Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Ev bitkilerini sadece dekoratif amaçlı olarak değerlendirirseniz hata yapmış olursunuz. Bitkilerin eve renk ve canlılık kattığı doğrudur. Aynı zamanda araştırmalar, evde bakabileceğiniz bazı bitkilerin soluduğunuz havayı, hava kirletici bileşenlerden (uçucu organik bileşenlerden) temizleyebildiğini göstermektedir.

Bu bileşenlerin sağlığınız üzerinde kısa veya uzun vadede farklı zararları olduğu düşünülürse doğal yollardan evinizin havasını temizlemek için bitkilerden yararlanmak kulağa son derece cazip geliyor.

Peki, bitkiler evin havasını nasıl temizler? Bazı bitkiler böcekleri uzak tutarken, bazıları havadaki karbondioksit oranını düşürür ve bazıları da parazitleri öldürür. Bu bitkilerin çoğu bir arada durmaya elverişlidir ve evde tutmak için geniş bir yere sahip olmanız da gerekmez. Pencere önünde tutacağınız birkaç saksılık aromatik bitkilerle evinizin havasını tazeleyen doğal bir hava filtresi oluşturabilirsiniz.

Biberiye

Biberiye kimileri için yemeklerin vazgeçilmez bir baharatıdır kimileri de zihin açmak için bu bitkinin çayını içmeye bayılır. İğne yapraklı tüm bitkiler gibi biberiye de her daim yeşil kalan ve kışın bile hoş kokusunu eve yaymaya ara vermeyecek bitkilerden biridir. Pek çok iğne yapraklı bitki, özellikle de kış mevsiminin nemli havası söz konusu olduğunda, oldukça iyi birer hava temizleyicisi olarak öne çıkar. Biberiye de bu bitkilerden biridir.

Uzun dönemde bitkinin bir köşede durması bile yeterli olacaktır. Biberiye, içindeki esansiyel yağları havaya bırakır. Bitkinin hava temizleyici faydasını görmek için kaynatıp buharını odaya yaymanız şart değildir.

Lavanta

İlk olarak lavantaya alerjiniz olup olmadığını belirlemeniz gerekebilir ama eğer böyle bir talihsizlikle karşı klarşıya değilseniz lavanta harika bir ev bitkisidir.


  • Böcekleri uzak tutar.
  • Aroması ciğerleri rahatlatır ve uykuya geçişi kolaylaştırır.
  • Aroması sakinleşmenize ve kaygının azalmasına yardımcıdır.

Başucunuzda mumla ya da bir yağ lambasıyla uyumak iyi bir fikir olmayacağına göre yatak odasında bir saksı lavanta epey iş görecektir. Lavantanın güneş ışığı sevdiğini unutmayın. Saksısı için pencere önü idealdir. Işık almazsa açmaz.

Fesleğen

Fesleğene pek çoğumuz aşinayız hatta belki de çoğu evde çoktan pencere önünde yerlerini almış durumdalar. Mis kokusu ve özellikle domatesli yemeklere çok yakışan bir baharat olmasıyla fesleğen pek çok kişinin favorisidir. Sinekleri uzak tuttuğu için, açık havadaki restoran masalarına bile birer fesleğen saksısı koyulduğuna şahit olmuş olabilirsiniz. İç mekanlarda havadaki karbondioksit oranını azaltmaya yardımcıdır.

Nane

Kışın favori bitki çaylarından biri de nane çayıdır. Sadece çay mı, nane şekerleri, naneli diş macunları derken nanenin dört bir yanınızı sardığını görebilirsiniz. Üstelik iç mekan için en uygun bitkilerden biridir. Özellikle akciğer rahatsızlığı olanlar için havayı nefes almayı kolaylaştıracak şekilde temizler. Oldukça hoş bir aroması vardır. Su ve güneş seven bitkidir ama son derece kolay büyür.

Bir dal naneyi bir bardak suya koyduğunuzda, bir hafta sonra bir saksıya ekeceğiniz kadar köklendiğini görürsünüz. Başka bir bitkiyle yan yana ekmeniz tavsiye edilmez çünkü kökü son derece çabuk yayılır ve çevresindeki bitkiyi öldürebilir.

Aloe Vera

Eğer şifalı bitkilere biraz olsun ilginiz varsa aloe vera bitkisiyle de çoktan tanışmış olmalısınız. Özellikle cilt için önerilen, yanıkları, yaraları iyileştiren, egzamadan karaciğer sorunlarına pek çok farklı sağlık sorunu için önerilen bir bitkidir. Aloe veranın yapraklarında saklı olan jel, doğrudan cilde sürülerek faydası görülebilir. İşte tüm bunların dışında aloe vera bir de havadaki formaldehit adlı zehirli kimyasalı temizleyebilir.

Formaldehit de nedir?‘ diye soracak olursanız, ne yazık ki insanlar için kanser yapıcı olduğu kabul edilmiş olan bu madde, diş macunlarından, temizlik ve kozmetik ürünlerine pek çok üründe yaygın şekilde kullanılan bir kimyasaldır.

Barış Çiçeği

Evlerde boyadan, sigaraya dek pek çok farklı yoldan havaya karışan ve kanserojen bir madde olan benzeni ve başka diğer zararlı kimyasalları soluduğumuz havadan temizleyen bitkilerden biri de barış çiçeğidir. Son derece narin görünen, beyaz çiçekleriyle bunu yapabileceği aklınıza gelmeyebilir ama havadaki küf sporlarını temizleme özelliğiyle özellikle rutubetli odalar için uygun bir bitki olabilir. Bakımı kolay, su seven bu bitki ışığı da sever ama ışık doğrudan üzerine vurmamalı, bulunduğu oda aydınlık olmalıdır.

Paşa Kılıcı

Hem gölgede hem de güneşte büyüyebilen paşa kılıcı belki de bu özelliğiyle pek çok evde yer alır. Suya da pek düşkün omadığından bakımı kolay ev bitkilerinden biridir. Özellikle geceleri karbondioksit ve formaldehit gibi havadaki zararlı toksinleri temizler.

Benjamin

Yerini sevdiği takdirde bol ve gür yapraklarıyla eve canlılık katacak benjamin, aynı zamanda havadaki toksinleri çekip oksijen seviyesini arttırmasıyla bilinir. Parlak güneş sever ama gölgede de heme pes etmez.

Önlemler ve Uyarılar: Evinize bitki seçerken bitkinin ihtiyaçlarını ve nasıl bakılacağını doğru şekilde öğrenmeniz önemlidir. Bu şekilde bitkiniz uzun ömürlü olur ve sağlıklı büyür. Bitkilerin havadaki çeşitli toksinleri depolama özelliği olsa da evinizde küf, nem, mantar benzeri sorunlar ciddi boyutlara ulaşmışsa, unutmayın ki bu durumda bitkiler havayı temizlemeye yeterli olmayabilir.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın