitkilerin yan etkileri olabileceğini unutmamalı ve doktora danışmadan ilaç tedavisini kesip bitkilerden medet ummamalıdır.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,

Kas Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Ayfer Yazıcıoğlu 31/12/2016 #

    Gerçekten çok faydalı oldu kolum çok ağrıyordu bu tedaviyi kullanarak kolum artık ağrımıyor çok teşşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın