İştahı Kesen Bitkiler

Kilo sorunu olanların en sık yakındıkları konulardan biri de ‘iştahlı’ olmalarıdır. Yemeğe kolay kolay hayır diyememekten, sofraya oturduklarında tıka basa doymadan kalkamadıklarından ya da herhangi bir ikramı geri çevirememekten yakınırlar. Modern dünyanın işlenmiş, hazır yiyeceklerindeki vitamin ve mineral eksikliği de vücudu başka bir kısır döngüye sokar. Biz sürekli atıştırmaktan yakınırken, atıştırdıklarımız yeterince besleyici değilse vücudumuz kendi mineral açığını kapatmak için bizden daha çok yememizi talep eder.

Örneğin canınız sürekli çikolata çekiyor ve kendinizi durduramıyorsanız belki de bu vücudunuzdaki magnezyum eksikliğine işaret ediyor olabilir. Dolayısıyla iştahı kesen bitkilere ya da herhangi bir diyete başvurmadan önce, eğer gerçekten de iştahınızı kontrol altına almak ve zayıflamak istiyorsanız, ilk şartın doğru ve dengeli beslenmek ve vücudunuzda vitamin ve mineral eksikliğine izin vermemek olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Vücudumuz açlıkla baş etmek üzere programlanmıştır. Önceki çağlarda sık sık kıtlık dönemiyle karşılaşan insanoğlu için yediklerinin vücutta depolanması faydalı olmuştur belki ama günümüzde bu sistem bizim için en çok kilo sorunu anlamına gelir. İştahımız beynimiz ve çeşitli hormonlar aracılığıyla kontrol edilir. Beynimiz vücudun besinsiz kalacağından korkarak çeşitli sinyaller ve hormonlar aracılığıyla bizi yemeye teşvik eder. Doğru şekilde beslenilmiyorsa, yediklerimiz beynin tokluk sinyali vermesi için yeterli olmaz. Her zamankinden daha az yememiz, protein yerine yağlı yiyeceklerle doymaya çalışmamız, abur cubur ya da sadece depresif bir ruh hali, beynin ve hormonların iştahımızı kesmesini engelleyebilir.

Dengeli beslenmek ve vücudunuzun iştahla baş etmek için neye ihtiyacı olduğunu en doğru şekilde öğrenmek üzere bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz. Bilinçsizce kendinizi engellemeye çalışmanız ve diyet yapmanız iştahınızı daha çok arttırabilir. Bol su içmek, bazı bitki çayları, lifli meyve – sebze , yemiş ve tam tahılların yanı sıra iştahı kesen bitkiler, vücudu besinsiz bırakmadan iştahınızı kapatmanıza yardımcı olabilir.


İştahı Kapatmaya Yardımcı Bitkiler

Avokado Ekstresi veya Meyvesi

Büyük bir kap dondurmaya bakıp ‘canım hiç çekmiyor’ diye düşündüğünüzü hayal edin. Hatta şekerli yiyeceklerin size itici geldiğini hayal edin. Hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar bu hayalin avokado ekstresi ile gerçek olabileceğini gösteriyor. Yurt dışında daha popüler olan avokado ekstresi tabletlerini ülkemizde bulmak daha zor olabilir. Bunun yerine arada bir salatalarınıza avokado doğrayarak bu bol lifli, vitamin ve mineral zengini meyvenin beyne tokluk hissi göndermesini sağlayabilirsiniz. Avokadodaki doymamış yağın beyne tokluk hissi gönderen hormonu tetiklediği düşünülür.

Avokado ayrıca sindirimi düzenler, sinirleri yatıştırır, uykusuzluğa iyi gelir, konsantrasyonu arttırır, kolesterolü düşürür, vücudun su toplamasını engeller ve kalp dostu bir meyvedir.

Unutmayın, piyasada cilt bakımı ve masaj için satılan avokado yağlarını ağızdan alamazsınız! Lütfen ürünlerin kullanım şekillerini iyi öğrenin ve haricen kullanılacağı belirtilen ürünleri kesinlikle yutmayın, ağızdan almayın.

Yeşil Çay

Yeşil çayın o kadar çok faydası var ki, kilo kaybına yardımcı olması buzdağının görünen küçük bir parçası diyebiliriz. Yemekten 20 dakika önce bir bardak yeşil çay içmeniz halinde yemek sırasında her zamankinden daha çabuk kendinizi tok hissettiğinizi görebilirsiniz. Günde iki bardak yeşil çayın hem iştahı kapattığı hem de yağ hücrelerinin oluşumunu azalttığı belirlenmiştir. Pek çok zayıflama tabletinde yeşil çayın yer alması da bundandır.

Ancak yeşil çaya başvurmadan önce pek çok metabolizma çalıştırıcı gibi yeşil çay da kafein içerir. Kafein tansiyonun yükselmesine, çarpıntıya veya uykusuzluğa neden olabilir. Tansiyon hastaları, glukoz intoleransı bulunanlar veya kafeine karşı hassas olan kişiler yeşil çayı hayatlarına katmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Yulaf

Tahıl bitkilerinden olan yulafın adını pek çok diyet önerisinde duyarız. Bir kase yulaf ezmesi sizi bir kase dondurmadan çok daha fazla doyuracağı gibi çok daha az kalori almanızı da sağlayacaktır. Lif zengini oluşuyla tokluk hissi vermesinin yanı sıra, yulafın vücutta iştahı kesici hormon salımını tetiklediği de görülmüştür.

Ekstra kaloriler olmadan tokluk hissi veren yulafın lif bakımından zengin olması dışında başka pek çok besleyici özelliği vardır. Yulaf kan şekerini ve kolesterolü dengeler. Magnezyum, demir ve fosfor gibi pek çok mineral ve vitamin içerir. Ayrıca bu lifli besin, sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Ahududu (Frambuaz) Yaprağı Çayı

Hem tadı güzel hem doğal bir idrar söktürücü olarak iş gören ve bu arada metabolizmayı hızlandırıp iştahı bastıran bir çay içmeye kim karşı koyabilir ki? Sözünü ettiğimiz bu çok özellikli çay ahududu yaprağı çayı. Tek dikkat etmeniz gereken bu çayı yatma vaktine yakın saatlerde içmemek çünkü enerji verdiği için uykunuzu kaçırabilir.

Tarçın

Yulaf ezmenize ya da bitkisel çayınıza bir miktar tarçın ekleyerek hem yiyip içtiklerinize tat katar hem de iştahınızı bastırmış olursunuz. Tarçın kan şekerini dengelemeye yardımcıdır ve bu da daha uzun süreler kendinizi tok hissetmeniz yani iştahınızın bastırılması anlamına gelir.

Çilek

Çilek, C vitamini ve lif bakımından zengin, magnezyum, potasyum ve kalsiyum içeren bir meyvedir. Parlak, kırmızı görüntüsüne bakarak çileğin iştahı kapatmaktan çok insanın ağzını sulandıran bir meyve olduğunu düşünebilirsiniz ancak yoğurt ya da yulaf ezmesine ekleyeceğiniz çilekler metabolizmayı hızlandırır, kan şekerini dengeler ve iştahı bastırır.

Zeytin Yağı

Pek çok mutfakta artık baş köşede yerini almış olan zeytin yağı, iştah kapatıcı özelliğiyle daha da çok sevilecek gibi görünüyor. Tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan zeytin yağı bu özelliği sayesinde beyne aç olmadığınız sinyalini veren karmaşık bir sistemi tetikleyebilir.

Önlemler ve Uyarılar: İştahı kesen bitkileri kesinlikle kendinizi aç bırakmak üzere veya vücudunuzu gerekli besinlerden mahrum edecek şekilde kullanmamalısınız. Kilo sorununuz olduğunu düşünüyorsanız ve öğünlerinizde nelere yer verip veremeyeceğinizi tam olarak bilmiyorsanız mutlaka bir diyetisyenden bilgi almalısınız. İştahınızı kapatmak adına hiçbir bitkiyi aşırı şekilde tüketmeyiniz. Bitkiler tamamen zararsız değildir. Çok fazla tüketilmeleri halinde içerdikleri kimyasallar vücuda zarar verebilir.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın