Güneş Yanığına Bitkisel Çözüm

Cildinize herhangi bir koruyucu güneş kremi sürmeden uzun süre güneş altında kaldığınızda, güneş yanığı acısıyla tanışacağınıza kesin gözüyle bakabilirsiniz. Özellikle beyaz tenliler güneşten çok daha fazla etkilenir ve cilt rengi hemen pembeye döner. Güneş altında uyuyakalmak gibi bir hata, cildin su toplamasıyla bile sonuçlanabilir.

Güneş ışınları cilt için oldukça zararlıdır ve ciltte lekelere, cildin erken yaşlanmasına ve hatta cilt kanserine yol açabilir. Güneşten yanmışsanız ilk önce soğuk bir duş almanız ve ardından cildi bolca nemlendirmeniz önerilir. Bazı bitkiler antioksidan özellikleriyle güneş yanıklarının çabuk iyileşmesi üzerinde etkili olabilir.

Aloe Vera

Güneş yanıklarına karşı aloe vera çok eski tarihlerden beri önerilmektedir. Piyasada pek çok güneş kreminde ya da benzer cilt bakım rününde aloe vera özüne rastlayabilirsiniz. Aloe vera bitkisinin yapraklarının içindeki jel, cildin hızlı iyileşmesini sağlar. Aloedeki etkin madde glikoprotein, güneş yanığı acısını ve yanıktaki iltihabı dindirir. Jeldeki diğer bir önemli madde polisakkaritler ise cildin kendini yenilemesini çabuklaştırır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği de göz önünde tutulursa, aloe veranın güneş yanığı üzerindeki olumlu etkisi tam olarak anlaşılmış olur.

Aloe vera açık yaralar üzerine uygulanmamalıdır.

Yeşil Çay

Hipertansiyon ya da kolesterol hastaları için önerilen yeşil çaya, anlaşılan yazın da bol bol işimiz düşebilir. Yeşil çayın içinde bulunan kuersetin adlı madde ya da C vitamini gibi antioksidanlar güneş yanıklarını iyileştirmekte etkilidir. Yazın tedbir amaçlı olarak yanınızda yeşil çay içeren cilt kremleri bulundurabilirsiniz. Güneş gözlerinizi etkilediyse ve bu durum gözlerde batma hissine ve ağrıya neden olabilir. Ilıttığınız yeşil çay poşetleriyle gözünüze kompres yapabilirsiniz.


Papatya

Papatya ciltle ilgili sorunlarda sıkça önerilir. Güneş yanığı için de papatyadan faydalanabilirsiniz. Papatya çayını banyo suyuna katabilirsiniz. Bir diğer yöntem de, zeytinyağı ile 30 gram kadar papatyayı karıştırarak 24 saat beklettikten sonra karışımı süzüp yanıklara sürmek olabilir.

Önlemler ve Uyarılar: Güneş yanıklarını bitkilerle tedavi etmeden önce, cildinizin söz konusu bitkiye karşı alerjisi olmadığına emin olmalısınız. İlk olarak kolunuzun ufak bir bölgesinde bitkiyi (yağ, çay, losyon şeklinde) deneyin. Birkaç dakika bu şekilde bekledikten sonra, eğer cildinizde herhangi bir kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik tepki yoksa bitkisel ürünü kullanmaya devam edebilirsiniz. İleri derecede yanıklarda doktora danışmayı sakın ihmal etmeyin. Ayrıca bitkisel yağları veya kendi hazırladığınız karışımları cildinize uyguladıktan sonra güneşe çıkıp çıkamayacağınızı araştırın. Bazı bitkiler güneşten korurken bazıları güneş altında ciltte lekelenmeye neden olabilir. 
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın