Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Jojoba yağı cilde esneklik ve nemini geri kazandırabildiği için, cilt için en besleyici ve faydalı yağlardan biridir. Peki, akılda kalıcı, farklı ismiyle her duyduğumuzda adı bize tanıdık gelen jojoba nasıl bir bitkidir? Jojoba çöllerde yetişen, çalı türü bitkilerden biridir. Amerika, Güney Avustralya, Meksika ve İsrail gibi ülkelerde bolca bulunur.

Hindistan’da çölleşmeye karşı kullanılan bu bitki, ticari olarak ise tohumlarından elde edilen yağ için yetiştirilir.Vücut kreminden şampuanlara dek pek çok ürünün ana maddelerinden biri olan jojoba yağının cilde faydalarına daha yakından bakalım.

Jojoba yağının kimyasal yapısı vücudun ürettiği cilt yağı ile büyük bir benzerlik gösterir. Bu doğal benzerlik belki de jojobanın cilde neden iyi geldiğini açıklarken verilebilecek en doğru cevaplardan biridir. Ayrıca jojoba ‘adaptojen‘ yani vücut fonksiyonlarını dengeleyen ve genel olarak sağlık durumu üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip bitkiler sınıfında yer alır. Bu da jojobanı neden kuru, normal ya da yağlı cilt fark etmeksizin, her cilt türünün nemini dengeleyebildiğini açıklar. Bitki, içerdiği proteinler ve mineraller sayesinde ciltteki kolajen üretimini destekleme özelliğine sahiptir. Kısaca jojoba yağı cildi nemlendiren, yumuşatan ve temizlemeyen bir bitkisel yağdır.

Jojoba Yağı Yağlı Cilde Uygulanır Mı?

Yağlı bir cilde yağ ile cilt bakımı yapmak bazılarımızın kulağına ters gelebilir ve bu kişilerin aklına gelebilecek ilk soru, ‘Jojoba yağı yağlı cilde uygulanabilir mi?’ olacaktır. Hemen bu sorunun cevabının ‘evet‘ olduğunu belirtelim. Yağlı ciltler için üretilen bazı kimyasal ürünler cildi kurutur ve böylelikle bu ürünlerin işe yaradığı gibi bir algı doğar. Oysa bu kuruluğu hisseden vücut, daha çok cilt yağı üretmeye başlar ve böylelikle sorun çözümsüz kalır. Üstelik bu kimyasallar cildin yapısında çeşitli bozukluklara yol açarak cildi enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilir.


Jojoba yağı ise cilt yağı ile olan benzerliğinden dolayı kolayca ve çarçabuk cilde nüfuz eder. Bu özelliği ile jojoba yağı, güçlü etkisi nedeniyle tek başına kullanılamayan herhangi bir esansiyel yağ ile karıştırmak için en doğru seçeneklerden biridir. Dahası, jojoba yağının güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi kısmen koruyabilme özelliği de vardır. Güneşe çıkmadan önce veya güneşlenme sonrası cilt bakımı için ideal yağlardan biri de jojoba yağıdır.

Akne Tedavisi

Özellikle ergenlik çağındaki gençleri etkileyen akne sorunu, cilt yağının çok fazla üretilmesinden kaynaklanır. Bu yağ fazlası, ciltteki gözeneklerin tıkanmasına ve enfeksiyon / akne oluşmasına neden olur. Jojoba yağı ise ciltte fazla yağ oluşmasını engelleyerek hem gözeneklerin açık kalmasını sağlar hem de antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonu azaltır. Ancak akne sorununun ciddi boyutlarda olduğu ve antibiyotik tedavi gerektiren durumlarda jojoba yağı etkili olmayabilir.

Jojoba Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Pek çok bitkisel yağ özellikle masaj için önerilirken, jojoba yağı cilde çok çabuk nüfuz ettiğinden, cildi kayganlaştırıcı etkisini hemen kaybeder ve bu nedenle de masaj için önerilen bir yağ değildir. Daha çok genel bir nemlendirici olarak güneşlenme veya tıraş sonrası için önerilir. Avucunuza dökeceğiniz birkaç damla jojoba yağını cildinize hafif dokunuşlarla yedirebilirsiniz. Ayrıca gül yağı, yasemin yağı veya papatya yağı gibi esansiyel yağlarla karıştırarak da jojoba yağı kullanılabilir.

Jojoba Yağı’nın Yan Etkileri

Jojoba yağının cilde uygulanması ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda, jojoba yağı içeren (kalite standartlarına ve sağlık şartlarına uygun) ürünlerin cilt için oldukça faydalı ve zararsız olduğu görülmüştür. Jojoba yağı ağızdan alınmadığı ve cilt ürünlerinde kullanıldığı sürece oldukça faydalı olan ve yan etkisi bulunmayan bir bitkisel yağdır. Ancak bunu söyledikten sonra hemen belirtilmesi gereken çok önemli bir nokta var ki, o da her ne kadar genel olarak zararsız kabul edilse de, jojoba yağı bazı ciltlerde alerjik tepkiye neden olabilir.

Jojoba yağının bazı kişilerde, bir egzama türü olan, kontakt dermatite neden olduğu görülmüştür. Jojoba yağına alerjiniz olup olmadığını anlamak için yağı geniş yüzeylere uygulamadan önce cildin küçük bir bölümüne, örneğin bileğinizin iç kısmına bir damla jojoba yağı veya jojoba yağı içeren ürünü sürerek deneme yapabilirsiniz.

Önlemler ve Uyarılar: Jojoba yağını veya jojoba yağı içeren ürünleri daha önce hiç denemediyseniz, ürünü ilk önce cildin küçük bir bölümüne sürerek alerjiniz olup olmadığını kontrol edin. Zehirli etkisi olabileceğinden jojoba yağını kesinlikle ağızdan almayın, içmeyin ya da yutmayın. 
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın