Egzamaya İyi Gelen Bitkiler

Egzama kabuklu veya pullu kabarcıklara, kaşıntılı döküntülere ve kuru cilt yamalarına neden olan bir cilt hastalığıdır. Bebekler dahil, her yaştan insanı etkileyebilir. Bulaşıcı değildir ama egzama oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemekle birlikte stres, hava kirliliği ve sigara dumanı gibi etkenlerin egzamayı kötüleştirdiği bilinmektedir.

Bazı kişilerde alerji egzamayı tetikleyebilir. Egzama belirtilerini hafifletmeye yarayan, hastalığın ortaya çıkış şiddetini ve sıklığını azaltan çeşitli bitkiler vardır. Egzamaya yönelik çoğu bitki kürü cilde dışarıdan uygulanır ancak ağızdan alınan bitkisel ürünler de vardır.

Papatya

Papatya kreminin egzama tedavisinde en az hidrokortizonlu kremler kadar faydası dokunabilir. Michigan Üniversitesi’nde yapılan deneylerde, papatya kremi uygulamasının yüzde %60 oranında, 0.25’lik hidrokortizonlu krem kadar etkili olduğunu belirtmiştir. Topikal papatya kremi egzamanın iyileşmesini destekler, yanma ve kaşıntıları azaltır. İltihap giderici bir bitki olan papatya cilt tahrişleri, güneş yanıkları, çürükler için olduğu kadar egzama için de önerilir. Egzamada cildin kurumaması ve nemlendirilmesi önemlidir. Cildi nemlendirmek için doğal yağ kullanmak isteyenler papatya yağından faydalanabilirler. Nemli cilt daha az kaşınır.

Önemli bir nokta, papatya alerjisi nispeten sık karşılaşılan bir durumdur. Dolayısıyla ilk önce cildinizin papatyaya alerjisi olup olmadığını test etmeniz gerekir. Elinizin üzerinde (elbette egzamasız bölgede) deneme yapabilirsiniz.

Meyan Kökü

Meyan kökü kremi atopik egzama semptomlarını dindirmekte işe yarayabilir. 2003 yılında ‘Dermatolojik Tedavi Günlüğü’ (Journal of Dermatological Treatment) adlı dergide yayımlanan bir makalede, meyan kökü jelinin egzamadan kaynaklanan kızarıklık, su toplaması ve kaşıntıyı 2 hafta içinde azalttığı söylenmiştir. Ancak Amerika’daki ‘Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi’ne göre daha çok Türkiye, Yunanistan ve Asya’da yetişen bu bitkinin, klinik olarak kanıtlanmış, tedavi edici bir özelliğine rastlanmamıştır.


Aloe Vera

Aloe veya aloe vera yaprak dökmeyen etli bir bitkidir. Etli sapları su depolar. Bu berrak jel yanık tedavilerinde ve yara iyileştirmede kullanılabilir. Aloe veralı jel, enfeksiyon olasılığını azaltır ve iyileşmesi istenen bölgede bir kat oluşturarak, cildi korur. Bitkideki bağışıklık sistemini güçlendiren etken maddeler, egzama kızarıklıklarına ve tahriş olmuş cilde iyi gelecektir. Aloe vera jelini uygulamadan önce egzamalı bölgeyi yıkayıp duruladıktan sonra nazikçe kreminizi sürebilirsiniz.

Bir diğer alternatif de aloe veralı duş ve banyo ürünleri kullanmak olabilir. Egzama rahatsızlığı olan kişiler sıcak su altında fazla kalmamaya dikkat etmelidirler, sıcak su egzamayı azdırabilir.

Lavanta

Lavanta yağının sakinleştirici etkisinin yanı sıra, yumuşatıcı ve antiseptik özellikleri olduğu bilinmektedir. Egzama gibi cilt rahatsızlıklarında kullanıldığında cildi rahatlatır, acı ve kaşıntıyı alır. Lavanta ekstrakt, kuru çiçek, losyon, yağ ve banyo jeli şeklinde karşınıza çıkabilir. Lavanta yağı inceltmeden cilde uygulanabilecek birkaç bitki yağından biridir. Egzama tedavisi için dilerseniz banyo suyuna birkaç damla lavanta ekstraktı damlatabilir ya da cilde dışarıdan sürebilirsiniz. İnceltilmemiş lavanta yağını içmek zehirleyici olabilir. Bu bitki hamile veya bebek emziren kadınlara önerilmez. Lavanta kullanırken bulantı, kusma, titreme baş ağrısı gibi yan etkiler görüldüğü takdirde hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Sarı Kantaron

Sarı kantaron kremi iltihap giderici özelliği ile egzama tedavisinde semptomları azaltmakta yardımcı olabilir. Günde iki kez egzamalı bölgeye ince tabaka sarı kantaron kremi sürülebilir. Egzama bir cilt hastalığıdır ama beslenme düzeni önemlidir. Asitli ve yağlı yiyecek, içeceklerden uzak durulmalıdır. Taze meyve ve sebze tüketilmelidir. Egzama için kullanılan kremler kadar içeriden uygulanacak tedavi de önemlidir. Bitkisel çaylar arasında sarı kantaron çayı egzama için tavsiye edilen çaylardan biridir.

Egzamaya İyi Gelen Diğer Bitkiler

Egzama tedavisi için bitkileri araştırdığınızda beyaz dut, ada çayı, kına veya süpürge otu (funda) gibi daha pek çok bitkinin cilde uygulanmasının tavsiye edildiğini görebilirsiniz. Egzamayı tamamen tedavi etmek ne yazık ki henüz mümkün değildir. Bu nedenle hastalığın şiddetini ve ortaya çıkış sıklığını azaltacak tedbirlere yönelmelisiniz. Stresle baş etmeyi öğrenmek, beslenmeye dikkat etmek ve cildi nemli tutmak başlıca önlemler arasında sayılabilir. Egzama semptomlarını hafifletmek için doktorunuzun verdiği ilaçların yanı sıra bitkisel kremleri de rahatlama sağlamak için deneyebilirsiniz.

Önlemler ve Uyarılar: Egzama alerjik bünyelerde daha sık görülür bu nedenle bitki kürlerini uygularken dikkatli olmalısınız. Bitkiler bilinen alerjenler arasındadır ve bu nedenle cildiniz için seçtiğiniz bitkilerin sizin cilt tipinize uygun olması gerekir. Bu konuda sağlık uzmanlarına ve doktorunuza danışabilirsiniz. Cilde sürülen, dışarıdan uygulanmak üzere hazırlanmış bitkisel yağlar kesinlikle ağızdan alınmamalıdır. Satın aldığınız ürünlerin etiketlerini dikkatlice inceleyin ve kullanım talimatına uymaya özen gösterin.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , , ,

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Ayşenur Yazıcı 24/11/2016 #

    Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz ellerimde ufak tefek deride dökülmeler oluyordu bunun ne olduğu hakkında bilgim yoktu sayenizde bu konuda bilgi sahibi oldum egzama olduğu kanısına vardım. Artık ellerime eldiven takıp bütün ev işlerini yapacağım tekrardan çok teşekkür ederim.

  2. Yasemin 01/12/2016 #

    egzamadan kurtuluş tamamen mümkün olmasa da doğal yağlar çok iyi geliyor. Özellikle lavanta yağı, shea yağı ve hindistan cevizi yağını öneririm.

Bir Cevap Yazın