Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Diş ağrısı genel olarak diş çürümesine ve diş tedavisine ihtiyaç duyulduğuna işarettir. Diş ağrılarında akla gelecek ilk çözüm bir diş doktorundan randevu almak olmalıdır. Randevu gününe kadar bazı bitkisel reçeteler ağrıyı hafifletmekte işinize yarayabilir. Ağzınızı ılık suyla çalkalamak, diş ipiyle yemek artıklarını temizlemek ve reçetesiz satılan ağrı kesicilerden almak da yardımcı olacaktır. Diş ağrısının neden olduğu sıkıntıyı gidermek için önerilebilecek birkaç bitki çeşidi de bulunmaktadır.

Karanfil

Karanfil yağını tıpkı bir lokal anestezik olarak düşünebilirsiniz. Üstelik antiseptik özelliği de bulunur. Bir pamuğa veya pamuklu kulak çubuğuna birkaç damla karanfil yağı damlatarak ağrıyan dişinizi bununla ovalayabilirsiniz. Karanfilin kendisi de benzer bir etki yaratabilir ama yağı kadar güçlü olmayacaktır. Ağrılı diş üzerine karanfil yerleştirmeden önce tükürüğünüzle nemlendirmeniz önerilir.

Cayenne Biberi

Dişe uygulandığında, bu acı kırmızı biberin içindeki acı bileşen, ağrı sinyallerinin iletilme alanını daraltır. Hızlı bir karışım için, sıcak su ile bir tutam Cayenne biberini karıştırın ve karışıma bir parça pamuklu bez batırın. Bezi sıkıp doğrudan dişinize uygulayın. Cayenne biberi oldukça acı bir biber olduğundan, işlemin ardından ellerinizi iyice yıkamayı ihmal etmeyin ve elinizi gözünüze sürmeyin. Tabii hazırladığınız karışımın gözünüze sıçramasını da istemezsiniz, dikkatli olmaya gayret edin.

Zencefil

Bazı herbalistler zencefille dişe yapılacak bir kompresin ağrıyı hafifletebileceğini söylerler. Zencefil, bir ‘karşı tahriş edici’ olarak hareket eder, bunun anlamı yüzeyde oluşturduğu tahriş, daha derindeki diş ağrısını azaltır. Çay kaşığının çeyreği kadar toz zencefili birkaç damla ılık su ile karıştırıp, macun kıvamında bir karışım elde edin. Bir parça pamuğu bu macuna batırarak ağrıyan dişin üzerine koyun. Ancak bu karışımı diş etine değdirmemeye özen gösterin çünkü diş etinin yanmasına neden olabilir. Eğer bu karışım hoşunuza gitmezse pamuğu dişten çekip ağzınızı ılık suyla çalkalayabilirsiniz.


Nane

Nane baş ağrısı, mide ağrısı, soğuk algınlığı, grip ve solunum yolları enfeksiyonu gibi pek çok rahatsızlık için kullanılan çok yönlü mutfak otlarından biridir. Diş macunları ve gargaralarda oldukça sık kullanılır. Antibakteriyel ve antiviral özellikleri olduğu söylenir. Nanedeki ana kimyasal mentol yumuşatıcı ve iltihap gidericidir. Nane yağı, kekik benzeri diğer antibakteriyel otlarla karıştırılarak diş ağrılarını ve ağız enfeksiyonlarını geçirmek için kullanılabilir.

Diş Ağrısına İyi Gelen Diğer Bitkiler

Sarı Kantaron

Her derde deva bitkilerden biri olan sarı kantaron, konu diş ağrısı olunca da karşımıza çıkıyor. Hasarlı dokuyu iyileştirme özelliği ve sinir ağrısını bastırması ile yardımcı olabilir. Tüm faydalarına karşın sarı kantaron dikkatli kullanılması gereken bir bitkidir. Diğer ilaçlarla etkileşime geçebilir ya da cildinizde kullandıysanız, güneş ışığı görmemesi gerekir.

Zerdeçal

İltihap giderici ve antibakteriyel özellikleriyle öne çıkan zerdeçal diş ağrılarını hafifletmekte de etkili olabilir. Pek çok bitkisel diş macunun da zaten zerdeçal bulunur. Bir çay kaşığı zerdeçalı, su ile macun haline getirip ağrıyan dişi bu karışımla ovalayabilirsiniz.

Papatya Çayı

Diş ağrısı rahatsız edicidir ve bir türlü kendini unutturmaz. Gece uykunuzu kaçıran bir ağrı karşısında, ağrı için değil ama biraz daha kolay uyumak için papatya çayını deneyebilirsiniz. Papatya çayının diş ağrısı üzerinde bir etkisi olmasa da ağrıdan kaynaklanan stresinizi almaya yardımcı olabilir.

Önlemler ve Uyarılar: Görünürde bir sorun yok gibi görünse de, diş ağrıları içten içe bir problem olduğunun işareti olabilir. Çeşitli bitkisel reçeteler geçici olarak rahatlama sağlayabilir ama ağrının kaynağını tedavi edemezler. Bu nedenle diş ağrınız hafif de olsa vakit kaybetmeden bir dişçiye görünmeniz en doğrusu olur.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın