Ceviz Yağının Faydaları

Ceviz yağı Omega-3 yağ asitleri bakımından son derece zengin bir kaynaktır. Vücudumuz bu yağ asitlerini kendisi üretemediğinden, sağlığa faydalı bu yağları dışarıdan almamız gerekir. Omega-3 yağ asitleri kalp sağlığını korumak veya bağışıklık sistemini ve beyin hücrelerini güçlendirmek gibi önemli işlevlere sahiptir. Omega-3 dışında ceviz yağı protein, potasyum, fosfor, magnezyum ve bakır gibi hayati besleyici maddeler de içerir.

Yüksek ateşte pişirilmesi pek önerilmeyen ceviz yağını salatalarınıza ekleyerek vücut sağlığı konusundaki faydalarından yararlanabilirsiniz. Bunun dışında ceviz yağının saç ve cilt için de önerildiğine sıkça şahit olabilirsiniz.

Ceviz Yağının Cilde Faydaları

Kırışıklıklarla savaşır: En az 17. yüzyıldan beri ceviz yağı kırışıklıklara karşı kullanılan bir yağdır. Zaman içerisinde sadece bir anneanne reçetesi olmaktan çıkmış ve cildi güzelleştirdiği bilim tarafından da desteklenir olmuştur. İçerdiği amino asitler ve E vitamini sayesinde cildi onarır, yıpranmaya karşı güçlendirir ve yumuşatır. Antioksidan, mineral ve vitamin bakımından zengin olması cildi yaşlanmanın etkilerine karşı korur. Ceviz yağı cilde uyguladığında, son derece besleyici bir nemlendirici görevi görür.

Mantar enfeksiyonlarına iyi gelir: Ceviz yağı en çok ayak mantarı için önerilir. Pek çok kişi tarafından reçetesiz satılan mantar ilaçları kadar işe yaradığı belirtilmiştir. Ceviz yağını mantarlı bölgeye sürebilir ve etkisini arttırmak için sarımsak gibi diğer mantara iyi gelen bitkilerle karıştırabilirsiniz.


Sedef ve egzamada belirtileri hafifletir: Kurumuş, pul pul olmuş derinin üstüne bir de kaşınmasıyla hastaları epey zorlayan sedef veya egzama hastalıklarında ceviz yağı belirtileri hafifletebilecek bitkisel çözümlerden biridir. Ancak bu tip cilt hastalıklarında her çözüm her hasta için uygun olmayabilir. Cildinizin ceviz yağına nasıl tepki verdiğini test etmeden bu yağı tüm cildinizde kullanmamalısınız. Emin olamıyorsanız, doktorunuza danışabilirsiniz.

Ceviz Yağının Saça Faydaları

Ceviz yağının diğer kabuklu yemiş yağlarında olduğu gibi, içerdiği proteinler sayesinde saç derisini bakterilerden, ölü hücrelerden arındırma, saçı nemlendirme ve saç dökülmesini önleme özellikleri vardır. Saçları güçlendirir ve saça sağlık katar. Saçın daha parlak, doğal saç renginin daha canlı görünmesini sağlar. Saça nem katarak kepeği önler. En iyi sonucu almak için ceviz yağı ile haftada iki kez banyodan önce saça masaj yapılması önerilir.

Saçlarının daha çabuk uzamasını isteyenler de, içerdiği potasyum sayesinde hücreleri yenileyen ve saçın daha çabuk uzamasını sağlayan ceviz yağını deneyebilirler.

Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın