Evde Bulunması Gereken Bitkiler

En ufak bir şikayetinizde evdeki ilaç rafına yöneliyorsanız ve çoğu kez aldığınız ilacın bir faydası olup olmadığını bile kestirememeye başladıysanız, bitkileri devreye sokmanın zamanı gelmiş demektir. Şikayetiniz nedeniyle doktora muayene olup onun verdiği ilacı kullanmanız başka bir şey; ama kendi kendinize hazımsızlık ya da geçici bir baş ağrısı nedeniyle ilaca sarılmanız vücudunuzu boşu boşuna güçlü kimyasallarla yormanıza neden olabilir.

Mide bulantısı, soğuk algınlığı veya stres nedeniyle kendinizi kötü hissettiğinizde ecza dolabı kadar bitki köşeniz de kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak formülleri barındırıyor olabilir. Böyle bir listenin ne kadar uzun olabileceği aklınıza gelmiştir çünkü her bitki kendine has bir şifa içeriyor. Herkesin bildikleri dışında belki daha önce denemediklerinizi de işin içine katarak, farklı şikayetler için size destek olabilecek bitkilerden bazılarını sıralamaya çalışalım. Bu bitkiler evde bir köşede bulunduğu takdirde sağlığınıza olumlu katkıları bulunabilir.

Gül: Pek çok kadın adet öncesi sendromu (PMS) nedeniyle meydana gelen kramplardan ve ayrıca asabi bir ruh halinden şikayetçidir. Difüzörle eve yayacağınız gül yağı kokusu sakinleştirici etki yapar, depresyonu hafifletir, baş ağrısına iyi gelir, alerji ve astımı yatıştırır ve ayrıca kıskançlık, kızgınlık benzeri duyguları bastırmaya yardımcı
olur.

Isırgan otu: Isırgan otu iltihaba karşı etkili bir savaşçıdır. Ayrıca kızarmış, kaşınan gözlere de iyi gelir. Isırgan otu çayını aktarlarda ve hatta marketlerde bulabilirsiniz.

Zencefil: En çok mide ile şikayetler için önerilen zencefil bitkisel ev reçetelerinde çok sık karşımıza çıkar. Vücudun yiyecekleri parçalarken kullandığı enzimlerin salınımına zencefilin olumlu bir katkısı olur ve böylece yiyeceklerdeki besleyici maddeler vücut tarafından kolayca emilir. Zencefilin mide bulantısı ve araba tutması için en etkili bitkisel çözümlerden biri olduğunu da tekrar hatırlatalım.


Kızıl yonca: Kızıl yonca çayı vücudu zararlı maddelerden, toksinlerden arındıracak antioksidanlar içerir. Bu bitki ayrıca böbreklerin ve karaciğerin daha iyi işlemesine yardımcı olur ki, bu da yine vücudun toksinlerden arınması için önemli bir katkı anlamına gelir.

Nane: Nefesimizi ferahlatmak için sık başvurduğumuz nane, göze kompres yapmak için de uygun bitkiler arasındadır. Nane çayı poşetini kaşınan veya batan gözlerini için ılık bir kompres yapmak üzere kullanabilirsiniz. Sıcak suda 30 saniye bekleteceğiniz nane çayı poşetini sıcak sudan çıkarıp biraz ılımasını bekleyin. Ardından 5 ila 10 dakika arasında bir süre boyunca çay poşetini göz kapaklarınız üzerinde bekletebilirsiniz. Nanenin etkili olabileceği diğer şikayetler ise kabızlık, baş ağrısı ve ağız kokusu olabilir.

Manolya çiçeği: Alerji ve sinüzit sorunlarında olumlu etkileri olan bitkilerin içinde manolya çiçeği de yer alır. Ev reçetelerinde başka bitkilerle karıştırılarak kullanılan manolya çiçeği, geniz tıkanıklığını gidermede geçici bir rahatlık sağlayabilir. bitki ayrıca kaşıntı, göz sulanması ve hapşırık gibi diğer alerji belirtilerini de dindirebilecek özellikler taşır.

Sarımsak: Sarımsağın faydalarının yer aldığı herhangi bir makale okuduysanız, bu bitkinin doğal bir antibiyotik olarak kabul edildiğini de çoktan biliyorsunuz demektir. Tansiyonu ve kolesterolü dengeleyen sarımsak böylelikle kalp sağlığı için de oldukça önemli bir bitki olduğunu ispatlamış olur. Sarımsak ülkemizin mutfağında da bolca yer alan, ucuz ve kolayca bulabileceğiniz ev ilaçlarından biridir diyebiliriz.

Karahindiba: İçerdiği etkin maddeler sayesinde karaciğeri temizlemek için destek olabilecek bitkilerden biri de karahindibadır. Bitkinin kökleri ve yaprakları bu anlamda oldukça etkilidir. Karaciğere iyi gelmesinin yanı sıra karahindibanın diyabet, anemi, yüksek tansiyon, safra kesesi problemleri, gaz, şişkinlik ve ayrıca idrar yolu hastalıkları için önerilen bitkilerden biri olduğunu duyabilirsiniz.

Biberiye: Keskin kokusu ile zihin açıcı özelliği bulunan biberiye, vücudun zararlı maddelerden arınmasını kolaylaştıracak şekilde sindirim, kan dolaşımı ve sinir sistemleri üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Tek başına alındığında biberiye mideyi yatıştırıp rahatlatabilir.

Maydanoz: Genellikle salatalarda veya yemeklerin yanında garnitür olarak yer alan maydanoz, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip klorofil maddesi açısından oldukça zengindir. Klorofil ayrıca iltihap gidermeye ve toksinleri atmaya da yardımcıdır. Maydanozdaki diğer etkin bileşenlerden Omega-3 yağ asitleri kalp damar sağlığı açısından yararlıdır.

Önlemler ve Uyarılar: Herhangi bir sağlık şikayetinizle ilgili olarak kesin bir teşhis ve tedavi için mutlaka önce bir doktora görünmeniz gerekir. Bitkiler tek başına sağlık sorunlarını çözmek için yeterli olmayabilir. Hiçbir bitkisel ürün ya da bitki, düzenli kullandığınız ilaçla yer değiştirmemelidir. Hamileler, bebek emzirenler ve düzenli ilaç kullanan kişiler ise bitkisel reçetelere başvurmadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır. 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın