Hafıza İçin Biberiye

Günlük hayatımızda bitkilerin faydaları kulaktan kulağa yayılırken, bu bilgilerin doğruluğunun bilimsel olarak kanıtlanıp kanıtlanmadığı da ayrı bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkar. Doğal yaşam savunucuları için bu bilgilerin bilim tarafından da doğrulanması her zaman memnuniyet vericidir. Son zamanlarda bilim dünyası tarafından onaylanan bitkilerden biri de biberiye oldu.

Araştırmacılar tarafından biberiye yağının hafızayı ve zihinsel performansı %60 hatta %75’lere varan bir oranda arttırdığı ortaya koyuldu.

İşin güzel yanı ise biberiye yağının faydasını görmek için, bir oda difüzörüne biberiye yağı koymanın yeterli olması! Araştırmalara göre biberiye yağı soluyanların kanında yüksek oranda, bu yağın ana maddelerinden sineol olduğu ortaya çıkmıştır. Kısacası, eğer zihin gücünüzün biraz yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, mendilinize damlatacağınız bir iki damla biberiye yağını koklamak, ya da oda kokusu olarak biberiye yağı kullanmak işinizi görecektir.

Biberiye yağı beyin bölgesindeki kan akışını iyileştirerek zihinsel fayda sağlar. Ayrıca içerdiği karnosik asit adlı, antioksidan madde sayesinde, beyin nöronlarının serbest radikaller tarafından zarar görmesini engeller.

Şimdi biberiye yağının diğer özelliklerini de hatırlayalım:

  • Biberiye yağı uyarıcı etkisi olan bir yağdır. Enerji verir ve canlandırır. Üstelik zihinsel olarak da bu uyarıcı etki sayesinde düşüncelerinizin netlik kazanmasına yardımcı olur. Eğer detaylar arasında kaybolduğunuzu hissediyor ve biraz zihninizi toplamak istiyorsanız, biberiye yağı imdadınıza koşabilir.

  • Biberiye balgam söktürücü özelliğiyle de bilinir. Biberiye yağının buharı bronşit, sinüzit gibi nefesinizi tıkayan şikayetlerin belirtilerini hafifletmekte kullanılabilir.
  • Biberiye sindirim sisteminin de dostudur ve kolesterol düşürücü özelliktedir. Salata ve yemeklerinizde, bu hoş kokulu ve aromalı bitkiyi kullanabilirsiniz.
  • Sinir ve kas sistemi için faydalı bitkilere bir göz attığımızda, biberiye bir kez daha karşımıza çıkar. Biberiye damarları genişleterek gerginliği alır, ağrı ve kramplara iyi gelir. Kendisini yorgun ve tükenmiş hissedenler için biberiye doğal bir destek olacaktır.
  • Saç bakımında biberiye öne çıkan bitkilerden biridir. Saçların sağlıklı uzamasını destekler ve kepek önleyici oalrak bilinir. Biberiye özü içeren bitkisel şampuanları ya da banyo için hazırlayacağınız biberiye çayını saçlarınızı güçlendirmek ve onlara daha sağlıklı bir görünüm kazandırmak için kullanabilirsiniz.
Önlemler ve Uyarılar: Biberiye yağı hamilelere, yüksek tansiyonu olanlara, yüksek ateşi olan hastalara ve 10 yaş altındaki çocuklara önerilmez. Biberiye yağını taşıyıcı bir yağ ile karıştırmadan doğrudan cildinize sürmeyin ya da ağız yoluyla almayın. Biberiyenin faydasını içten görmek için biberiye çayı içebilir ya da biberiye bitkisini yemeklerde kullanabilirsiniz. Kan inceltici ya da idrar söktürücü özellikteki bir ilaç kullanıyorsanız biberiye bu ilaçlarla etkileşime geçebilir. Ayrıca biberiyeden faydalanırken doz aşımına dikkat edilmelidir. Bulantı, kusma, spazm benzeri yan etkiler görülebilir.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın