Detoksa Yardımcı Bitkiler

Zaman zaman kendimize fazla yüklendiğimizi, vücudumuza kötü davrandığımızı kendimiz de fark ederiz. Dengesiz beslenme, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar, stres gibi faktörler sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Ne kadar kendimize dikkat etmeye çalışsak da gıdalardaki katkı maddeleri, çevre kirliliği, modern yaşamın hayatımızın doğal bir parçası haline getirdiği çeşitli kimyasallar derken, çoğu kez bilmeden kendimizi zehirleriz.

Son yıllarda detoks konusunun sık sık gündemde olması sebebiyle artık pek çok kişi haftalık bir detoks programıyla vücudunu dinlendirme, zararlı maddelerden arındırma fikrine daha sıcak bakar halde. Vücudun kendisini iyileştirmesi için detoksa yardımcı bitkilere başvuranların sayısı giderek artmakta.

Bir süreliğine organik sebze ve otlarla beslenmek ve kötü alışkanlıkları kesmek elbette sağlık açısından yararlı olacaktır. Ancak herhangi bir detoks rejimi ya da detoks reçetesini uygulamadan önce bir uzmana danışmanız kesinlikle çok önemlidir. Eğer ne yaptığınızı bilmiyor ya da kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyorsanız, sağlıklı olacağım derken tam aksine bünyenizi zayıf düşürebilirsiniz.

Vücudun kendisinin de bir detoks sistemi vardır ancak sağlığınıza ne kadar özen gösterdiğiniz ya da çevre koşulları gibi etkenlere bağlı olarak vücudun bu kendi sisteminin yetersiz kaldığı durumlar olabilir. Toksinler vücuttan atılamadığında ise baş ağrısı, halsizlik, alerji, uykusuzluk, cilt problemleri gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Detoksa yardımcı bitkiler, organların kendilerini toksinlerden arındırmasına destek olur, vücudun kendi detoks sisteminin gerektiği gibi işleyebilmesine yardım eder. Bu bitkiler karaciğer, idrar yolları, sindirim sistemi, cilt ve akciğer gibi organları destekleyerek vücudun zararlı maddelerden arınmasına katkıda bulunur.

Detoks Etkisi Yapan Bitkiler

Dulavratotu

Bu bitki bağırsakları yumuşatan, idrar söktürücü bir bitkidir ve çeşitli detoks reçetelerinde bu özellikleri nedeniyle sıkça yer alır. Ancak çok güçlü etkileri olabileceğinden, diğer bitkilerle karıştırılmıyor ve tek başına tüketiliyorsa çok az miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. Dulavratotu kökü vücudu ağır metallerden, zehirli maddelerden arındırır ve gelecekte oluşabilecek bağışıklık sistemi sorunlarına karşı vücudu güçlendirir. Dulavratotu tüketmenin en güvenli yollarından biri de, bu bitkinin çayını demleyerek günde bir – iki bardak içmek olabilir.


Kişniş

Maydanozla aynı aileden olan ve maydanoza çok benzeyen kişniş Akdeniz, Ortadoğu, Meksika ve Asya mutfaklarında sıkça kullanılan ve tamamı yenebilen bir bitkidir. Yemeklerde en çok yaprakları ve tohumları kullanılır. Kişniş antioksidan özellikler bakımından oldukça zengin bir bitkidir ve bitkinin yapraklarının tohumlarına göre daha faydalı olduğu düşünülür.

Isırgan Otu

Isırgan otu oldukça faydalı, pek çok bitkisel reçetede yer aldığını görebileceğiniz, detoks etkisi yüksek bitkilerden biridir. Böbreklerden daha fazla su atılmasını sağlayarak kanı temizler ve vücudun toksinlerden arınmasını yardımcı olur. Vücudun doğal savunma mekanizmasını harekete geçiren ısırgan otu, tüm bağırsak yolunu temizler. Limonlu ya da sade olarak ısırgan otu çayı tüketebilirsiniz.

Devedikeni

Devedikeninin karaciğerin protein sentezine yardımcı olduğu söylenir. Alkol, uyuşturucu ya da çeşitli ilaçlar gibi çeşitli faktörlerin zehirleyici etkisine karşı, devedikeni karaciğeri korumaya yardımcı bir bitkidir. Endüstriyel toksinlere maruz kalanlara, uzun dönem alkol almış olanlara ve hepatit nedeniyle karaciğeri zarar görenlere tavsiye edilen bitkilerden biri devedikenidir. Devedikenini çay olarak tüketebilir ya da kapsül şeklinde satılan destek ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

Karahindiba Kökü

Bu bitki böbrekleri ve kanı temizleyen, idrar söktürücü bitkilerden biridir. Sindirim salgılarını dengeleyerek bağırsaklara ve mideye iyi gelir. Ayrıca karahindiba kökünün karaciğerin daha iyi çalışmasını sağladığı düşünülür. Karahindiba çayı demleyerek bitkinin detoks etkisinden faydalanabilirsiniz.

Zerdeçal

Sindirim sistemi ne kadar sağlıklıysa ve görevini ne kadar iyi yerine getirirse bağışıklık sistemi de bu durumdan o kadar çok faydalanır. Stres, dengesiz beslenme, mevsim değişikliği ya da çeşitli toksinlerin etkisi derken, sindirim sistemi olumsuz etkilenir ve kabızlık ya da ishal gibi sindirim sorunları kapıyı çalar. Zerdeçal sindirim sisteminin düzenli biçimde işlemesini sağlayan baharatlardan biridir.

Önlemler ve Uyarılar: Detoks yapmak istiyorsanız bir beslenme veya detoks uzmanı ile görüşmeniz önceliklidir. Özellikle herhangi bir sağlık sorunu olanlar bu tip beslenme değişikliklerini veya bitkisel destek kürlerini doktora danışmadan kesinlikle yapmamalıdır. Bitkiler ilaçla birlikte alındığında veya yanlış süreler boyu, yanlış dozda tüketildiğinde yan etkiye neden olabilirler.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın