Havuç Tohumu Yağının Faydaları

Aromaterapide kullanılan ve havuç tohumlarından elde edilen bitkisel yağlardan biri olan havuç tohumu yağı, doğal kokusu ve pek çok farklı yönden sağlığa faydalı oluşuyla son günlerde epey dikkat çekmekte. Havuç tohumu yağı, adından da anlaşılacağı üzere kurutulmuş, yabani havuç tohumlarından elde edilen bir esansiyel yağ olma özelliği taşır. Dolayısıyla bugün pek çok internet sitesinde göreceğiniz ve havuç rendesinden elde edilen ev yapımı havuç yağından veya ayrı bir ürün olarak satılan havuç yağından çok daha farklı özelliklere sahiptir.

Havuç yağı ve havuç tohumu yağı aynı yağ değil, iki farklı yağdır. Havuç tohumu yağının hem cilde hem iç organlara yönelik pek çok faydası olduğu söylenebilir.

Havuç tohumu yağının sağlıkla ilgili hangi şikayetlerde kullanıldığına değinmeden önce, bu yağın içeriğine bir göz atmakta fayda var. Havuç tohumu yağı alfa pinen, beta pinen, gama-terpinen, limonen, kamfen, mirsen, beta bisabolen ve geranil asetat gibi maddelerin yanı sıra karoten ve A vitamini zenginidir. Tüm bu maddeler sayesinde güçlü bir antioksidan olma özelliği kazanır.

Havuç Tohumu Yağı Ne İşe Yarar

Antioksidan Özelliktedir

Esansiyel yağlardaki antioksidanlar oldukça önemlidir çünkü böylelikle serbest radikallerin size verdiği zararı en aza indirmeye yardımcı olurlar. Havuç tohumu yağı cilt kırışıklıklarına, saç beyazlamasına, eklem tutulmalarına ve göz bozukluklarına karşı savaşınızda size destek olabilir.

Antiseptik ve Dezenfektan Özelliktedir

Havuç tohumu yağı enfeskiyonlara karşı oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Ciltteki yaraları iyileştirir ve sadece cildinizdeki değil, ağızdan alındığında boğaz, ağız, mide, bağırsak ve idrar yollarındaki enfeksiyonlara karşı da vücudu destekler. Grip veya öksürük benzeri viral enfeksiyonlara karşı da etkilidir. Havuç tohumu yağı karaciğeri ve böbrekleri temizlemeye yardımcıdır.


Ancak burada yazılanlardan yola çıkarak, çarşıdan alacağınız herhangi bir aromaterapi yağını direkt olarak yara veya tahriş olmuş cilde uygulayabileceğinizi ya da yağı doğrudan ağızdan alabileceğinizi düşünmeyin. Kullanmadan önce yağın inceltilmesi, başka yağlarla karıştırılarak sürülmesi veya suyla karıştırılarak içilmesi gerekebilir. Lütfen nasıl kullanacağınızı bilmediğiniz yağlarla ilgili ilk olarak bir uzmana danışınız. Ürünlerin üzerindeki uyarıları ve kullanma talimatını dikkatle okuyunuz.

Cildi Yeniler

Havuç tohumu yağının belki de en çok kullanıldığı alan cilt bakımıdır. Bu yağ cildi nemlendirir ve cilde yumuşaklık verir. Hatta yumuşatıcı ve iyileştirici özelliği sayesinde çeşitli sedef ve egzama kremlerinin içinde de yer alır. Bergamot, lavanta, portakal gibi yağlarla karıştırılarak kullanılabilir. Tek başına inceltilmeden kullanılabileceği de söylenir ancak tek başına kullanılacaksa ağır gelmemesi adına cilde ilk önce az miktarlarda uygulanmalıdır. Bu tip ürünlere alerjiniz varsa dikkatli olmalısınız. Cildin yenilenmesini hızlandıran A vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından zengin bir yağ olması sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır ve yaşlanma sürecini geciktirir.

Güneş Işınlarına Karşı Korur

Bazı araştırmalar havuç tohumu yağının güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu özellikte olduğunu göstermiştir. Bazı güneş kremlerinin içinde havuç tohumu yağına rastlayabilirsiniz. Ancak tek başına kullanıldığında bu yağın koruyucu etkisi ancak kısa bir süre için olacaktır. Dolayısıyla uzun süreler, yoğun şekilde güneşe maruz kalacaksanız havuç tohumu yağından daha fazlasına ihtiyacınız olabileceğini unutmayın. Güneşten korunmak üzere havuç tohumu yağı kullanacaksanız bir kahve fincanı Hindistan cevizi yağı ile 10 damla havuç tohumu yağını karıştırarak cilde uygulayabilirsiniz.

Saç ve Kirpik Bakımı

Havuç tohumu yağı saç ve kirpiklerin sağlıklı şekilde büyümesini destekler. Saç ve saçlı deriyi nemlendiren yağ aynı zamanda saçı güçlendirerek kırılmaları da önler. Taşıyıcı bir yağ ile karıştırarak (örneğin Hindistan cevizi) havuç tohumu yağı ile saç ve saç derinize masaj yapabilirsiniz. Banyo sonrasında kullandığınız bir saç bakımı ürünü varsa, havuç tohumu yağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Önlemler ve Uyarılar: Havuç tohumu yağı genel olarak güvenli bir yağ olarak kabul edilir ancak hamilelere ve alerjik yapıdaki kişilere tavsiye edilmez. Esansiyel yağları açık yaralar üzerinde kullanmaktan kaçınmanız ve nasıl kullanıldığından emin olmadığınız sürece esansiyel yağları ağızdan almamanız gerekir. Hassas ciltlerde havuç tohumu yağı, taşıyıcı yağlarla inceltilerek uygulanmalıdır. Havuç tohumu yağını inceltmeden kullanacaksanız, uygulamayı 2-4 damla ile sınırlayınız.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın