Akneye İyi Gelen Bitkiler

Akne veya sivilce benzeri cilt problemleri hemen herkesi etkiler. Özellikle hormonal değişimler nedeniyle pek çok genç ve de yetişkin akne sorunuyla karşılaşabilir. Üstelik akne sorunu sadece yüzü değil kafatasını, göğüs ve sırt bölgesini de etkileyebilir. Uykusuzluk, stres, beslenmeyle ilgili yanlışlar ya da gün boyu yoğun bir çalışma temposu benzeri faktörler akne oluşumunu tetikleyebilir.

Akneye kökten bir çözüm olduğunu söylemek henüz mümkün olmasa da en azından akne oluşumunu daha ilk baştan önleyici veya etkilerini azaltan bazı basit ev reçeteleri olduğunu söylemek mümkün.

Akne oluşumunu önleyecek tedbirlere karşı neler yapılabileceği konusunda pek çok çalışma yapılmış ve hala yapılmaktadır. Bu çalışmaların sonucunda önerilen bazı doğal çözümler, hem iyileştirici etkileri hem de cildi tahriş edebilecek kimyasallar içermemeleri sayesinde pek çok kişi tarafından ilgi görmektedir.

Elbette bitkisel çözümler hafif şiddetteki sivilce ve akne problemlerinde etkilerini daha gözle görülür bir şekilde gösterecektir. Daha karmaşık akne problemleri için en iyi çözüm bir cilt uzmanına muayene olmak ve önereceği tedavi yöntemini uygulamak olacaktır.

Akne İçin Doğal Çözümler

Rooibos (Kırmızı Çalı) Çayı

Pek çok cilt uzmanı, toprağın üzerinde yeşil bir çalı süpürgesini andıran rooibos çayının, cilt için olumlu etkileri olduğu üzerinde görüş birliği içerisindedir. Akneden kurtulmanız konusunda size yardımcı olabilecek bu bitki çayını akne için evde hazırlamanız da oldukça kolay.


Marketlerde veya bitkisel ürünler satan diğer eczane, aktar vb yerlerde, rooibos (veya roybos) çayını poşet çay şeklinde çeşitli çay firmalarının ürünleri arasında bulabilirsiniz. İçmek üzere poşet çay hazırlarken yaptığınız gibi, bir poşet rooibos çayını bir bardak sıcak suya batırın ve çayın kahverengimsi rengini vermesini bekleyin. Daha sonra çay poşetini bardaktan çıkararak, poşeti sivilce ve akneler üzerinde gezdirin. 10 dakikalık bir uygulamadan sonra yüzünüzü suyla durulayın. Hızlı bir sonuç almak için bu işlemi haftada 3 kez yapmanız önerilir. Çay poşeti bardaktan çıktığı ilk anda çok sıcak olabilir. Yüzünüzü yakmamak için poşetin ılımasını beklemeyi unutmayın.

Nane Yaprakları ve Zerdeçal Tozu

Zerdeçal tozu ve nane yapraklarından elde edilecek karışım, cildi sivilcelerden arındıracak, güçlü antioksidan bileşenler içerir. Nane yapraklarının suyunu çıkarın ve bu suyu bir çay kaşığı zerdeçal tozu ile karıştırın. Sivilceli bölgeye süreceğiniz karışımı yüzünüzde 15 dakika kadar bekletin. Sürenin sonunda ılık suyla yüzünüzü durulayın.

Lahana ve Güvercin Ağacı Bitkisi

Güvercin ağacı bitkisine günlük yaşantımızda lahana kadar aşina değiliz ama bu bitki aslında pek çok cilt losyonu veya kreminin içinde bulunan, cilde son derece iyi gelen bitkilerden biridir. Akne ve sivilce sorununa iyi gelecek doğal bir karışım için, az miktarda güvercin ağacı bitkisini lahana yapraklarıyla bir mikserde karıştırın. Bu karışıma bir çay kaşığı limon suyu ekleyin. Akne veya sivilce şikayeti bulunan bölgeye bu karışımı sürüp 15 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık suyla temizleyin.

Aloe Vera

Cilt ile ilgili problemlerde aloe vera en popüler bitkilerden biridir ve elbette söz konusu akne ya da sivilce olduğunda da başvurabileceğimiz doğal çarelerin başında gelir. Akne şikayeti olanlar için aloe vera hem cildi temizleyerek hem de nemlendirerek önemli bir destek sağlar. Cilt tahrişini azaltır, cildin derinlerine nüfuz ederek cildi besler.

Cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırdığı bilinen aloe vera, akne izlerinin iyileşmesinde de etkili olabilir. Ayrıca aloe vera bitkisinin içinde bulunan antiseptik özellikteki maddeler cilt için mikroplara karşı koruyucu bir tabaka oluşturur. Aloe vera, akne oluşumunu hızlandıran bakteri ve mantarları öldürerek akne oluşumunun kötüleşmesine engel olur.

Gül Suyu

Aknelerin başlıca nedeninin ciltteki fazla yağ üretimi olduğu biliniyor. Bu durumda cildi yağ ve bakterilerden arındırma özelliği taşıyan gül suyu akne ve sivilce sorunu için etkili bir çözüm olabilir. Günde iki üç kez gül suyu ile cilt temizliği yaparak cildi fazla yağdan arındırmayı deneyebilirsiniz.

Kekik

Kekiğin cilt üzerindeki faydalarına dair yapılan araştırmalarda, bu baharatın akne bakterisini yok etmede oldukça etkili olduğu, iyileştirici ve antiseptik özellikleri bulunduğu görülmüştür. Yarım bardak ufalanmış, taze kekiği birkaç çay kaşığı (ya da 3-4 poşet) yeşil çay ile karıştırarak iki bardak kadar suda kaynatın ve ardından soğumaya bırakın. Bir hafta boyunca buzdolabında bozulmadan saklayabileceğiniz bu suyu, bir parça pamukla günlük olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Esansiyel Yağlar

Esansiyel yağlar akneye neden olan bakterilerle savaşma gücüne sahiptir. Akne için en çok önerilen esansiyel yağların başında, antiseptik ve dezenfektan özellikleriyle lavanta yağı, gül yağı ve çay ağacı yağı gelir. Ancak bu yağların tek başına kullanılmaması önerilir çünkü cilde ağır gelebilirler. Esansiyel yağlar badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

Önlemler ve Uyarılar: Akne sorunu için önerilen bitkiler her cilt için uygun olmayabilir. Önerilen bitkilere cildinizin alerjik bir reaksiyon verdiğini hissetmeniz halinde uygulamaya hemen son verin. Akne sorununun nedenleri ve ne seviyede olduğu gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak bitkisel reçetelerin yetersiz kaldığı durumlarda, bir cilt uzmanına muayene olabilirsiniz. 
Kaynaklar

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

, , , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın