Cilde Parlaklık Veren Bitkisel Yağlar

Cilt bakım ürünlerinin sıralandığı raflara her gün farklı bir özellikte, çekici ambalajlara sarılı onlarca yeni ürün ekleniyor. Öte yandan ne bunlara yetişecek bir bütçe oluşturmak mümkün ne de hassas cildimizi bu kadar çok kimyasala maruz bırakabiliriz. Cildinizin donuk ve mat göründüğünden yakınıyorsanız ve doğal bir çözüm daha çok hoşunuza gidecekse, cilde parlaklık veren bitkisel yağları deneyebilirsiniz.

Yan etkileri son derece az olan ve cilde hem sağlık hem de parlaklık katan pek çok bitkisel yağ olduğunu biliyoruz.

Yüzü cildi vücudumuzu saran cilde göre 10 kat daha incedir. Yüzünüzün ne kadar hassas bir bölge olduğunu hep akılda tutarak buna göre bir bakım uygulamalı ve kullanacağınız ürünleri dikkatli seçmelisiniz. Bitkisel yağ der demez aklınıza yüzünüzü yapış yapış saracak, ağır kokulu bir yağ geliyorsa ön yargılı davrandığınızı bilmelisiniz. Çünkü bitkisel yağlar çoğu zaman hafiftir, cilt tarafından çabucak emilir ve yapış yapış değildir. Şimdi bu yağlardan bazılarını sıralayalım.

Badem Yağı

Cilt bakımı için en çok önerilen ve en çok kullanılan bitkisel yağların başında badem yağı gelir. Badem yağı cilt tarafından kolayca emilir ve cilde parlaklığını da bu şekilde kazandırır. Cildi nemlendirmesi ve beslemesi parlaklığın uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. badem yağı ile cildinize masaj yaptıktan sonra bir yarım saat kadar bekleyip cildinizi ılık suyla durulayabilirsiniz. Çok kuru ciltlerde, badem yağını yatmadan önce uyulayıp sabah durulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Kolayca ulaşabileceğiniz ve cildinize son derece yararlı olacak bitkisel yağlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır. Sadece cilt için değil vücut ve saç için de sıkça önerilen bir bitkisel yağdır. Hindistan cevizi yağı cildi besler, canlandırır, yumuşatır ve parlaklık katar. Özellikle kış aylarında cildi kuruluktan ve matlıktan korur. Banyodan önce uygulayabilirsiniz.


Argan Yağı

Argan yağı son yıllarda oldukça popüler oldu ve çoğu bitkisel yağdan biraz daha pahalı olmakla beraber zengin E vitamini ve antioksidan içeriğiyle doğal cilt bakımı için son derece etkilidir. Argan yağının faydaları saymakla bitmez. Argan yağı cildi temizler, iltihabı giderir, cildi nemlendirir. Bütün bu özellikler cildin daha genç ve parlak bir görünüm kazanmasında etkilidir. Cilt tarafından çabuk emildiğinden hiç yağ kalıntısı bırakmadan cildi parlatır. Üstelik ciltte yaşlanma belirtilerini geciktirici etkisi de vardır.

Zeytin Yağı

Bitkisel yağlarla arası çok iyi olmayanlar dahi artık zeytin yağının sadece salatalarda kullanılmadığını biliyor olmalı. Zeytin yağı cildi gençleştiren, lekelerden arındıran, yumuşatan ve cilde parlaklık veren başlıca bitkisel yağlardan biridir. Ayrıca zetin yağını daha ağır esansiyel yağları hafifletmek üzere, taşıyıcı yağ olarak da kullanabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Yine taşıyıcı yağlardan biri olan üzüm çekirdeği yağı son derece hafifi, yüzünüzde hissetmeyeceğiniz, oldukça da faydalı bitkisel yağlardan biridir. Cilt tarafından anında emilir ve cilde parlaklık katar.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı her tipteki cilt için uygundur. Kuru, hassas, yağlı ya da olgun cilt olması fark etmez. Bu uçucu yağ sadece cildinize iyi gelmekle kalmaz, sizi rahatlatır ve sakinleştirir de. Antibakteriyel özellikleri sayesinde akne, egzama, yara izi benzeri sorunları iyileştirmede yardımcıdır. Cildi sıkılaştırıcı ve kırışıklık önleyici maddeler içerdiği bilinmektedir. Cildi daha genç ve daha parlak göstermeye yardımcıdır. Lavanta yağını inceltmeden kullanabileceğiniz söylenir ama uçucu bir yağdır ve taşıyıcı bir yağ ya da su ile incelterek kullanmanız tavsiye edilir. Böylelikle bir hassasiyet veya alerji geliştirme riskini almamış olursunuz.

Önlemler ve Uyarılar: Cilt sağlığı için sadece cilt bakımında kullanılan ürünler değil beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni ve genel sağlık durumu gibi başka faktörler de etkilidir. Cildinizle ilgili her türlü şikayet için ilk olarak bir cilt doktoruna başvurmanız gerekir. Kronik hastalıkları bulunanlar, cilt ilacı kullananlar, alerjik ya da hassas cilde sahip olanlar bitkisel yağ kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalıdır. Uçucu (esansiyel) yağları inceltmeden kullanmanız tavsiye edilmez.
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın