Güneşten Koruyucu Yağlar

Eğer güneşten korunmak için bitkisel ve doğal çözümler arıyorsanız mutfağınıza bir göz atmanız yeterli olabilir. Elbette piyasada şu an onlarca belki de yüzlerce, hazır güneş kremi satılmakta fakat içerdikleri kimyasallar ayrı bir tartışma konusu. Çoğu hazır ürünün içindeki yapay renklendiriciler, parfümler ve diğer koruyucu kimyasal maddeler belki cildi güneşten koruyor ama bu kez cilde başka türlü zararlar verebiliyor.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için başvurulan bu ürünler yüzünden renk açılması, leke, gözeneklerin tıkanması, alerji benzeri cilt sorunları ortaya çıkabiliyor. İşte bu noktada güneşten koruyucu bitkisel yağlar daha güvenli bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan güneşten koruyucu yağların güneşin tüm zararlı ışınlarını engellemeye yetmeyeceğini, bütün gün veya hiç gölge olmayan, bol güneşli ortamda yeterli olmayacağı da unutulmamalı. Güneş kremlerinde bu kadar kimyasalın yer almasının da bir nedeni var. Bitkisel yağlar kısmi korumaya ihtiyaç duyduğunuzda cildi güneşten korur ve güneş ışınlarının bir kısmı cilde nüfuz edeceğinden, aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan D vitaminini de almanızı sağlar. Üstelik bitkisel yağlarla sadece güneşten korunmakla kalmaz, aynı zamanda bebek gibi bir cilde sahip olmanız için gereken antioksidanları, nemi, yağ asitlerini ve cilt dostu vitaminlerle diğer yararlı besleyicileri de cildinize uygulamış olursunuz.

Şimdi güneşten koruyucu olduğu bilinen bitkisel yağlara bir göz atalım.

Havuç Tohumu Yağı

Havuç tohumu yağının kendine has, topraktan geldiğini hissettiren, özel bir aroması vardır ve bazılarına bu aroma oldukça keskin gelebilir. Yine de bu vitamin deposu bitkisel yağ güneşe karşı oldukça yüksek seviyede bir koruma sağlar. Güneş kremlerinin dilinden konuşursak 30 – 40 faktörlük bir korumadan söz ediyoruz. Doğal rengi turuncu nedeniyle pek çok güneş yağında halihazırda kullanılmakta olan havuç yağı, güneş ışınlarını filtrelerken cildinize de hoş bir bronzluk verebilir.


Havuç tohumu yağı karoten ve A vitamini bakımından oldukça zengindir. Egzama şikayetine karşı oldukça rahatlatıcı olabileceği gibi, yaşla birlikte ciltte oluşan kahverengi lekelere ve kırışıklıklara yönelik de nemlendirici ve antioksidan özellikleriyle yardımcı olabilir. Cilde uygulandığında biraz yoğun bir kıvamı vardır bu nedenle olgun ciltler için daha uygundur. Öte yandan bu yoğunluk, havuç tohumu yağının neden iyi bir güneşten koruyucu yağ olduğunu açıklayabilir.

Ahududu (Kırmızı) Yağı

Güneş ışınlarına karşı yüksek faktörde koruyucu özellikteki bir başka bitkisel yağ, kırmızı ahududu yağıdır. 30 ila 50 faktör arasında değişen bir oranda koruma sağladığı görülebilir. Cilt bakımı ürünlerinin pek çoğuna, cildi yumuşattığı için katılan bitkisel yağlardan biridir. E vitamini bakımından zengin oluşu ile cildin kendini onarmasına da katkıda bulunur. Kolay kolay bozulmayan bir yağdır.

E vitaminin yanı sıra ahududu yağı A vitamini ve alfa-linolenik asit bakımından da son derece zengindir. Bunun anlamı ahududu yağının cildin yaşlanmasıyla ortaya çıkan sorunlara karşı kullanılabileceği ve iltihap giderici özellikte olduğudur. Yine havuç tohumu yağında olduğu gibi, ahududu yağı da oldukça kıvamlı bir yağdır ve bu nedenle herkese uygun olmayabilir. Çabuk emilen, hafif yağlar isteyenler ya da cildi çok yağlı olanlar ahududu veya havuç tohumu yağını tercih etmeyebilir.

Bir diğer uyarı da ahududu yağının kokusuyla ilgilidir. Meyvesine bakarak hoş kokulu bir yağ olacağını düşünmeyin. Oldukça ağır bir kokusu vardır ama neyse ki ciltte bir saat kaldıktan sonra yağ dağılıp gider.

Buğday Tohumu Yağı

Yukarıda sözünü ettiğimiz yağlara oranla koruma faktörünün daha düşük olduğunu söyleyebileceğimiz ama yine de etkili yağlardan biri de buğday tohumu yağıdır. Rakam verecek olursa güneş kremlerindeki 20 koruma faktörüne denk geldiği söylenebilir. Buğday tohumu yağı pahalı olmayan, kokusuz ve daha hafif kıvamda bir yağdır.

Cilde iyi geldiğini bildiğimiz E vitamini zengin olan buğday tohumu yağı böylelikle güçlü bir antioksidan olma özelliğine de sahiptir. Bu da güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildi koruyabileceği anlamını taşır. Egzama, sedef hastalığı, yanıklar, ciltteki yaralar ve cilt kuruluğu için önerilen bitkisel reçeteler arasında buğday tohumu yağı sıkça yer alır.

Zeytin Yağı

Her derde deva ve cildin bilinen en büyük dostlarından sayılan zeytin yağı konu güneşe karşı koruma sağlamak olunca da elinden geleni yapıyor. 8 koruma faktörü gibi düşük bir oranda da olsa cildi zararlı güneş ışınlarına karşı koruyabilir. Zeytin yağı ayrıca cildi yumuşatmasının yanı sıra hücre yaşlanmasını durduran zengin antioksidan içeriğiyle de özel bir bitkisel yağdır.

Hindistan Cevizi Yağı

Son derece farklı kullanım alanı olan bitkisel yağlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı ile yemek pişirebilir, saçınıza bakım yapabilir ya da güneşten korunmak ve cilt bakımı yapmak üzere kullanabilirsiniz. 8 faktörlük bir koruma gücü olan Hindistan cevizi yağını ayrıca güneşten yıpranmış saçlarınızı canlandırmak üzere de saçınıza uygulayabilirsiniz.

Jojoba Yağı

Çölde yetişen jojoba bitkisi kuru ciltler için bir nemlendirici kadar etkili olabilen ve bitkilerle arası iyi olanların çeşitli sağlık şikayetleriyle ilgili sık sık başvurdukları yağlardan biridir. Miristik asit adlı kimyasal içeriği sayesinde cildi güneş ışınlarından bir ölçüde koruyabilir. Güneş ışınlarına karşı sözünü ettiğimiz yağlara oranla 4 ila 6 arasında değişen, nispeten düşük bir koruyu etkisi vardır.

Önlemler ve Uyarılar: Bitkisel yağların güneşten koruma özellikleri olabilir ancak bu koruma sadece kısa süreli olarak ve güneşin çok yakıcı olmadığı zamanlar için geçerlidir. Güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerde, uzun süreler güneş altında kalmak durumunda iseniz, bitkisel yağlara güvenmeniz hatalı olur. Cildinize uygun, yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmanız gereken durumlar olduğunu lütfen unutmayınız ve tehlikeli saatlerde korumasız şekilde güneşlenmeyiniz.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,

Güneşten Koruyucu Yağlar İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Meryem 19/09/2016 #

    Güneş koruyucu olarak havuç yağını temiz cilde uyguladıktan sonra pudra sürüp dışarıya çıkmak yanlış olurmu, ben güneş alerjim olduğu için güneş kremi kullanıyorum zararlarından kaçınmak için havuç yağını denemek istedim, ayrıca ben havuç tohumu yagi bulamadım bulunduğum şehirde aktarlar havuç yağının zaten havuç tohumundan üretildiğini söyledi bunu teyit edermisiniz teşekkürler.

Bir Cevap Yazın